Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
به بهانه زادروز تقی ظهوری

«مردی از تبار هنر»

2010 January 21

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

یکم بهمن ماه مصادف با زادروز تقی ظهوری بازیگر و آوازخوان ایرانی است. ظهوری پس از سال 1315 با شرکت در نمایشنامه‏هایی فعالیت‏هاى هنرى خود را در در صحنه‏ى تئاتر تهران آغاز کرد و با شرکت در فیلم «واریته‌‏ى بهارى» ازسال 1329 وارد سینما و شرکت در فیلم‏هاى سینمایى شد. او در یازدهم اسفند سال 1370 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تقی ظهوری در اول بهمن سال ۱۲۹۱ در خانواده‌ای مذهبی و پر جمعیت در تهران بدنیا آمد. او دو خواهر و چهار برادر داشت که همه از وی بزرگ‌تر بودند.  ظهوری پس از پایان تحصیلات به خدمت وزارت دادگسترى درآمد و در آن وزارتخانه به سمت کارمند مشغول خدمت گردید.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0FMYBdPdWbM[/youtube]

وی  از نوجوانى به هنر بازیگرى علاقه‏مند شد و سرانجام به صحنه‏ى تئاتر و هنر بازیگرى کشیده شد. ظهوری پس از سال 1315 با شرکت در نمایشنامه‏هایی فعالیت‏هاى هنرى خود را در در صحنه‏ى تئاتر تهران آغاز کرد و با شرکت در فیلم «واریته‏ى بهارى» ازسال 1329 وارد سینما و شرکت در فیلم‏هاى سینمایى شد. تقى ظهورى از سال 1331 وارد کار دوبله‏ى فیلم‏ها شد و از سال 1335 براى شرکت در برنامه‏ها و نمایشنامه‏هاى رادیویى همکارى خود را با یک  موسسه تهیه فیلم آغاز کرد.

او در سال 1317 پدرش را از دست می دهد و سرپرستی خانواده را به عهده می‌گیرد. یک سال بعد با یکی از دختران فامیل ازدواج می‌کند. او از سال 1329 تا سال 1349 که پایان فعالیت در سینمای ایران بود در بیش از ده‌ها فیلم شرکت کرد.

ظهوری در اوایل دهه پنجاه بناگاه با نوشتن استعفا از فعالیت در سینما کناره گرفت و بعد هم به مکه رفت که آنزمان برخی این رویکرد را در واقع توبه ظهوری از بازی در سینمای ایران محسوب نمودند. پس از مراجعت از مکه از طرف سندیکای هنرمندان به او پیشنهاد شد تا به عنوان مشاور عالی سندیکا فعالیت کند. ظهوری این پیشنهاد را پذیرفت، اما ازآن پس هیچ گاه تن به بازی در فیلم‌های ایرانی نداد.

سرانجام تقی ظهوری در یازدهم اسفند سال 1370 در سن 79 سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

وی یکی از کسانی بود که با نوشتن خاطرات خود اثری گرانبها که حامل گوشه‌هایی جذاب از زندگی مردم در تهران قدیم و موقعیت اجتماعی هنرمندان در آن سال‌ها است، برجای ‌گذارد. گفته می‌شود خاطرات تقی ظهوری بسیار نوستالژیک و در نوع خود بی‌نظیر است.
تقی ظهوری در سرآغاز خاطراتش تصویری جذاب از تهران هفتاد – هشتاد سال پیش نشان می‌دهد. تصویری که در ذهن خوانندگان کتب ادبی و داستانی چندان ناآشنا نیست. چرا که بسیاری دیگر از نویسندگان ایرانی مانند جعفر شهری در کتاب تهران قدیم و مشفق کاظمی در رمان تهران مخوف و… چنین تصویری از تهران قدیم که بخاطر نمادهای زیبایش همچون باغ های وسیع و رشته قنات ها و مزارع سبزیکاری شده و ماشین دودی و… تصویری جذاب و رویاگونه است، ارائه نموده است.

منابع

  • یادها و خاطره‌ها

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,