Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
کتابخانه‌ی کوچک من

«برای شنیدن دو یا سه کلمه»

2012 October 28

نهال نوریان/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«از ذهنم گذشت ای کاش ماهی‌ها می‌توانستند در آن لحظه با من حرف بزنند. آن وقت من، در آن حالی که داشتم به آن‌ها می‌گفتم ای ماهی‌های خوشگل و ناز که هی می‌چرخید توی آب و می‌روید پشت این کوزه و خیال می‌کنید دیده نمی‌شوید، بیایید بالا و دهان کوچکتان را کمی از آب بیرون بیاورید و با من دو سه کلمه‌ی ناز و واقعی حرف بزنید. فقط دو سه کلمه.

نسیم خاکسار درباره‌ی خودش می‌گوید: در یازده دیماه سال 1322 در آبادان متولد شدم. در یک خانواده‌ی شلوغ کارگری. حیاط بزرگ دوران کودکی‌ام در یک خانه‌ی بزرگ اجاره‌ای با ده بیست تا اتاق در طبقه‌ی هم‌کف و طبقه‌ی اول هنوز در یادم هست. دبستان، کلاس اول و دوم ابتدایی‌ام روبه‌روی شط بود و یک حوض بزرگ در وسط داشت که در زنگ تفریح بچه‌ها می‌رفتند و با قلاب از شط ماهی می-گرفتند و توی آن می‌انداختند. چوب هم توی آب حوض بود برای کتک زدن ما. بعدها به خانه‌های شرکت نفتی رفتیم. دبستانم هم عوض شد. دبیرستانم را در رشته‌ی طبیعی در 1340 تمام کردم. بعد از گرفتن دیپلم یک ماهی رفتم به دانشسرا که خورد به ماجرای سپاه دانش. کلاس‌ها تعطیل شد. سال بعد رفتم به سپاه دانش و برای پنج سال معلم روستا بودم. در طول همین پنج سال، دو سال هم در دو دوره‌ی تابستانی در همدان و اصفهانک به دانشسرای تربیت معلم رفتم.

بعد از این، زندگی خاکسار شکل دیگری به خود می‌گیرد، او وارد دنیای نوشتن می‌شود و نخستین داستانش را در سال 1344 به نام «کفاره» در نشریه‌ی فردوسی به چاپ می‌رساند. در همان سال توسط تعدادی از نویسندگان مجله‌ی «هنر و ادبیات جنوب» و تعدادی از معلمان دیگر در مسجد سلیمان دستگیر می‌شود و به زندان می‌رود. نسیم خاکسار به‌دلیل همین تجربه‌ی زندان شاید بیشتر از هر نویسنده‌ی دیگری سعی کرد تا زندان و محیط زندان و شرایط و حواشی مربوط به آن را وارد داستان-های خود کند ولی این‌که چقدر در این راه موفق بوده است بحث دیگری است. «آکواریوم» یکی از داستان‌های کوتاه نسیم خاکسار است که بلاتکلیفی شیرین در ساختار اصلی این داستان نقش اصلی را ایفا می‌کند. بلاتکلیفی که تمام شخصیت‌ها از آغاز تا به پایان داستان با آن مواجه هستند و دلشوره-ای را تولید می‌کند که نکند این شرایط تغییر کند و دوباره همه‌چیز سر جای اول خودش برگردد. رفت و برگشت‌های شخصیت‌های اصلی داستان فضایی را می‌سازد که شاید هیچ‌گونه عینیتی را برای خواننده به‌وجود نمی‌آورد. برای ایجاد حس صمیمت در داستانی با پیرنگ زندان و زندانی حتا عرق‌خوری هم نمی‌تواند یخ بین زندانی و زندانبانش را بشکند. بلاتکلیفی به‌عنوان محرکی برای شکل دادن به چهره‌هایی استفاده می‌شود که دو نفری با شخصیت‌های فرعی به رفتارهایی مظلوم‌گونه از هر دو طرف می‌انجامد که می‌توان در آن حس کرد که شخصیت‌ها نمی‌توانند از خودشان بیرون بیایند و از زاویه‌ی دیگری نیز خود را بسنجند. یکی از ویژگی‌هایی که در این داستان و داستان‌های دیگر خاکسار به چشم می‌خورد، حضور افرادی است که با از سر رد کردن زندان و بسیاری از مخاطرات دیگر به کودکانی می‌مانند که به وقت خوشی و ناخوشی کودکانه عمل می‌کنند. آن‌ها همچنین دنیای خود را دنیایی امن‌تر و مطمئن‌تر می‌بینند و نمی‌خواهند که از این دنیا پا به بیرون بگذراند. نسیم خاکسار سهم عمده‌ای در ادبیات داستانی امروز و همچنین ادبیات مهاجرت داشته است و نمی‌توان از داستان‌های او و ادبیاتش به‌سادگی چشم‌پوشی کرد.

———————————–

فایل پی‌دی‌اف را از اینجا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,