Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«هالوین با طعم احمدی نژاد»

2012 November 02

اردوان روزبه / رادیو کوچه

آخرین روز ماه اکتبر، تغییر شمایل و قیافه ها و کدو هایی که شکلکی بر آنان نقش بسته است. «هالوین» از راه رسیده است. پیشتر در رادیو کوچه افسانه هژبری گفته که این کدو تنبل داستانش چیست و چطور سر از هالوین در آورده است. اما حال و هوای هالوین بازی  برای خودش هر جایی رنگ و لعابی دارد. حتا ایران. بله ایران، این روزها هر که از ایران در تماس بود به جای گرانی ماست و نان و قیمت دلار از هالوین ایرانی خبر می داد.

ظاهر امر این است که اگرچه همیشه برای جمع جوانان  به هر بهانه ای مشکلی بوده و البته شکلش بعد انتخابات رنگ و بوی سیاسی هم گرفت، اما هالوین پارتی از آن کارهایی است که بیتشر پشت درهای بسته رنگ و رونق خود را  در اکثر شهر های بزرگ از دست نداده است.

اما در محله جورج تاون شهر واشینگتن نه گشت ارشادی است و نه پلیس مبارزه با مفاسد اجتماعی. شب پایانی ماه اکتبر ملت از اطراف و اکناف واشینگتن راهی جورج تاون می شوند تا با لباس های عجیب و غریب و گریم های مختلف خیابان گردی کنند. هالوین است و این نمایش خیابانی بخشی از مراسم ارواح شب پایانی اکتبر.

برای من که از ولایتی آمده ام که باید از پلیس بترسم اولش سخت است که جایی بروم و راست راست راه بروم و از پلیسی که از در و دیوار بالا می رود نترسم، اما چند دقیقه بیشتر زمان نمی برد که من هم حالی ام شود این ها برای «امنیت» آمده اند نه برای «سلب» آن.

راستی یک تجربه دیگرم را از جرج تاون بگذارید با شما تقسیم کنم. ۳۱ اکتبر بیشتر آدم های خیابان را مردم از ولایت های دیگر تشکیل می دادند. ایرانی ها که موج می زدند، افغان و عرب ها و هندی ها و بعد هم آسیای جنوب شرقی و چین و البته لا به لا احتمالن کسانی با سابقه طولانی تر اقامت در آمریکا.

من با یک روش ساده ایرانی هایی که به قول این طرف آبی ها «کاستوم» کرده بودند می شناختم. هر چه سیندرلا، سفید برفی و ملکه و فرشته و هفت قلم آرایش بود عموم ایرانی بودند. انگاری برای ما ایرانی ها هنوز کسر شان است که دراکولا و آدم خوار و  زامبی بشویم. این هم بخشی از فرهنگ جدا ناپذیر ماست. ترس از قضاوت شدن حتا از پشت ماسک هالوین.

در آخر یادی هم بکنم از رییس جمهوری محبوب، محمود احمدی نژاد. یکی از کسانی که راسته جرج تاون می گشت برای چهره خوف ناکش محمود احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی را انتخاب کرده بود. جالب تر این که طرف ایرانی هم نبود. بلخره همیشه باید ما از برخی آدم ها دور نباشیم. هالوین مان هم باید با طعم احمدی نژاد باشد.

با گالری عکس هالوین در جرج تاون همراه باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,