Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
بیست‌وچهارم آبان- چهاردهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌وچهارم آبان»

2012 November 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در گذشت «رهی معیری» شاعر ایرانی در سال ۱۳۴۷ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۴۷ خورشیدی: «محمدحسن بیوک معیری» فرزند «محمدحسین‏خان مویدخلوت» و نوه «دوستعلی‌خان نظام‌الدوله» در دهم اردبیهشت ۱۲۸۸ خورشیدی در تهران، چشم به جهان گشود. پدرش قبل از تولد رهی درگذشته بود. رهی معیری تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران به پایان برد. آن‌گاه وارد خدمت دولتی شد و در مشاغلی چند خدمت کرد. از سال ۱۳۲۲ به ریاست کل انتشارات و تبلیغات «وزارت پیشه و هنر» منصوب شد. پس از بازنشستگی در «کتابخانه سلطنتی» اشتغال داشت. رهی از اوان کودکی به شعر و موسیقی و نقاشی دل بستگی فراوان داشت و در این هنر‌ها بهره‌ای به سزا یافت. هفده سال بیش نداشت که اولین رباعی خود را سرود. در آغاز شاعری، در «انجمن ادبی حکیم نظامی» که به ریاست «وحید دستگردی» تشکیل می‌شد شرکت کرد و از اعضای موثر و فعال آن بود و نیز در «انجمن ادبی فرهنگستان» از اعضای موسس و برجسته آن به شمار می‌رفت. وی هم چنین در «انجمن موسیقی ایران» عضویت داشت. اشعار رهی در بیشتر روزنامه‌ها و مجلات ادبی نشر شد و آثار سیاسی، فکاهی و انتقادی او در «روزنامه باباشمل» و «مجله تهران مصور» چاپ می‌شد. در شعرهای فکاهی و انتقادی از نام مستعار «زاغچه»، «شاه پریون»، «گوشه‌گیر» و «حق گو» استفاده می‌کرد. رهی معیری در سال‌های آخر عمر در برنامه «گل‌های رنگارنگ رادیو»، در انتخاب شعر با «داوود پیرنیا» هم کاری داشت و پس از او نیز تا پایان زندگی آن برنامه را سرپرستی می‌کرد. رهی معیری که در سال ۱۳۴۷ خورشیدی در تهران طی یک بیماری که تاب و توان از وی گرفته بود درگذشت. وی در «گورستان ظهیرالدوله» «شمیران» مدفون شده ‌است.

روز جهانی «دیابت» هر ساله در چنین روزی

۱۴ نوامبر: شکل‏گیری و توسعه پدیده شهر نشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی برای افزایش میزان قند خون و ابتلا به بیماری دیابت را پدید آورده است. دیابت از جمله بیماری‏هایی است که هر سال در جهان گسترش می‌‏یابد. به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، تاسال ۲۰۱۱میلادی، تعداد مبتلایان به مرض قند به بیش از دویست و پنجاه میلیون نفر خواهد رسید که سهم ایران از این مقدار در حدود یک و نیم میلیون نفر می‌‏باشد. جهت شناساندن و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری دیابت، روز بیست و سوم آبان به عنوان «روز جهانی دیابت» نام گذاری شده و انجمن دیابت ایران «اِدا» نیز از سال ۱۳۶۹، با هدف ارایه برنامه‏های آموزشی و افزایش آگاهی جامعه نسبت به این بیماری تاسیس شده است. مادرانی که نوزاد چهار کیلو به بالا به دنیا می‌‏آورند؛ افراد چاق و کم تحرک؛ آن‌ها که در فشارهای روحی شدید به سر می‌‏برند و نیز افرادی که نوعی سابقه فامیلی قوی دیابت غیروابسته به «انسولین» در آنان وجود دارد، احتمال خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

