Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
شرکت بایدو اعلام کرد

«شکایت شرکت اینترنتی چینی به دلیل حمله هکرهای ایرانی»

2010 January 20

بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی چین به دلیل حمله هکرهای ایرانی به این سایت از یک شرکت آمریکایی شکایت کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی،‌ روز چهارشنبه، 20 ژانویه (30 دی)، شرکت بایدو (Baidu Inc ) که دارنده‌ی بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی چین محسوب می‌شود، اعلام کرد که شکایتی حقوقی را علیه شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنتی مورد استفاده خود به خاطر اختلال در برخورداری از این خدمات در نتیجه حمله هکرها در اوایل ماه جاری به جریان انداخته است.

اقدام در تسلیم این شکایت به ماجرایی در روز 12 ژانویه ارتباط می‌یابد که در آن، فرد یا گروهی که خود را «ارتش سایبری ایران» می‌نامید موفق به هک کردن سایت بایدو شد.

در اثر حمله ارتش سایبری ایران، دسترسی به محتوای سایت بایدو برای چند ساعت مختل شد و به جای آن، مراجعه کنندگان با پیام «این سایت توسط ارتش سایبری ایران هک شده» مواجه می‌شدند.

بایدو در شکایت خود علیه شرکت رجیستر دات کام (Register. com)، که یک موسسه آمریکایی است، گفته است که در نتیجه‌ی هک شدن سایت بایدو، کاربران در سرتاسر جهان قادر نبودند به مدت چهار ساعت از موتور جستجوی بایدون استفاده کنند.

شرکت رجیستر دات کام از جمله ثبت کنندگان اصلی دامنه اینترنتی است و سایت این شرکت شمار دامنه‌های مربوط به آن را بیش از دو و نیم میلیون اعلام کرده است.

بایدو با صدور بیانیه‌ای در توجیه شکایت خود گفته است که «در نتیجه غفلت اجتناب‌پذیر شرکت رجیستر دات کام، دامنه‌ی اینترنتی بایدو به گونه‌ای غیرقانونی و با سوء نیت تغییر یافت.»

در پی هک شدن سایت بایدو در روز 12 ژانویه، رسانه‌های گروهی جهان تصاویری را از صفحه اصلی بایدو منتشر کردند که در آن جمله «این سایت توسط ارتش سایبری ایران هک شدن» بر زمینه‌ای تیره، همراه با پرچم جمهوری اسلامی و برخی شعارهای دینی دیده می‌شد.

در واکنش به این اقدام، هکرهای چینی در روز بعد چند سایت اینترنتی مستقر در ایران را هک کردند.
گفتنی‌ست شرکت بایدو، که دارای بیشترین سهم بازار جستجوی اینترنتی چینی است. این شرکت با اعلام تصمیم شرکت گوگل به امکان خروج از بازار چین به دلیل مخالفت با سانسور اطلاعات، اهمیت بیشتری در این بازار یافته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,