Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پس از یک هفته بستری‌شدن در بیمارستان،

«احمد قابل، پژوهش‌گر دینی درگذشت»

2012 October 23

خبر / رادیو کوچه

احمد قابل، پژوهش‌گر دینی و از شاگردان آیت‌اله منتظری و منتقد‌ حکومت جمهوری اسلامی، ظهر روز دوشنبه، 22 اکتبر، در سن ۵۵ سالگی در بیمارستان قائم مشهد درگذشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، هادی قابل برادر این پژوهش‌گر، با تایید خبر درگذشت او اظهار داشت: «رییس بیمارستان قائم با من تماس گرفت و خبر مرگ برادرم را اعلام کرد.»

لازم به ذکر است مراسم وی روز چهارشنبه، 24 اکتبر برابر با سوم آبان ماه در مشهد برگزار می‌شود.

احمد قابل سال گذشته به دنبال تشخیص تومور مغزی از زندان به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

آقای قابل از شنبه هفته پیش 15 مهر به دلیل وخیم‌تر شدن حالش از منزل به بیمارستان قائم مشهد منتقل شد و در بخش داخلی اورژانس این بیمارستان و سپس در بخش آی سی یو بستری شد.

این پژوهش‌گر دینی چند بار توسط نهادهای امنیتی، از جمله به اتهام انتشار چند نامه سرگشاده انتقادی به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بازداشت و روانه زندان شد.

آقای قابل نخستین بار در سال 80 و پس از چندماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد، اتهامات او اقدام علیه امنیت ملی، اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام اعلام شد.

او پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال 88 هنگامی که برای مراسم تشییع جنازه آیت الله حسینعلی منتظری از مشهد به قم می‌رفت، بازداشت شد و بعد از نزدیک به شش ماه زندان با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی آزاد شد.

از دیگر موارد اتهامی احمد قابل، سخن‌رانی‌های وی در مشهد، نجف‌آباد و فریمان و هم‌چنین مصاحبه‌های وی با رسانه‌های خبری و انتقاد از سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی بود.

 بیشتر بخوانید:

 «اظهارنظر دقیقی در مورد وضعیت جسمی قابل وجود ندارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,