Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
با اعلام فهرست کوتاه اسکار فیلم خارجی

«درباره الی از رقابت در اسکار بازماند»

2010 January 21

فیلم‌های «روبان سفید» از آلمان، «یک پیشگو» از فرانسه و «شیر اندوه» از پرو به فهرست کوتاه نامزدهای بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز اسکار 82 راه یافتند.

به گزارش خبرآنلاین، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی چهارشنبه شب اسامی 9 فیلم فهرست کوتاه بخش بهترین فیلم خارجی را اعلام کرد و نماینده ایران از راهیابی به این فهرست بازماند.

20100121-cul-oscar82

«راز درون چشمان آن‌ها» خوان خوزه کامپانلا از آرژانتین، «سامسون و دلیله» وارویک تورنتن از استرالیا، «دنیا بزرگ و رستگاری گوشه‌ای در کمین است» استفان کوماندارف از بلغارستان، «عجمی» اسکندر کوپتی و یارون شانی از اسرائیل، «کلین» ارمک تورسونوف از قزاقستان و «زمستان در دوران جنگ» مارتین کولهوفن از هلند دیگر نامزدهای فهرست اولیه این بخش هستند.

این فیلم‌ها از میان 65 فیلم واجد شرایط برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی ‌زبان جوایز اسکار امسال انتخاب شدند. بلغارستان و پرو برای اولین بار است که به فهرست کوتاه نامزدهای اسکار راه پیدا کرده‌اند. قزاقستان سال 2007 با فیلم «مغول» نامزد اسکار فیلم خارجی شد.

«روبان سفید» ساخته میشائل هانکه از آلمان ماه مه پیش جایزه نخل طلای جشنواره کن را از آن خود کرد و یکشنبه این هفته نیز برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی شد.

«یک پیشگو» به کارگردانی ژاک اودیار از فرانسه نیز جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره کن را برد. «شیر اندوه» کلودیا یوسا که نماینده پرو در اسکار است، پارسال جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را دریافت کرد.

به جز «درباره الی» اصغر فرهادی که پارسال برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی از جشنواره برلین شد، چند فیلم مطرح دیگر نیز از راه‌یابی به فهرست کوتاه اسکار بازماندند. «پلیس، صفت» کورنلیو پورومبیو از رومانی، «مادر» بونگ جون – هو از کره، «باریا» جوزپه تورناتوره از ایتالیا و «من مادرم را کشتم» زاویه دولان از کانادا از جمله این فیلم‌ها هستند.

شاخه فیلم خارجی اسکار در سال‌های اخیر به خاطر از قلم انداختن فیلم‌های شاخص با انتقاد مواجه بوده‌است. پارسال فیلم تحسین‌شده «گومورا» و نماینده ایتالیا در اسکار و دو سال پیش فیلم برنده نخل طلای کن «4 ماه، 3 هفته و 2 روز» از رومانی بخت حضور در فهرست نهایی نامزدهای اسکار فیلم خارجی را پیدا نکردند.

از 9 فیلم راه‌یافته به فهرست کوتاه نامزدهای این بخش، شش فیلم توسط یک هیئت شامل چند صد عضو آکادمی مستقر در لس آنجلس انتخاب شد و سه فیلم دیگر را کمیته اجرایی بخش فیلم غیر انگلیسی‌زبان آکادمی برگزید.

یک کمیته متشکل از اعضا آکادمی در نیویورک و لس آنجلس درباره پنج نامزد نهایی بخش فیلم خارجی تصمیم می‌گیرد.

نامزدهای هشتاد و دومین دوره جوایز اسکار دوم فوریه (13 بهمن) در ساموئل گلدوین تیه‌تر آکادمی اعلام و مراسم اعطای جوایز هفتم مارس (16 اسفند) در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,