Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
با ابلاغ شورای تامین استان تهران

«مراسمی برای احمد قابل در تهران برگزار نخواهد شد»

2012 October 29

اردوان روزبه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ardavan@koochehmail.com

در حالی که از سوی خانواده «احمد قابل» مجتهد و روحانی، پیش‌تر اعلام شده بود مراسمی روز سه‌شنبه نهم آبان ماه -۳۰ اکتبر- در شهر تهران و در محل مسجد جامع شهرک غرب تهران برای یادمان وی برگزار خواهد شد. به علت ابلاغ استان‌داری تهران و عدم صدور اجازه برای برگزاری مراسم برای وی این مراسم لغو شد.

هادی قابل برادر مرحوم قابل ضمن تایید این لغو از سوی شورای تامین استان تهران به رادیو کوچه گفت: «علارغم برنامه‌ریزی برای سفر خانواده مرحوم قابل به تهران و برگزاری مراسم هفتم اخوی، از سوی فرمان‌داری تهران با تماس با بنده درخواست شد به دلیل برخی مسایل و به مصلحت نبودن این مراسم باید لغو شود.»

در پی این جلوگیری از مراسم یادمان مرحوم قابل بنا شده است این مراسم در شهر مشهد و توسط نزدیکان وی بر سر مزارش برگزار شود.

از سوی دیگر مراسمی نیز برای روز پنج‌شنبه در محل حسینیه اعظم شهر نجف آباد بنا بود برگزار شود که گفته می‌شود این مراسم نیز احتمال دارد برگزار نشود. آقای قابل در این مورد نیز با اشاره به این که گفته‌هایی شنیده است اشاره کرد هنوز ابلاغ قانونی در این خصوص به وی نشده است.

هادی قابل در رابطه با حساسیت‌ها نسبت به برگزاری مراسم برای برادرش اظهار کرد: «مرحوم احمد قابل به دلیل آن که به وظیفه خود در خصوص تذکر به حاکمان عمل می کرد مورد نگرانی و حساسیت بود.»

 احمد قابل مجتهد و روحانی از شاگردان آیت‌اله منتظری بود و پیش‌تر به دلیل شرکت در مراسم ترحیم آیت‌اله منتظری در جاده قم دستگیر شد و مدتی را در زندان وکیل آباد مشهد به سر برد.

او همواره با نگرشی نوین به موضوعات دینی نسبت به برخی حرکت‌ها در حاکمیت معترض بود و این نکته موجب فشار‌های مختلفی شده بود که باعث شد وی مدتی را در کشور تاجیکستان به سر ببرد و در نهایت در شهر فریمان ساکن شد.

پس از زندانی شدن وی در زندان وکیل آباد مشهد وی از یک غده در مغز رنج می‌برد که در پی عمل و مشکلات پس از آن مدتی را در کما به سر برد و در نهایت با مرگ مغزی روز ۲۲ اکتبر در بیمارستان قائم مشهد در سن ۵۵ سالگی فوت کرد.

آن چه می‌شنوید گفت‌و‌گویی است با «هادی قابل» روحانی و برادر مرحوم «احمد قابل» در خصوص ابلاغ لغو مراسم وی در شهر تهران و روز سه‌شنبه و علت حساسیت در خصوص برگزاری مراسم برای این مجتهد مرحوم:

خبر داریم مراسم ختمی که توسط خانواده آقای قابل و شما قرار بوده در تهران برگزار شود، توسط شورای تامین استان تهران لغو شده اما بار دیگر خبردار شدیم برگزار می‌شود. توضیح بفرمایید آیا این مراسم لغو شده؟

جلسه تهران توسط شورای تامین لغو شده و نظرشان این بوده که مصلحت در این است که این جلسه برگزار نشود. این تعبیری است که آقایان کردند و ما هم دیروز از طریق پیامک و سایت‌ها به اطلاع دوستان رساندیم که سه‌شنبه جلسه‌ای در تهران نخواهیم داشت. خانواده ایشان که قرار بود به تهران بیایند، گفتند روز هفتم بر سر مزار می‌رویم و دوستانی که در مشهد هستند پیامکی برای بستگان زدند که ساعت 3 بعداز‌ظهر فردا بر سر مزار او برای مراسم هفتم گرد هم بیایند. آن برنامه، پس از تعطیلی مراسم تهران است که اعلام شده و چون امکان برگزاری جلسه و فرصتی نبود، ناگزیر اعلام کردند که برای گرامی‌داشت یاد او بر سر مزارش حاضر می‌شوند.

روز پنج‌شنبه یازدهم آبان قرار بوده در حسینه اعظم شهر نجف‌آباد مراسمی برگزار شود که ظاهرن این مراسم نیز توسط فرمان‌داری لغو شده. آیا صحت دارد؟

قرار بود به من خبر بدهند. دیروز دوستان گفتند از سوی نهادهای امنیتی اعلام کردند که آن‌جا نیز نباید مراسمی برگزار شود اما در حال رای زنی هستیم و می‌خواهیم با امام جمعه صحبت بکنیم تا این جلسه برگزار شود اما تا کنون به من خبری ندادند. اگر از جایی خبررسانی شده من اطلاع ندارم و محتمل بود که نگذارند آن‌جا نیز جلسه برگزار شود.

ولی در مورد جلسه روز چهارشنبه که بعد از نماز مغرب و اعشا در قم اعلام کردیم هنوز چیزی نگفتند و تقریبن به قوت خود باقی است.

به نظر شما با توجه به این‌که مرحوم قابل یک منتقد و تحلیل‌گر دینی در حوزه گرایشات مذهبی بودند، چرا حساسیت‌های حکومت نسبت به مسایل ایشان هم در دوران زندان و هم در دوران بیماری و حتا برگزاری مراسم درگذشت او وجود دارد؟

برادر من مرحوم احمد قابل شخصیت علمی، فقهی و از مجتهدان حوزه بود. اگرچه ایشان در زمان حیاتش خیلی در این مسئله اظهار نمی‌کرد و این بعد روحانیون است که اگر مقام یا موقعت علمی دارند همواره اظهار کوچکی و تواضع کنند. ایشان بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که داشت تشخیص می‌داد و اعتقاد او بر این بود که باید از اسلام چهره حقیقی ارایه کنیم نه چهره غیر واقعی. چهره حقیقی اسلام یک چهره رحمانی و  انسانی است و همواره اسلام مدافع انسان و کرامت و حقوق او است و هر کجا خداوند یادی از حق خود کرده در کنارش بلافاصله از حقوق مردم و ناس سخن گفته است.

بنابراین بر این اساس او هر آن‌چه تشخیص می‌داد و وظیفه بود و احساس می‌کرد در جایی حقوق مردم به نام دین زیر سوال می‌رود، وظیفه خود می‌دانست هم‌چون استادش حضرت آیت‌اله العظمی منتظری که انتقاد و فریاد خود را داشته باشد و از باب وظیفه شرعی النصیحه الائمه المسلمین به حاکمان و مسوولان زمان نصیحت می‌کرد که باید بر اساس آموزه‌های دینی حقوق مردم را محترم شمارید. چون ریشه حکومت مردم هستند و حق مردم است که در همه چیز حضور داشته باشند. بنابراین عده‌ای این نصایح و احساس وظیفه ایشان را بر نمی‌تافتند و واکنش نشان می‌داند. دلیلش همین بود و چیزی دیگری در بین نبود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,