Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
سازمان ملل متحد منتشر کرد

«واکنش مدیرکل یونسکو و احمد شهید به مرگ ستار بهشتی»

2012 November 16

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، پانزدهم نوامبر، مدیرکل یونسکو در اظهاراتی نگرانی عمیق خود را از مرگ ستار بهشتی در زندان ابراز داشت و بر انجام تحقیقات در جهت روشن‌شدن چگونگی کشته شدن این وبلاگ‌نویس ایرانی اصرار ورزید.

به گزارش سایت سازمان ملل متحد، خانم «ایرینا بوکوا»، مدیر کل یونسکو، اظهار داشت: «احترام به حقوق شهروندان و حق آزادی گفتن و نوشتن برای ژورنالیست‌های حرفه‌ای، بدون ترس از جان‌شان ضروری است». وی افزود: «آزادی بیان یکی از حقوق اولیه و اساسی بشر و یکی از مولفه‌های ضروری برای دموکراسی، مشارکت عمومی در قدرت و اجرای قانون است».

ایرینا بوکوا، مدیرکل یونسکو/عکس از وب‌سایت سازمان ملل متحد

از سوی دیگر، «احمد شهید» گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، به همراه «کریستوفر هینز»، «خوان مندز» و «فرانک لا روئه» گزارش‌گران دیگر سازمان ملل در امور شکنجه، نقض آزادی بیان و سایر جرایم مربوط به حقوق بشر، از اعلام تصمیم مجلس و قوه قضاییه ایران برای پیگیری مساله قتل آقای بهشتی استقبال کردند و در کنار آن افزودند که موارد مشابه بسیاری از مرگ در زندان به دلایلی چون سوءرفتار، شکنجه، بی‌توجهی و عدم دسترسی به امکانات پزشکی به آن‌ها گزارش شده است.

آقای شهید با گفتن این جمله که کمترین شکنجه‌ای نباید تحمل شود، افزود: «این امری ضروری است که کسانی که در چنین جنایات وحشتناکی دست داشته‌اند بازجویی و به دست عدالت سپرده شوند. چرا که تعلل در چنین امری، باعث تشویق فرهنگ مصونیت آنان خواهد شد». وی هم‌چنین تاکید کرد که مقامات ایران باید اطمینان حاصل کنند که برای خانواده قربانیان راه‌هایی برای التیام زخم‌های وارده و جبران خسارت، از جمله پرداخت غرامت فراهم شود.

گفتنی است که مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد حکومت در زندان که به شهادت جمعی از زندانیان سیاسی تحت شکنجه قرار گرفته بود، واکنش‌های بسیاری را در ابعاد داخلی و بین‌المللی برانگیخته است.

بیش‌تر بخوانید:

 «تلاش وقیحانه رسانه‌های دولت در پرونده مرگ وبلاگ‌نویس»

«در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی شود»

«وجود چند کبودی بر بدن ستار بهشتی»

«ما خواهان محاکمه عوامل شکنجه و قتل ستار بهشتی هستیم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,