Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
انتخاب اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل،

«آمریکا با بیش‌ترین رای عضو شورای حقوق بشر»

2012 November 13

خبر / رادیو کوچه

مجمع عمومی سازمان ملل، روز دوشنبه، 12 نوامبر، به وقت واشینگتن، 18 عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل را انتخاب کرد و در این میان آمریکا موفق شد با 131 رای به شورا راه پیدا کند.

193 کشور عضو سازمان ملل روز دوشنبه برای انتخاب 18 عضو شورای حقوق بشر ابن سازمان تشکیل جلسه دادند. کشورهای اننخاب شده به عضویت شورا به مدت 3 سال این کرسی‌ها را در اختیار خواهند داشت.

شورای حقوق بشر در سال 2006 تشکیل شد تا جای‌گزین کمیسیون حقوق بشر شود که اعتبارش را تا حدود زیادی از دست داده بود. این شورا در مجموع 47 عضو دارد.

قاره‌ها و مناطق مختلف جهان سهم مشخصی در شورای حقوق بشر دارند. برای مثال سهم کشورهای آسیایی و قاره آفریقا هر کدام 13 و کشورهای غربی 7 کرسی است.

به طور سنتی نمایندگان دولت‌های هر منطقه پیش از رای‌گیری نهایی بر سر کشورهایی که قاره آن‌ها را نمایندگی خواهند کرد به توافق می‌رسند و مجمع عمومی سازمان ملل به آن‌ها رای می‌دهد.

کشورهای غربی اما این بار برای 3 کرسی در شورای حقوق بشر 5 کاندیدا معرفی کردند تا اعضای مجمع عمومی سازمان ملل بتوانند میان آن‌ها انتخاب کنند. آمریکا در این رقابت موفق شد با بیش‌ترین رای میان کشورهای غربی به شورا راه پیدا کند. آلمان و ایرلند هم رای لازم را کسب کردند.

دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش به خاطر آن‌چه تمرکز بیش از حد این شورا بر نقض حقوق بشر در اسراییل می‌خواند و عضویت کشورهایی که از دید آن‌ها خود حقوق مردمشان را رعایت نمی‌کردند در انتخابات شورا شرکت نمی‌کرد. دولت باراک اوباما اما با تغییر سیاست برای عضویت در شورای حقوق بشر کاندیدا و موفق به حضور در آن شد.

سوزان رایس سفیر آمریکا گفت با وجود انتقاداتی که دولت کشورش هم‌چنان به این نهاد دارد عضویت آمریکا می‌تواند از عضویت کشورهایی که به قول او ناقض حقوق بشرند جلوگیری کند.

از سویی دیگر عضویت کشورهای چون ونزولا، امارات متحده عربی، قزاقستان و تعدادی از دولت‌های آفریقایی متهم به نقض حقوق بشر در شورای حقوق بشر باعث انتقادهایی بوده است.

لازم به اشاره است جمهوری اسلامی، یکی از مخالفان به عضویت درآمدن آمریکا در این شورا بوده است.

هم‌چنین احمد شهید، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر ایران، از سوی این شورا انتخاب شده بود.

بیشتر بخوانید:

 «آمریکا نباید عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,