Saturday, 18 July 2015
03 August 2021

«نگاهی به بازار گل در ایران»

2010 January 23

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

سالانه دو میلیارد شاخه گل،‌ 800 میلیون شاخه و درختچه زینتی و نشا مانند بنفشه،‌همیشه بهار و رزهای رونده در  اراضی زیر کشت ایران تولید می‌شود. ایران رتبه هفدهم را در میان کشورهای تولید کننده گل در دنیا دارد در حالی که مقام یک صد وهفتم را در امر صادرات داراست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما رقم صادرات و مصرف سرانه گل در ایران برای کشوری که از آن به عنوان کشور دارای گل و گیاه درخشان نامبرده می‌شود،‌ بسیار پایین است. این نکته را باید توجه کنیم که ایران با برخورداری از آفتاب و تنوع آب و هوا و داشتن مناطق سردسیر، نیمه گرمسیر، و گرمسیر و داشتن انوع گل‌ها و گیاهان زینتی و دارویی باید دارای سهم گل سه تا پنج درصد در بازارهای جهانی باشد در حالی‌که سهم ایران تنها دو صدم درصد است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی تولید کننده گل و گیاه ایران در این ارتباط چندی پیش به ایرنا گفته بود: «مصرف سرانه گل در ایران،‌ سالیانه پنج شاخه گل است،این در حالی است که در کشورهای هلند و آلمان سرانه مصرف گل در سال 150 تا 200 شاخه است و در آسیای میانه نیز با این‌که از وضعیت ایده‌آل اقتصادی برخوردار نیستند،‌از خرید گل دریغ نمی‌کنند»

20100123-flower-koocheh

یکی از دلایل عدم خرید گل در ایران شاید پر تعدادبودن روزهای غمگین است که در این روزها مردم میل و رغبتی به خرید گل ندارند. در ایران تقریبن 75 روز از سال در غم واندوه وماتم است.از این نمونه روزهای غمگین می‌توان به دو ماه محرم و صفر  اشاره کرد به علاوه وفات‌های پیشوایان دینی. در این روزها برگزاری هرگونه مراسم شادی و خرید هدیه از لحاط دینی گناه محسوب می‌شود.

در همین راستا با چند تن از شهروندان گفت و گو کردیم ودلالیل نخریدن گل را از آن‌ها جویا شدیم.

شمیم از تهران گفت: «دلایل مختلفی وجود دارد.گرانی گل یکی از مشکلات عمده است که ما با آن مواجه‌ایم و هم‌چنین نبود فرهنگ خرید گل در ایران و بد جا افتادن این مسئله که خرید گل نوعی لوس بازی است که مختص آدم‌های بالای شهر است.مسئله دیگر اینکه ایرانی‌ها فکر می‌کنند که با خرید گل پول خود را دور می‌اندازند چرا که گل زود پرپر می‌شود و از بین می‌رود و ما شاهد خرید گل مصنوعی هستیم به این امید که ماندگاری آن بیشتر است»

اما در مورد گرانی گل یکی از گل فروشی‌ها چنین گفت: «ما در ایران ماه‌ها و ایامی را داریم که اصلن گل فروشی‌ها بیکار هستند به طور مثال ما در محرم و صفر و رمضان بیکار هستیم و برای جبران هزینه‌هامان مجبوریم در ایامی که فروش گل بالاست آن را جبران کنیم مسئله دیگر بر می‌گردد به فرهنگ خرید گل. ما مجبوریم برای ترغیب مردم به خرید گل،برخی از گل‌ها را پشت ویترین بگذاریم که همین مسئله باعث بالا رفتن پرت گل می‌شود»

ایران سرزمین چهار فصل سال گذشته تنها 20 ملیون دلار توانست صادرات گل داشته باشد این در حالی است که ژاپن با سطح کشتی برابر در سال 1990 صدها ملیون دلار گل به کشورهای دیگر صادر کرده است.

از دیگر علل گرانی گل وجود واسطه‌های متعدد است.یکی از تولید کنندگان گل در گرگان که نخواست نامش فاش شود به ما گفت: «متاسفانه در حال حاضر به گونه‌ای عمل می‌شود که تولیدکنندگان مجبورند تولیدات گل خود را تنها به یک بازار معین عرضه کنند و هیچ گونه شرایط رقابتی برایشان فراهم نیست و در حال حاضر به نوعی بازار عرضه گل یک بازار انحصاری است، مردم از بسیاری چیزها خبر ندارند.عده‌ای هستند که مافیا گل در ایران هستند و اگر شما نخواهید گل را به آن‌ها بفروشید با مشکلات متعددی روبه رو می شوید. مثلن نمی‌گذارند از تسهیلات بانکی استفاده کنید. برای گرفتن کود و سم و دیگر تجهیزات از جهاد کشاورزی با مشکل مواجه می‌شوید. به عنوان نمونه یک شاخه گل با قیمت 100 تومان از من خریداری می‌شود و با قیمت 300 تومان به دست یک تولیدکننده در بازار استان دیگری می‌رسد.»

ایران نه تنها نتوانسته بازارهای داخلی را بدست آورد بلکه در زمینه صادرات نیز توفیق چندانی به دست نیاورده است .عدم دسترسی تولید کنندگان به گلخانه های مدرن و تمام اتوماتیک به طوری که اکنون 95 درصد گل‌خانه‌های ایران دارای روکش‌های نایلنی و چوبی و سنتی است، رقابت با تولید کنندگان و عرضه کنندگان گل در جهان را مشکل ساخته است. گل در این‌گونه گلخانه‌های مدرن با کیفیت بالا و مناسب رشد و پرورش می‌یابد و می‌توان گل‌هایی مطلوبی را به بازار عرضه کرد.

سلطان محمدی با اشاره به مقام 107 ایران در صادرات گل چندی پیش به سرمایه گفته بود: «کشور ترکیه با وجود سابقه 20ساله در تولید گل هم اکنون 20برابر کشور ایران گل صادر می‌کند.»

ایران سرزمین چهار فصل سال گذشته تنها 20 ملیون دلار توانست صادرات گل داشته باشد این در حالی است که ژاپن با سطح کشتی برابر در سال 1990 صدها ملیون دلار گل به کشورهای دیگر صادر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,