Saturday, 18 July 2015
02 December 2020

«خبرهای هفتم نوامبر ۲۰۱۲»

2012 November 07

با کسب 281 رای الکتورال،

«باراک اوباما چهار سال دیگر در کاخ سفید»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، با پیروزی برابر میت رامنی، رقیب جمهوری‌خواه خود، چهار سال دیگر در مقام خود باقی خواهد ماند. آقای اوباما در توییتر خود ضمن اعلام پیروزی از مردم آمریکا تشکر کرده است.

میت رامنی با آقای اوباما تماس گرفته و شکست خود را در انتخابات پذیرفته و به او تبریک گفته است.

تا‌کنون حدود 95 درصد آرا شمارش شده و آقای اوباما توانسته 303 رای الکتورال را به دست آورده که این میزان برای ادامه ریاست جمهوری او کافی است.

پیروزی آقای اوباما در ایالت کلیدی آوهایو، پیروزی او را قطعی کرد.

آقای رامنی در ایالات کلیدی کارولینای شمالی و ایندیانا پیروز شد. آقای اوباما در سال 2008 در این دو ایالت پیروز شده بود.

 انتخابات امروز همچنین یکی از پرهزینه‌ترین انتخابات آمریکا به شمار می رود.

 ……………………………………

در یک بازی تدارکاتی،

«پیروزی ایران با شش گل ایران برابر تاجیکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 6 نوامبر، تیم ملی فوتبال ایران در بازی دوستانه با تاجیکستان شش بر یک به پیروزی رسیده است. تیم ملی ایران در این بازی از بازیکنان ذخیره خود استفاده کرد.

در نیمه نخست، ایران با گل‌های قاسم دهنوی (۹ و ۳۲)، یعقوب کریمی (۱۳ و ۳۳) به پیروزی رسید. در اواخر نیمه اول علی کریمی، کاپیتان ایران در این بازی، که در بازی‌های اخیر پرسپولیس حضور نداشته، به علت مصدومیت، تعویض شد.

نیمه دوم بازی نسبت به نیمه اول گل‌های کم‌تری داشت، در این نیمه احمد حسن زاده (۵۰) و علیرضا عباسفرد (۸۹) تعداد گل‌های ایران را به شش رساندند و سهیب ساوان‌کولوف در دقیقه۶۷ تک گل تاجیکستان را با ضربه‌ای آکروباتیک وارد دروازه ایران کرد.

۲۴ آبان، ایران از بازی‌های مقدماتی جام جهانی برزیل، با تیم ملی ازبکستان در تهران بازی خواهد کرد.

  ……………………………………

لیگ قهرمانان اروپا،

«توقف مدعیان لیگ اروپا برابر حریفان»

خبر / رادیو کوچه

در نخستین روز از مرحله برگشت رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، در گروه‌های اول تا چهارم و در مهم‌ترین بازی‌ها شام‌گاه سه‌شنبه، 6 نوامبر، رئال مادرید اسپانیا، میلان ایتالیا و شالکه آلمان برابر حریفان خود متوقف شده‌اند.

در گروه نخست، پاری سن‌ژرمن در پارک دوفرانس میزبان دیناموزاگرب بود و موفق شد با نتیجه 4 بر صفر میهمانش را از پیش رو بردارد.

در دیگر دیدار این گروه پورتو صدرنشین در خانه دیناموکیف به میدان رفت و با نتیجه تساوی بدون گل متوقف شد تا روند پیروزی‌های متوالی این تیم قطع شود.

گروه دوم شالکه آلمان برابر آرسنال به تساوی 2 بر 2 رضایت داد‌. در دیگر بازی این گروه مون‌پلیه فرانسه در خانه المپیاکوس با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.

در گروه سوم میلان ایتالیا در سن‌سیرو پذیرای مالاگا اسپانیا بود و به تساوی یک بر یک رسید.

اندرلخت هم با یک گل زنیت روسیه را مغلوب کرد.

در گروه چهارم در جدال قهرمانان اسپانیا و آلمان در سانتیاگوبرنابئو، مادریدی‌ها در واپسین دقایق بازی شکست را با تساوی 2 بر 2 عوض کردند.

در دیگر بازی منچستر‌سیتی انگلیس در ورزش‌گاه اتحاد مقابل آژاکس به تساوی 2 بر 2 رسید.

  ……………………………………

برای مدت نامعلوم،

«واردات خودرو در ایران ممنوع شد»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه، 7 نوامبر، دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد «به منظور جلوگیری از ارزبری کالاهای لوکس، واردات خودرو را موقتن ممنوع کند»، به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، این در شرایطی است که هم اکنون سیستم ثبت‌سفارش بر روی کلمه «خودرو» قفل است.»

به گزارش مهر، ساسان خدایی، معاون اداره کل ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه می‌گوید: «ممنوعیت واردات خودرو موقتی است و هم اکنون نظرات کارشناسی برای تصمیم‌گیری در مورد آن در حال جمع‌بندی است؛ اما تصمیم‌گیری خاصی در این زمینه هنوز انجام نشده است.»

وی می‌افزاید: «خودروهای وارداتی به نوعی هم کالای لوکس به شمار می‌آیند و هم وضعیت ارزی کشور به گونه‌ای است که باید ارز به کالاهایی اختصاص یابد که واردات آن‌ها برای کشور ارجحیت دارد.»

خدایی می‌گوید: «کارگروه ارزی در حال بررسی واردات خودرو است، البته یکی از مواردی که در این میان به آن توجه خواهد شد این است که تولید داخلی خودروها نیز کاهش یافته است؛ اما به هرحال تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه ظرف چند روز آینده صورت خواهد گرفت.»

