Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
یکم آذر- بیست و یکم نوامبر

«تقویم تاریخ یکم آذر»

2012 November 21

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تولد «شهرام گلپریان» طراح گرافیک و آهنگ ساز در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۲۸ خورشیدی: «شهرام گلپریان» متولد ۱۳۲۸ «همدان»، دارای مدرک لیسانس از دانشگاه تهران و فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی است. وی سابقه تدریس در دانشگاه آزاد، دانشگاه «توسعه عالی جهاد دانشگاهی»، مدیریت گرافیک «انتشارات سروش»، عکاسی، آهنگ سازی،… را نیز دارد.

در سال ۱۹۱۳ میلادی در چنین روزی انتشار اولین «جدول کلمات متقاطع» در امریکا

۱۹۱۳ میلادی: اولین «جدول کلمات متقاطع» منتشر شده بوسیله یک روزنامه‌ نگار به نام «آرتور‌واین» اهل «لیورپول» طراحی و ساخته شد که به‌عنوان مبتکر بازی‌های مشهور جهان شناخته شده است. بیست و یکم دسامبر ۱۹۱۳ تاریخ چاپ این جدول در روزنامه‌ای به نام «دنیای نیویورک» است.

امضای قرارداد «دیتون» و صلح «بوسنی هرزگوین» با «صرب‏‌ها» در سال ۱۹۹۵ میلادی در چنین روزی

۱۹۹۵ میلادی: بعد از فروپاشی نظام سیاسی در «یوگسلاوی» در سال ۱۹۹۱میلادی، جنگ داخلی در این منطقه آغاز شد. در واقع، مخالفت صرب‏های ساکن در منطقه بوسنی و هرزگوین با استقلال این کشور و تمایل به تشکیل جمهوری صرب بوسنی باعث شد تا اختلافات موجود، شکلی تازه به خود گیرد. از ژانویه ۱۹۹۳میلادی با ترور معاون نخست‏وزیر این کشور توسط صرب‏‌ها، جنگ بین صرب‏‌ها و بوسنیایى‏‌ها شعله‏ور شد و به دنبال آن تصفیه قومی و کشتار و خون‏ریزی آغاز شد. دامنه این فجایع حتی به روستا‌ها کشیده شد. با این حال از سوی مجامع بین‏المللی اقدامی عملی جهت پیش‏گیری از گسترش آن صورت نگرفت. سرانجام اعتراضات جهانی و افکار عمومی باعث شد تا صرب‏‌ها به نوعی تحت فشار قرار گیرند. در همین راستا در بیست و یکم نوامبر ۱۹۹۵میلادی پیمان صلح بوسنی موسوم به «پیمان دیتون» در محلی به همین نام در امریکا به امضای رهبران مسلمانان، صرب‏‌ها و کروات‏های بوسنی یعنی سه‌نژاد ساکن در کشور بوسنی و هرزگوین رسید. تنها دست‏آورد این پیمان برای مسلمانان، پایان یافتن قتل عام وحشیانه آنان توسط صرب‏‌ها بود که تا آن زمان، دویست و پنجاه هزار کشته بر جای گذاشته بود. اما صرب‏‌ها و کروات‏‌ها از پیمان دیتون امتیازات سیاسی خوبی به دست آوردند. بر اساس قرارداد دیتون، با وجود اکثریت نسبی مسلمانان بوسنی، این جمهوری به دو بخش فدراسیون مسلمان – کروات و جمهوری صرب بوسنی «صربسکا» تقسیم شد. بر این اساس، دولت مرکزی بوسنی، متشکل از یک شورای سه نفره ریاست جمهوری از رهبران سه‌نژاد ساکن در بوسنی است، اما مسایل مربوط به بازگشت یک میلیون و دویست هزار مسلمان آواره بوسنیایی به خانه‌هایشان و سایر تعارض‏های موجود در پیمان دیتون، مشکلات فراوانی را پیش‏روی این دولت گذاشت.

