Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
بیست و نهم آبان- نوزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست و نهم آبان»

2012 November 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرگ «حسن پیرنیا» معروف به «مشیرالدوله» نخست وزیر قاجار و سیاستمدار در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۱۴ خورشیدی: «حسن پیرنیا» در سال ۱۲۵۱ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی پس از آنکه تحصیلات خود را در «فرانسه» و «روسیه» به اتمام رساند، در سفر اول «مظفرالدین شاه» به اروپا، مترجم روسی شاه بود. وی در سال ۱۲۸۱ خورشیدی به سمت «وزیر مختار» ایران در روسیه منصوب شد و در هنگام مشروطیت، مامور تدوین «نظامنامه مجلس» شد. پیرنیا پس از قتل «اتابک اعظم»، در کابینه «مشیرالسلطنه» به وزارت «عدلیه» رسید و پس از مدتی لقب «مشیرالدوله» گرفت. پس از فتح تهران و تشکیل دولت جدید، وی به وزارت عدلیه دست یافت و از آن به بعد در کابینه‏های متوالی، وزارات متعدد گرفت. پیرنیا در ۱۲۹۳ به نخست‏وزیری رسید و اتفاقاتی نظیر قیام «شیخ محمد خیابانی» و غائله آذربایجان، آغاز نهضت جنگل و آغاز گردن کشی‏های رضاخان پهلوی برای به دست‏گیری قدرت، از جمله رویدادهای نوبت‏های دیگر نخست‏وزیری اوست. حسن پیرنیا علاوه بر اینکه در ادوار دوم، سوم، چهارم، پنجم وششم نماینده مردم تهران در مجلس شورای ملی بود، هم چنین چهار مرتبه نخست وزیر و بیست و چهار بار وزیر بوده است. وی در ده سال آخر عمر خود، غالبن به کارهای فرهنگی و علمی اشتغال داشت و آثاری هم چون «ایران باستان»، نگاشت. مشیرالدوله در زمینه امور قضایی کشور پس از مشروطه نقش مهمی داشت و بیشتر قوانینی که پس از مشروطه ملاک کار قرار گرفت توسط او تهیه شد. هم چنین وی «سازمان دادگستری» را پی‏ریزی کرد و علاوه بر تشکیل دیوان کشور و دادسرا‌ها، قانون محاکمات حقوقی و جزایی را به تصویب رساند. مشیرالدوله سرانجام در ۲۹ آبان ۱۳۱۴ در ۶۳ سالگی درگذشت.

در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در چنین روزی الحاق ایران به پیمان بغداد موسوم به «سنتو»

۱۳۳۴ خورشیدی: کنفرانس کشورهای عضو پیمان بغداد با شرکت نخست ‏وزیران «ایران»، «ترکیه»، «عراق»، «پاکستان» و «انگلستان» و با حضور وزیر امورخارجه آمریکا در «بغداد» به ریاست «نوری سعید»، نخست‏وزیر عراق برگزار شد. در این کنفرانس، «پیمان سنتو» منعقد شد که این پیمان در اصل به منظور جلوگیری از نشر کمونیسم به کشورهای مجاور «شوروی» بود. چند روز قبل از اینکه «حسین علا» نخست وزیر ایران برای شرکت در نخستین اجلاس پیمان بغداد عازم عراق شود، مورد سو قصد یکی از اعضای سازمان فداییان اسلام با نام «مظفر ذوالقدر» قرار گرفته و از ناحیه سر مجروح شده بود. اما به رغم این سو قصد، علا مسافرت خود را انجام داد و در کنفرانس بغداد شرکت کرد.

مرگ «گوستاو هوزاک» رییس جمهوری کمونیست «چکسلواکی» در سال ۱۹۹۱ میلادی در چنین روزی

۱۹۹۱ میلادی: «گوستاو هوزاک»، سیاست‏مدار کمونیست «چکسلواکی» و رییس‏جمهوری پیشین این کشور در دهم ژانویه ۱۹۱۳میلادی در «براتیسلاوا» در شرق چکسلواکی به دنیا آمد. در قیام ملی مردم چکسلواکی در دوران جنگ جهانی دوم شرکت کرد و مدتی نیز عهده‏دار وزارت کشور و حمل و نقل این کشور بود. او در سال ۱۹۵۰میلادی به ریاست کمیته مرکزی حزب کمونیست چکسلواکی منصوب شد ولی سال بعد به زندان افتاد و در سال ۱۹۶۸، هم‏زمان با تهاجم نیروهای «پیمان ورشو» و «ارتش سرخ» شوروی به چکسلواکی و برکناری «الکساندر دوبچک» از مقام نخست‏وزیری، از زندان آزاد شد و به دلیل آنکه قبلن مراتب وفاداری و تابعیت خود را از مسکو به اثبات رسانده بود، به جانشینی دوبچک انتخاب شد. هوزاک که به شدت مخالف اصلاحات در کشور بود، با حمایت مسکو، در سال ۱۹۶۹میلادی دبیر اول کمونیست، در ۱۹۷۱، دبیر کل حزب و بالاخره در سی و یکم مه ۱۹۷۵میلادی از طرف «مجلس فدرال چکسلواکی»، به ریاست جمهوری این کشور دست یافت. وی در سال ۱۹۷۷ تعداد زیادی از مخالفان حزب کمونیست را در کشور دستگیر کرد و دو سال بعد نیز کلیه اعضای کمیته مرکزی حزب را تغییر داد. هوزاک سمت دبیر اولی حزب کمونیست و ریاست‏جمهوری چکسلواکی را در انتخابات ماه مه ۱۹۸۰، در شرایطی که هیچ کاندیدای دیگری برای رقابت با وی وجود نداشت حفظ کرد. او از طرف داران سرسخت «لئونید برژنف» رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، ولی با به قدرت رسیدن «میخائیل گورباچف»، دایمن اصلاحات وی در شوروی سابق را مورد حمله قرار داده و او را متهم به خیانت به آرمان مارکسیسم لنینیسم می‌‏کرد. هوزاک که به مدت هجده سال رهبر بلامنازع حزب کمونیست چکسلواکی بود، در سال ۱۹۸۷میلادی از دبیرکلی حزب و در دسامبر ۱۹۸۹، تحت تاثیر اصلاحات سیاسی اروپای شرقی، از ریاست جمهوری استعفا داد و منزوی شد. گوستاو هوزاک سرانجام در نوزدهم نوامبر ۱۹۹۱میلادی درگذشت.

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,