به گفته برخی کارشناسان اقتصادی در ایران، اعمال چنین تصمیماتی از سوی دولت در تجارت این کشور در شرایطی انجام می‌شود که شرایط با ثبات برای اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری لازم است، این خواسته فعالان اقتصادی در شرایطی مطرح می‌شود که نوسانات نرخ ارز شرایطی را به‌وجود آورده است که تصمیم‌‎گیری برای فعالان اقتصادی بسیار سخت است.

  ……………………………………

با افزایش بهای 65 درصدی بلیط،

«فروش سوخت 700 تومانی به ایرلاین‌های در ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 7 نوامبر، رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی، با تایید افزایش قیمت سوخت هواپیما از لیتری 200 به 700 تومان، اظهار داشت: «هم‌زمان با افزایش قیمت بلیت هواپیما، قیمت سوخت هواپیما هم افزایش یافت.»

به گزارش فارس، سیدعبدالرضا موسوی با تایید افزایش قیمت سوخت هواپیما به 700 تومان، گفت: «تاکنون نرخ سوخت هواپیما 200 تومان بود که از امروز و هم‌زمان با افزایش قیمت بلیت هوایپما، این نرخ به 700 تومان افزایش پیدا می‌کند.»

رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که این نرخ براساس توافق میان ایرلاین‌ها و دولت تعیین شده است، بیان کرد: «در ماه‌های گذشته نوسان نرخ ارز و در نهایت افزایش هزینه شرکت‌های هواپیمایی موجب شد تا با بررسی‌های انجام گرفته، قیمت بلیت هواپیما افزایش پیدا کند.»

وی تصریح کرد: «دولت برای جبران زیان ایرلاین‌ها که ناشی از نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت سوخت بوده است، با افزایش قیمت بلیت موافقت کرد؛ بنابراین هم‌اکنون ایرلاین‌ها مشکلی بابت افزایش هزینه‌ها ندارند.»

موسوی تصریح کرد: «قیمت کنونی بلیت هواپیما این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.»

لازم به اشاره است روز دوشنبه، سازمان هواپیمایی ایران از افزایش نرخ بلیط هواپیما به میزان 65 درصد خبر داده بود.

 ……………………………………

با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی،

«موافقت با مرخصی درمانی حسین رونقی، وبلاگ‌نویس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، روز سه‌شنبه، 6 نوامبر، حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس، در دومین روز اعتصاب غذا با وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی استعلاجی اعزام شده است.

به گزارش هرانا، حسین رونقی ، که درجریان انتخابات 88 بازداشت شده بود، در دومین روز اعتصاب غذا با قید سند یک میلیارد تومانی که پیش‌تر تامین کرده بود از زندان اوین به مرخصی استعلاجی آمد.

وی در تاریخ 22 آذر ماه 88 در شهر ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت و به بند 2 الف زندان اوین منتقل شد. حسین رونقی سرانجام از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی به 15 سال حبس تعزیری محکوم شد.

این وبلاگ‌نویس در تاریخ 12 تیرماه به مرخصی استعلاجی اعزام شد و در تاریخ 1 شهریور ماه زمانی که برای کمک به زلزله‌‌زدگان آذربایجان شرقی رفته بود به هم‌راه 34 تن دیگر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

……………………………………

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه:

«منافع نظام ایجاب کند با آمریکا در جهنم هم مذاکره ‌می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 7 نوامبر، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پس از برگزاری انتخابات در آمریکا در اظهارنظری عنوان کرد‌ «ارتباط با آمریکا ساده نیست و بعد از این همه فشار و جنایت علیه مردم ایران از سوی آمریکا یک‌شبه چنین ارتباطی امکان‌پذیر نیست.»

صادق لاریجانی در ادامه تصریح کرد: «آمریکایی‌ها گمان نکنند که با آمدن پشت میز مذاکره با ایران می‌توانند از ملت ما باج بگیرند.»

وی تاکید کرد:‌ «البته ما فکر می‌کنیم که آمریکا هر زمان جلوی ضرر را بگیرد به نفع خود عمل کرده است و اگر در مقابل عظمت ملت ایران سر تعظیم فرود آورد و بتواند اعتماد مردم را کسب کند آن‌وقت تازه به سر عقل آمده است.»

هم‌زمان با اعلام پیروزی باراک اوباما، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز گفت: «اگر منافع نظام ایجاب کند با آمریکا و حتا در قعر جهنم هم با همه مذاکره می‌کنیم.»

محمدجواد لاریجانی هم‌چنین ضمن اشاره به مذاکره ایران و آمریکا افزود: «مذاکره با آمریکا تابو نیست که ممنوع باشد. اوایل انقلاب عده‌ای از دوستان اصلاح‌طلب که سوپررادیکالیسم بوده‌اند، مذاکره با آمریکا را تابو می‌دانستند اما انگار روح‌القدوس در آنان نازل شد و تبدیل به یک سوپرلیبرالیسم شدند.»

وی گفت: «زمان ریاست جمهوری آیت‌اله هاشمی، نقشه تعامل با آمریکا چیده شد ناگهان آقای مهاجرانی در مقاله‌ای نوشت که مذاکرات آمریکا کار خوبی است اما باید اعتراف کنیم که حریف آمریکا نمی‌شویم.»

وی با بیان این‌که یکی از سیاسیونی است که از 33 سال گذشته تاکنون درباره مذاکره با آمریکا سخن گفته، اظهار داشت: «البته استراتژی تعامل با دشمن را هم باید داشته باشیم.»

لازم به اشاره است صبح امروز باراک اوباما با پشت‌سر گذاشتن رقیب جمهوری‌خواه خود، میت رامنی برای دومین بار و چهار سال دیگر به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,