Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
کتابخانه‌ی کوچک من

«موج‌های پی در پی»

2012 October 25

نهال نوریان / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آندره بازن» منتقد سینمایی فرانسوی، سرشناس‌ترین و تاثیرگذارترین نظریه‌پرداز و منتقد فیلم در فرانسه بود که با رشته‌ای از مقاله‌ها به ایجاد و تاسیس نظریه‌ای موسوم به نظریه‌ی میزانسن همت گماشت. او در آنژر به دنیا آمد. بازن به همراه ژاک دونیول والکروز در سال 1951 نشریه‌ی کایه‌دوسینما یا دفترهای سینمایی را تاسیس کرد. در این نشریه بسیاری از منتقدان و فیلمسازان آینده‌ی موج‌ نوی فرانسه مقالاتی نگاشتند. او خود در این نشریه مقالاتی نگاشت که عمومن پس از مرگش به‌صورت کتاب‌هایی منتشر شدند. یکی از مهم‌ترین کتاب‌های بازن که در واقع مانند مرحمی برای سینمادوستان محسوب می‌شود، کتاب‌های سینما چیست؟ است که در ایران هم توسط محمد شهبا به فارسی برگردانده شده و انتشارات فارابی آن ‌را به چاپ رسانیده است. آندره بازن در این کتاب‌ها به تحلیل سینما می‌پردازد و اعتقاد شدید خود را به استفاده‌ از نماهای باز و برداشت‌های طولانی و همچنین استفاده از میزانسن‌های عمقی نشانگر نما بیان می‌کند.

بازن در مجموعه‌ی سینما چیست، بیان می‌کند که سینماگر باید دیدگاه‌های شخصی خود را داشته باشد در غیر این صورت مقلدی بیش نیست. این دبیر و مفسر مجلات پیشگام سینمایی‌ فرانسه، به‌شدت به روی سینماگران موج نوی‌ فرانسه که گرد او در مجله‌ی «کایه دو سینما» جمع‌ بودند تاثیر گذاشت. یکی از کسانی که با نظریات بازن عمیقن ارتباط برقرار می‌کرد، فرانسوا تروفو بود که نظریه‌ی سینماگر مولف بازن بر او عمیقن اثر نهاد. در کتاب سینما چیست مطالعات بازن در مورد آثار برسون، چاپلین، روسلینی، بونوئل، اشتروهایم و فلینی صحبت می‌کند و سینمای آن‌ها را به بحث می‌کشاند. آن‌چه نویسنده در این کتاب به مخاطب ارائه می‌کند، روش درست دیدن فیلم است. او به آنانی که سواد لازم برای دیدن یک فیلم را ندارند می‌آموزد که چگونه فیلم‌ها را باید دید، ریزه‌کاری‌های آن‌ها را شناخت و با دیدی ورای تنها روایت یک داستان به آن‌ها نگاه کرد. یک فیلم، ارزش‌های اقتصادی؛ اجتماعی، سیاسی هم دارد که کارکردش در جامعه خوانش جدیدی را شامل می‌شود. بازن در کتابش فیلم بد را از فیلم‌های خوب،خوش‌ساخت و بی‌مصرف جدا می‌کند. و به منتقدان می‌گوید که چرایی و دلایلشان را در نقد فیلم‌ها بیاورند تا معلوم شود که نگاه او به فیلم از کدام زاویه بوده است و آیا او اصلن فیلم را خوانده است یا خیر؟

بازن و هم‌عصرانش به‌دنبال بازاندیشی مسایل بنیادین‌ سبک فیلم در پرتو تحولات دهه‌های 1930 و 1940 بودند. بازن و منتقدان دیگر از بطن فرهنگ سینمایی غنی پاریس‌ پس از جنگ، دست به خلق مفهوم تازه‌ای از فیلم در مقام‌ هنر، زدند و این مفهوم تازه، الگوی جدیدی از تاریخ سبک‌ را در دامان خود پروراند. او در کتاب سینما چیست خود به این مقوله پرداخت که قابلیت‌های کاملن رئالیستی فیلم‌ها می‌تواند بر دگردیسی که نیروهای هنری را تحریف می‌کنند غلبه کند و به این ترتیب می‌تواند از این طریق خود را به‌عنوان یک هنر تعریف کند. بازن معتقد است که سینما یک هنر محض است و صرفن قصه‌گویی نیست. بازن در این کتاب معتقد است که حتا آوانگارد مقدس سورئالیسم و «سینمای ناب» نقش چندانی در تحول سینما نداشته است. خواندن بازن هنوز هم می‌تواند این نوید را بدهد که سینمایی از دل خود بیرون بیاورد.

———————–

فایل پی‌دی‌اف را از اینجا دانلود کنید.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,