Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
بیست و یکم آبان- یازدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست و یکم آبان»

2012 November 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کشف واکسن ویروس «فلج اطفال» توسط «جونس سالک» پزشک امریکایی در سال 1952 میلادی در چنین روزی

۱۹۵۲میلادی: «دکتر جونس سالک»، پزشک لهستانی الاصل امریکایى، پس از اتمام تحصیلات خود در رشته پزشکی، به تحقیق و مطالعه در زمینه باکتری‏‌ها و ویروس‏‌ها پرداخت. وی در صدد بود تا ویروس‏‌ها را در وضعی قرار دهد که قادر نباشند موجب بیماری شوند، و بتوانند پادتنی ایجاد کنند که به نحوی موثر علیه بیماری قابل استفاده باشد. دکتر سالک بدین ترتیب در یازدهم نوامبر ۱۹۵۲میلادی واکسنی تهیه کرد و آن را به اطفالی تزریق کرد که سابقن به نوعی فلج مبتلا شده و طبعا بدنشان در برابر این بیماری مقاومت داشت. نتیجه کار، کاملن رضایت‏بخش بود چرا که این تزریق باعث افزایش پادتن در خون می‌‏شد. وی متعاقباً این واکسن را در مورد اطفالی که سابقه بیماری نداشتند استعمال کرد و این بار هم، نتیجه، مطلوب بود. از این رو، این واکسن از سال ۱۹۵۴میلادی به مقدار زیاد تهیه شد و در دسترس عموم قرار گرفت. خبر کشف واکسن ضدفلج بعد از کشف «واکسن آبله» یکی از جالب‏‌ترین پدیده‏های پزشکی بوده است که موجب نجات و سالم ماندن انسان‏های بی‏شماری شد. این واکسن بعد‌ها توسط میکروب‏‌شناسان دیگر تکمیل شد و به صورت قطره خوراکی در آمد که امروزه مورد استفاده وسیع قرار می‌‏گیرد.

 در سال 1829 میلادی در چنین روزی تولد  «خورشید جی کاما» ایران ‏‌شناس هندی

۱۸۲۹ میلادی: «خورشیدجی رستم جی کاما»، از ایران‏‌شناسان معروف پارسی هند و متخصص در زبان و «ادبیات پهلوی» و خط‌شناسی «میخی»، در یازدهم نوامبر سال ۱۸۲۹میلادی در شهر «بمبئی» هند به دنیا آمد. وی پس از تکمیل تحصیلات مقدماتی خود در هند، به اروپا سفر کرد و زبان‏های «فرانسوی»، «آلمانی»، «پهلوی» و «اوستایى» و «خط میخی» را فرا گرفت. کاما در همین زمان، کار تطبیق گرامر و دستور زبان‏های ایرانی و «سانسکریت» را به انجام رساند. وی پس از بازگشت به هند، برای رسمی ساختن زبان پهلوی در تحصیلات دانشگاهی کوشش فراوانی کرد و سرانجام موفق شد که این زبان را در امتحانات ورودی دانشگاه و مقاطع بالای دانشگاهی در رشته زبان، رسمی کند. کاما هم‏چنین در علوم عقلی جهان ایران باستان، تبحر فراوانی یافت و به تدریس پرداخت. کاما، علاوه بر ادبیات، در علوم اجتماعی، گیاه‏‌شناسی، شیمی و علم نجوم نیز مهارت داشت و به عنوان یک سخن ران زبردست از نفوذ کلام ویژه‏ای برخوردار بود. خورشید جی رستم جی کاما سرانجام در بیستم اوت ۱۹۰۹میلادی در هشتاد سالگی درگذشت. بیست و هفت سال پس از مرگ کاما، موسسه‏ای با موضوع خاور‌شناسی به نام وی دایر شد که امروزه به عنوان یک مرکز برجسته تحقیقاتی مورد استفاده و محل رجوع دانشمندان می‌‏باشد. این موسسه علاوه بر انتشار ده‏‌ها جلد کتاب در زمینه‏های گوناگون خاور‌شناسی و ایران‏‌شناسی، مجموعه مقالات کاما را در دو جلد گردآوری و عرضه کرده است.