مرگ «تزوهسی» ملکه مستبد چین در سال ۱۹۰۸ میلادی در چنین روزی

۱۹۰۸میلادی: «ملکه تزوهسی»، ملکه چین، در سال ۱۸۳۵میلادی بر کرانه رود «یانگ تسه چین» و در خانواده‏ای گمنام به دنیا آمد. وی در ابتدا از شهر «پکن» نفرت داشته و شیفته جنوب بود. از این رو راهی این منطقه شد و پس از چندی به یاری هوش و استعداد خود، علاوه بر فراگیری خواندن و نوشتن، در رشته‏های ادبیات و تاریخ نیز به مراحلی بالا رسید. وی در‌‌‌ همان زمان خوش‏نویسی و نقاشی را نیز تا بدان‏ جا آموخت که نمونه‏های آثارش با تحسین همگان مواجه می‌شد. این مسئله باعث شد تا پای تزوهسی به دربار امپراتوری چین باز شود و در مدت زمان کوتاهی، نخستین نمایشگاه نقاشی خود را در کاخ سلطنتی دایر کند. تزوهسی پس از چندی، با درایت و تدبیر خود، در حالی که نوجوانی بیش نبود در شمار زنان حرم‏سرای امپراتور درآمد و رفته رفته آن‏چنان جای پای خود را محکم کرد که به جای شوهرش که امپراتور چین بود تصمیم می‌‏گرفت و بر میلیون‏‌ها چینی فرمان‏روایى می‌‏کرد. پس از مرگ امپراتور چین در سال ۱۸۶۱میلادی، تزوهسی که در آن زمان بیست و شش ساله بود، به عنوان نایب السلطنه چین، زمام امور کشور را به دست گرفت و قدرت خود را در ارکان مختلف حکومت، افزایش داد. تزوهسی حتی پس از رسیدن تنها پسرش به سن بلوغ، زمام امور کشور را به او نسپرد و وقتی که پسر هجده ساله، در سال ۱۸۷۴میلادی درصدد قطع نفوذ مادر و تمرکز قدرت در دست خود برآمد، به طرز مرموزی درگذشت. تزوهسی پس از آن، برادرزاده امپراتور فقید را به سلطنت برگزید و عملن مهار قدرت را به دست خود گرفت. امپراتور جدید نیز در سال ۱۸۹۹میلادی درصدد برآمد قدرت را از چنگ تزوهسی خارج کند ولی به دستور تزوهسی دستگیر و زندانی شد. تزوهسی درباره شخص خویش، خودخواهانه می‌‏گفت: هیچ می‌‏دانید من هم واره خودم را هوش‏مند‌ترین بانوی زمین می‌‏دانستم، چنان‏که کسی را یارای برابری با او نیست. ملکه تزوهسی در طول سالیان طولانی حکومت خود بر چین، خویشتن را، فردی عادل و شایسته می‌‏دانست اما تنها هنگامی که به سبب هجوم ارتش ژاپن در سال ۱۸۹۴میلادی مجبور به فرار از پکن شد، در تبعید چشمانش به روی حقیقت باز شد و برای نخستین بار، زندگانی چهارصد میلیون نفر رعایایش را به چشم دید. هنگامی که چین در این جنگ شکست خورد و تزوهسی بار دیگر به کاخ سلطنتی بازگشت، کوشید تا با انجام برنامه‏های عمرانی، اشتباهات خود را جبران کند اما دیگر دیر شده بود و ملکه تزوهسی سرانجام در چهاردهم نوامبر ۱۹۰۸م پس از چهل و هفت سال سلطنت، در هفتاد و سه سالگی درگذشت. ملکه تزوهسی در واقع آخرین حکم ران بزرگ سلسله چینگ وابسته به امپراتوری «منچو» بود. پس از تزوهسی، در حالی که مداخلات فراگیر بیگانگان در امور داخلی چین، فساد دربار و فقر مردم روز به روز بیشتر می‌‏شد، یک کودک دو ساله به امپراتوری چین برگزیده شد و این امر زمینه سقوط حکومت امپراتوری را در این کشور فراهم ساخت. به طوری که تنها چهار سال پس از مرگ تزوهسی، فرمان‏روایی منچو، جای خود را به یک رژیم سیوسیالیستی داد. به گفته تاریخ‏نویسان، ملکه تزوهسی واپسین ملکه قدرت‏مند چین، یکی از چهره‏های ستیزه‏گر تاریخ است که انواع و اقسام نام‏‌ها و شهرت‏‌ها هم‏چون خودکامه بی‏ریشه، عروسک پوشالی و آدم‏کش بی‏رحم را از مردمان گرفته است.

