Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
بیست و هفتم آبان- هفدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست و هفتم آبان»

2012 November 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرگ «کا‌ترین کبیر» ملکه معروف روسیه در سال ۱۷۹۶ میلادی در چنین روزی

۱۷۹۶ میلادی: «کا‌ترین کبیر»، امپراتوریس روسیه، در دوم مه ۱۷۲۹میلادی به دنیا آمد. وی در پانزده سالگی با «پتر سوم» ازدواج کرد. اما پتر سوم، پادشاه روسیه به او علاقه نداشت و او را در ملا عام مورد اهانت قرار می‌‏داد. کا‌ترین با هم دستی چند نفر از نزدیکان خود در نهم ژوییه ۱۷۶۲میلادی و در سی و سه سالگی، هنگامی که پتر سوم از شهر خارج شده بود، خود را امپراتوریس و ملکه روسیه خواند. پ‌تر که ناگهان، چنین ضربه هولناکی خورد، به کلی خود را باخته، بدون مقاومت چندانی، استعفا داد و چند روز بعد درگذشت. در حقیقت او توسط نزدیکان کا‌ترین مسموم شده بود. کا‌ترین در دوران سلطنت خود علی‏رغم انجام برخی خدمات و اصلاحات، در زندگی مردم فقیر و ستم‏دیده، رفاه و بهبود به وجود نیاورد تا آن‏جا که شورش‏های فراوانی در زمان او برخاست. گفته شده است که در دوره سلطنت او که بیش از سه دهه به طول انجامید، شیوه کشاورزی، اصلاح شده و اصول بانک‏داری ترویج شد، ارتش را سازمان داده و سامان بخشید، بیمارستان‏هایى بنا شده و به طور کلی اقتصاد کشور شکوفا شد. هم‏چنین وی در تحکیم مسائل آموزش و فرهنگ روسیه تلاش کرد، اما از سوی دیگر، کا‌ترین اگر چه ملکه روسیه به شمار می‌‏فت اما از لحاظ شخصیتی دچار انحطاط شدید اخلاقی بود و به گفته مورخین با توجه به این که خود را یک موجود بر‌تر می‌‏پنداشت، از مصاحبت با مردان متعدد دربار ابایى نداشت و فساد و تباهی بر دربار پادشاهی وی غلبه داشت. وی در سیاست خارجی، سیاست توسعه‏طلبی را دنبال می‌‏کرد و تا آن‏جا که می‌‏توانست برای این امر می‌‏کوشید. کا‌ترین سی و سه سال سلطنت کرد و سرانجام در هفدهم نوامبر ۱۷۹۶میلادی درگذشت. وی هوشی سرشار و جسارت و عزمی تمام و حرص و جاه‏طلبی زیادی داشت.

در سال ۱۸۶۹ میلادی در چنین روزی گشایش «کانال سوئز» در «مصر» و «اتصال دریای سرخ» و «مدیترانه»

۱۸۶۹ میلادی: طرح اتصال «دریای سرخ» و «دریای مدیترانه»، به روزگار باستان باز می‌‏گردد و گفته می‌‏شد که این طرح، اولین بار در زمان حکومت «هخامنشیان» عملی شد. اما این کانال پس از چندی در زیر شن‏های بیابان پر شد و آثارش از میان رفت. بیش از بیست و سه قرن بعد، اوج‏گیری رقابت‏های انگلستان و فرانسه در قرن نوزدهم و تلاش هر کدام از آن‌ها در برتری‏جویى نظامی – تجاری باعث شد تا بار دیگر این طرح عنوان شود و این بار فرانسه به عنوان یک قدرت صنعتی – نظامی و در حقیقت به عنوان یک دولت استعماری درصدد برآمد تا ساخت این کانال را عملی سازد. ازاین رو، طرح حفر کانال در سال ۱۸۵۴میلادی توسط یک مهندس فرانسوی به نام «فردیناند دول» تهیه شد و کار حفر آن از بیست و پنج آوریل ۱۸۵۹میلادی آغاز شد. در این میان، از آن جا که بین فرانسه و انگلیس، رقابت آشکاری در میان بود، انگلستان از ارایه هر نوع کمک به فرانسه مضایقه کرد، چرا که حفر کانال به قدرت فرانسه می‌‏افزود. بنابراین فرانسویان بدون کمک از هیچ کشوری به تنهایى اقدام به این کار کردند و ظرف مدت ده سال، با هزینه‏ای بالغ بر چهارصد میلیون فرانک، این پروژه را به اتمام رساندند. طول این کانال حدود یک‏ صد و هفتاد کیلومتر، عرض آن شصت متر و عمیق‏‌ترین نقطه آن، بیست و دو متر عمق داشت که بعد‌ها وسعت بیشتری یافت به طوری که عرض آن به دویست متر رسید. کانال سوئز در هفدهم نوامبر ۱۸۶۹ طی تشریفاتی گسترده با حضور امپراتور فرانسه و عبور کشتی حامل وی، افتتاح شد. علت حفر کانال سوئز توسط فرانسه این بود که در آن زمان، سرزمین مصر تحت استعمار فرانسه قرار داشت و با حفر این کانال، راه ارتباط دریایى اروپا به طرف ساحل شرقی قاره افریقا و شبه قاره هند و شرق آسیا بسیار کوتاه شد. این کانال منافع اقتصادی ویژه‏ای برای مصر فراهم آورد و تجارت منطقه را تحت تاثیر قرار داد چرا که مسیر عبور کالا از آسیا و اقیانوسیه به اروپا را بسیار کاهش می‌‏داد. هم‏چنین کانال سوئز مرز بین دو قاره آسیا و افریقا به شمار می‌‏رود.

درگذشت «رابرت براونینگ» شاعر و فیلسوف برجسته انگلیسی در سال ۱۸۸۹ میلادی در چنین روزی

۱۸۸۹ میلادی: «رابرت براونینگ»، شاعر و فیلسوف انگلیسی در هفتم مه ۱۸۱۲میلادی در «لندن» به دنیا آمد. وی که قریحه شاعری را از پدر به ارث برده بود، اولین دیوان شعرش را در دوازده سالگی عرضه کرد و مورد توجه واقع شد. براونینگ در سال‏های بعد منظومه‏های دیگری را منتشر کرد که اثر معروف او به نام «انگشتری و کتاب» در چهار جلد، به عنوان شاه‏کار ادبیات انگلیس در قرن نوزدهم، باعث شهرت و محبوبیت او شد. اشعار براونینگ، بسیار تدریجی شناخته شد. موضوعات دشوار و مبهم که تلاش ذهنی خواننده را ایجاب می‌‏کرد و استادی در فنون کلام و محاوره‏های نمایشی آن، مردم را ملول می‌‏ساخت، اما شاه‏کارهای او به سادگی و صراحت نزدیک‏‌تر است. با آنکه فلسفه، پیشه براونینگ نبود، با این حال، وی شاعری فیلسوف مآب بود. او جهان را دارای معنی و مقصودی می‌‏دانست که خوردن و آشامیدن وی نیز، در جستجوی آن بود. براونینگ در بسیاری از اشعار خود در پی یافتن همین معنی است. زبان گفتار براونینگ، گاهی هم‏چون متفکران مبهم‏نویس، پر از پیچیدگی است، به همین دلیل او را سلطان پیچیدگی نویسان گفته‏اند. رابرت براونینگ سرانجام در هفدهم نوامبر ۱۸۸۹میلادی به علت ابتلا به بیماری ذات‏الریه در هفتادو هفت سالگی درگذشت.

منبع:

راسخون

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,