در سال ۱۶۹۴ میلادی در چنین روزی تولد «فرانسوا ولتر» شاعر، نویسنده و فیلسوف شهیر فرانسوی

۱۶۹۴ میلادی: «فرانسوا ماری آروئه» معروف به «ولتر»، ادیب و فیلسوف معروف فرانسوی، در بیست و یکم نوامبر ۱۶۹۴میلادی در پاریس به دنیا آمد. وی در محیطی تحصیلات خود را ادامه داد که آزادی اندیشه تا قعر لذات جسمانی مجاز شمرده می‌‏شد. با این حال وی ذوق ادبی خود را در سرودن هجویاتی علیه برخی مقامات حکومت به کار گرفت و به همین علت به زندان افتاد. هرچند ولتر پس از یازده ماه زندان بر اثر کوشش دوستانش آزاد شد ولی در استحکام و مقاومت روحی وی خللی ایجاد نشد و باز کار را شروع کرد و در نتیجه برای بار دوم به زندان افتاد. اما آزادی وی از زندان برابر با تبعید او از فرانسه شد و ولتر راهی انگلستان شد. او سالیانی در انگلستان اقامت کرد و پس از مطالعه و آشنایى با برخی متفکران آن سامان، در گوشه‏ای به انتشار آثار خود پرداخت. ولتر در آثار خود، انسان را به تامل و تردید و سنجش می‌‏کشاند. خرافات و موهومات را خوار می‌‏شمرد و واعظان یاوه‏گو و متشرعان نادرست را به باد مسخره می‌‏گیرد. او ظلم و قساوت و تبعیض را رذیلت می‌‏دانست و حکومت جور و اجحاف را، منشا مفاسد اخلاقی می‌‏شمرد. وی با زبردستی و ظرافت تمام توانسته است با گرداندن کلام از صورتی به صورت دیگر، طنزآمیز‌ترین تاثیر را به نوشته‏های خود بدهد. تعبیرهای وی همیشه شیرین و ماهرانه و بی‏تکلف است. به‌‌‌ همان اندازه که اثر قلمش نوربخش است، طنز‌هایش ویران گر می‌‏باشند. هم‏چنین ایجاز و وضوح، خصوصیتی است که در همه نوشته‏های او وجود دارد. ولتر در سال ۱۷۵۵میلادی ساکن «ژنو» شد و از آن زمان به بعد، خانه او، کانون علم و ادب اروپا شد. از او آثار متعددی برجای مانده که «فرهنگ فلسفی»، «تاریخ پ‌تر کبیر»، «ساده دل»، «ژول سزار» و «مکاتبات» شامل هجده‏هزار نامه از آن جمله است. با این حال، آثار فلسفی ولتر شهرت بیشتری داشت که اندیشه‏های او را در مدت عمر دراز نمایان می‌‏ساخت، از خوش‏بینی دوره جوانی تا بدبینی سال‏های بعد. مذهب واقعی او تقوایى بود آمیخته با وجدان و بر اساس اغماض مذهبی. وی به امور ماورا الطبیعه، جز به قدرت الهی به چیزی عقیده نداشت و مذهب کاتولیک را سدی برای تجلی روح بشر می‌‏پنداشت. ولتر که به آزادی اندیشه و بیان و اصول حقوق انسانی پای‏بند بود، مصلح و پیش وای جامعه و یکی از ارکانی معرفی شد که جامعه را برای انقلاب فرانسه که یازده سال پس از مرگش به وقوع پیوست، آماده کرد. شیوه انشا او ممتاز بود. هیچ کس روشن‏‌تر، زیبا‌تر و صحیح‏‌تر از وی به زبان فرانسوی ننوشته است و نه تنها در نثر، بلکه در شعر نیز از ظرافت طبع برخوردار بود، هم‏چنین به عنوان تراژدی‏نویس بزرگ زمان شهرت داشت. ولتر به طور شگفت‏انگیزی دارای تناقص اخلاقی بود، خودپسند، تند مزاج، کینه‏ور، جاه‏طلب و در عین حال، جوان مرد و مدافع پرشور ستم‏دیدگان و دارای خصلت انسانی. از قدرتی عجیب در کار برخوردار بود، چنان‏که درهشتاد و سه سالگی هنوز از نظر فکری فعال مانده بود. ولتر از بیست سالگی به شهرت رسید و این شهرت و محبوبیت را تا دم مرگ حفظ کرد. فرانسوا ولتر سرانجام در سی‌ام مه ۱۷۷۸میلادی به علت خستگی و کار زیاد در هشتاد و چهار سالگی درگذشت. او معتقد بود که بهترین کشور، کشوری است که در آن فقط قانون حکومت کند، گرچه تصور می‌‏کرد چنین کشوری وجود ندارد. هم‏چنین این جمله از اوست. «اگر خدا نباشد باید آن را اختراع کرد».

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,