مرگ «راسموس کریستین راسک» زبان‌شناس برجسته دانمارکی در سال ۱۸۳۲ میلادی در چنین روزی

۱۸۳۲ میلادی: «راسموس کریستین راسک»، زبان‏‌شناس دانمارکی، در بیست و دوم نوامبر ۱۷۸۷میلادی به دنیا آمد. وی هم‏زمان با تحصیلات دبیرستانی، به زبان‏‌شناسی علاقه‏مند شد. او ضمن مطالعات خود توانست یک فرهنگ لغات و یک صرف و نحو برای زبان ایسلندی تالیف کند و در آن رابطه بین زبان آلمانی و ایسلندی را بررسی کند. راسک گرچه مشغول تحصیل در رشته الهیات بود، اما با‌‌‌ رها کردن این رشته، به تحصیل و فراگیری زبان‏های مختلف پرداخت، به طوری که توانست پنجاه و پنج زبان را یاد بگیرد. آن‏چه باعث برجسته شدن راسک به عنوان یک زبان‏‌شناس دانشمند شد، همانا مسئله طبقه‏بندی زبان‏هاست که وی آن‏‌ها را در ۸ گروه طبقه‏بندی کرد. وی اگرچه سلامتی خود را در این راه از دست داد، اما به عنوان پایه گذار زبان‏‌شناسی جدید مطرح شد. راسک در بیست و شش سالگی با کمک مالی پادشاه دانمارک به ایسلند سفر کرد و در مدت دو سال در آنجا زبان ایسلندی را عمیقن بررسی کرد و شالوده و مواد کتاب خود تحت عنوان، «تتبعات» درباره مبنای زبان قدیمی شمالی یا ایسلندی را فراهم کرد. وی در این کتاب اهمیت این نکته را آشکار ساخت که در تحقیقات زبان‏‌شناسی تطبیقی باید صورت‏های مشابه گرامری را مورد توجه قرار داده و به مقایسه آن‌ها پرداخت نه لغات مشابه را. او در ادامه به مطالعه و بررسی زبان‏های «گرینلندی»، «اسلاوی» و «بالتیکی» روی آورد. راسک در سال ۱۸۱۶میلادی مسافرتی طولانی را آغاز کرد و در جریان آن، از «روسیه»، «قفقاز»، «ایران» و «هند» دیدن کرد. در این سفر هفت ساله، راسک ضمن آشنایى با ادبیات روسی و جمع‏آوری آثار «اوستایى» و «پهلوی» و تحقیق در لهجه‏های «هندی»، در «تخت جمشید» نیز توقف کرد و کتیبه‏هایى که راز آن‏‌ها کشف نشده و خوانده نشده بودند، را خواند. راسک پس از این سفر با دستی پر از معلومات و مجموعه‏های خطی، در سال ۱۸۲۳میلادی به دانمارک بازگشت و به عنوان استاد تاریخ ادبیات دانشگاه کپنهاک و سپس در سمت پروفسور زبان‏های شرقی، به تدریس و تحقیق پرداخت. وی هم‏چنین در طی سالیان تحقیق و پژوهش، در حدود ده کتاب را چاپ و منتشر کرد. راسموس کریستین راسک سرانجام در چهاردهم نوامبر ۱۸۳۲میلادی درگذشت.

در سال ۱۵۱۵ میلادی در چنین روزی کشف سرزمین «اکوادور» در «امریکای جنوبی»

۱۵۱۵ میلادی: کشور «اکوادور» یکی از ممالک امروزی آمریکای جنوبی کشف شد. اکوادور کشوری است با ۴۲۷۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت که در شمال غربی آمریکای جنوبی قرار گرفته و میان کشورهای «کلمبیا» – «پرو» و «اقیانوس کبیر» محدود است. این کشور که امروزه با رژیم جمهوری اداره می‌شود، پس از سیصد سال که زیر سلطه اسپانیایی‌ها بود روز سیزدهم مه ۱۸۳۰ میلادی مستقل شد.

منابع:

راسخون

ویکیپدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd90140 Cheap Sildenafil