 تولد «شارل لوبرن» نقاش برجسته فرانسوی در سال 1619 میلادی در چنین روزی

۱۶۱۹میلادی: «شارل لوبرن»، نقاش برجسته فرانسوی در یازدهم نوامبر ۱۶۱۹میلادی در پاریس متولد شد و در سنین جوانی با تهیه یک نقاشی از چهره «لویى سیزدهم»، به دربار فرانسه نزدیک شد. لوبرن، پس از چندی به «رم» مسافرت کرد. وی در آن جا به مطالعه هنرهای تزیینی شد. لوبرن در سال ۱۶۸۴میلادی از رهبران بنیان‏گذار «فرهنگستان پاریس» بود و سپس متولی، رییس و مدیر فرهنگستان شد. در عین حال روابط لوبرن با دربار فرانسه محکم بود و به عنوان نقاش اول برگزیده شد و از این زمان سفارشات دربار آغاز شد. مهم‏‌ترین نقاشی‏های لوبرن در «ورسای» قرار دارد. وی «سرسرای بلور» و «تالار جنگ و صلح» را تزیین کرد. این نقاشی‏‌ها در زمان لویى چهاردهم انجام شد و سپاه بزرگی از معماران، پیکرتراشان، نقاشان و تزیین‏کاران به سرپرستی شارل لوبرن دست به کار شدند و شکارگاه ساده سلطنتی را در بزرگ‏‌ترین پروژه ساختمان آن عصر، به کاخی زیبا تبدیل کردند. از دیگر آثار وی می‌‏توان از «هرکول و اسبان دیومِدِس» و «ورود لویى چهاردهم به دن کرک» یاد کرد. بسیاری از آثار لوبرن در موزه‏های مختلف جهان واقع هستند و از جمله حدود ۲ هزار طراحی از وی در «موزه لوور» فرانسه قرار دارد. از لوبرن به عنوان فرمان‏روای بلامنازع عرصه هنر فرانسه یاد می‌‏شود و سالیانی چند، فرد اول این جای گاه بود. شارل لوبرن سرانجام در بیست ئ ششم ژوییه سال ۱۶۹۰میلادی در هفتاد و یک سالگی درگذشت.

در سال 1276 خورشیدی در چنین روزی تولد «نیما یوشیج» پدر شعر نو ایران

۱۲۷۶ خورشیدی: «علی اسفندیاری» متخلص به «نیما یوشیج» در ده کده یوش در مازندران به دنیا آمد. در دوازده سالگی به هم راه خانواده به تهران رفت و پس از مدتی زبان فرانسه و عربی را فرا گرفت. او به تشویق استادش «نظام وفا» سرودن شعر را آغاز کرد و بر اثر آشنایی با زبان و ادبیات فرانسه، راهی تازه در برابرش آشکار شد. مطالعات و تحقیقات او در این زمینه به ثمر نشست و او سبکی تازه را در شعر در پیش گرفت. رویدادهای اجتماعی سال‏های ۱۳۰۰ و ۱۳۰۱خورشیدی، نیما را به کناره‏گیری از مردم و زندگی در میان جنگل‏‌ها دامان طبیعت و هوای آزاد کشاند و آن جا بود که «منظومه افسانه» را سرود. این منظومه، به عنوان مهم‏‌ترین اثر نیما، حد فاصلی است بین دنیای شعر قدیم و دنیایی که نیما بعد‌ها در شعر به وجود آورد؛ و می‌‏توان آن را نقطه عطف و مقدمه و آغازی برای شعر فارسی معاصر دانست. در شعر نیما وزن و قافیه در همه جا به تناسب به کار گرفته شده است. شعر آزاد نیمایی، تفاوت‏های آشکاری با شعر سنتی داشته، از لحاظ عاطفی، بیشتر جنبه اجتماعی و انسانی دارد. او از لحاظ زبان، هر کلمه‏ای را در شعر نو به کار می‌‏برد با این شرط که با کلمات مجاور، مهجور، بیگانه و ناسازگار نباشد. از نیما یوشیج به غیر از مجموعه اشعار، آثار دیگری نیز به چاپ رسیده که داستان‏‌ها، اشعار و قصه برای کودکان، یادداشت‏‌ها و نامه‏‌ها و آثار تحقیقی از آن جمله‏اند. اما مهم‏‌ترین اثر این شاعر نو‌پرداز ایرانی، «افسانه» نام دارد. نیما سرانجام در سال ۱۳۳۸ خورشیدی در تهران درگذشت و در امامزاده عبداله تهران دفن شد. سی‏ و چهار سال بعد در دی ماه ۱۳۷۲، با تلاش مردم «نور» و «یوش»، پیکر نیما از محل دفن به زادگاهش در یوش منتقل شد.

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,