Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
دوم آذر- بیست و دوم نوامبر

«تقویم تاریخ دوم آذر»

2012 November 22

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

درگذشت «مهدی خالدی» موسیقی‏دان معاصر در سال 1369 خورشیدی در چنین روزی

1369 خورشیدی: «مهدی خالدی»، موسیقی‏دان با سابقه و معاصر ایرانی، در سال ۱۲۹۸ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی از کودکی به نواختن «ویولن» علاقمند بود، از این رو موسیقی را نزد استادان برجسته این هنر در تهران آموخت و از بدو تاسیس رادیو، هم کاری خود را با آن آغاز کرد. هوش و استعداد استاد خالدی در یادگیری این هنر آن چنان زیاد بود که در مدتی کوتاه، نواختن تمام ردیف‏های موسیقی را فرا گرفت. وی یکی از مبتکران و آهنگ سازان دوره جدید در موسیقی ایران بود و شیوه‏‌های نویی را در نواختن ویولون ابداع کرد که اکنون توسط نوازندگان و اهل فن، اجرا می‌‏شود. استاد خالقی سرانجام در دوم آذر ۱۳۶۹ درگذشت.

درگذشت «غلامحسین ساعدی»، نویسنده، پژوهش‌گر و روان‌‌پزشک در سال 1364 خورشیدی در چنین روزی

1364 خورشیدی : «ساعدی» در سیزدهم دی ۱۳۱۴ در تبریز متولد شد. او کار خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد. در نوجوانی به طور هم‌زمان در ۳ روزنامه «فریاد»، «صعود» و «جوانان آذربایجان» مطلب می‌نوشت. اولین دستگیری و زندان او چند ماه پس از بیست و هشت مرداد ۱۳۳۲ اتفاق افتاد. این دستگیری‌ها در زندگی او تا زمانی که در ایران بود، تکرار شد. وی تحصیلات خود را با درجه دکترای پزشکی، گرایش روان‌پزشکی در تهران به پایان رساند. مطبش در «خیایان دلگشا» در تهران قرار داشت و او بیشتر اوقات بدون گرفتن حق ویزیت بیماران را معاینه می‌کرد. ساعدی با «چوب بدست‌های ورزیل»، «بهترین بابای دنیا»، «تک نگاری اهل هوا»، «پنج نمایش نامه از انقلاب مشروطیت»، «پرورابندان»، «دیکته و زاویه و آی با کلاه! آی بی‌کلاه»، و چندین نمایش نامه دیگری که نوشت، وارد دنیای تئا‌تر ایران شد و نمایش نامه‌های او هنوز هم از بهترین نمایش نامه‌هایی هستند که از لحاظ ساختار و گفت‌و‌گو به فارسی نوشته شده‌اند.

در سال 1963 میلادی در چنین روزی ترور «جان کندی» سی و پنجمین رییس جمهوری امریکا

1963 میلادی: «جان اف کندی» سی و پنجمین رییس جمهوری امریکا در بیست و نهم مه ۱۹۱۷ در «ایالت ماساچوست» امریکا متولد شد. کندی پس از طی تحصیلات خود، در جریان «جنگ جهانی دوم» به عنوان افسر نیروی دریایى امریکا علیه ژاپن شرکت کرد و پس از پایان جنگ وارد فعالیت‏های سیاسی شد تا این‏که در سال ۱۹۵۳میلادی، به سناتوری دست یافت. او در سال ۱۹۶۰ از طرف «حزب دموکرات»، نامزد ریاست جمهوری شد و با اختلاف ناچیزی با رقیب خود، در چهل و سه سالگی به کاخ سفید راه یافت. کندی به عنوان جوان‏‌ترین رییس جمهوری امریکا، بلافاصله پس از آغاز کار از لزوم حاکمیت دموکراسی و آزادی در کشورهای جهان به ویژه دولت‏های متحد امریکا سخن به میان آورد و بر آن تاکید کرد. کندی طرح‏های اصلاح‏طلبانه‏ای را در صحنه داخلی و خارجی دنبال می‌‏کرد. وی تصمیم گرفته بود که به جنگ سرد فزاینده میان امریکا و شوروی که بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شده بود پایان دهد، بنابراین طرح‏های اصلاح‏طلبانه‏ای را در سیاست خارجی به اجرا درآورد. این طرح‏‌ها که بعد‌ها به «استراتژی صلح کندی» معروف شد، و تضمین کننده ایجاد فضای تفاهم با شوروی بود. او هم‏چنین در راستای همین دیدگاه خود خواهان ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشورهای جهان به عنوان گامی در جهت هدایت جهان به سوی صلح، شد. دکترین کندی، تمام تاکیدش را متوجه کشورهای ثروت‏مند نفت‏خیز جهان سوم کرده بود. این دکترین،‌‌ همان انقلاب سفید و زرد و بنفش در بسیاری از کشورهای ثروت‏مند خاورمیانه و امریکای لاتین بود که به اجرا گذارده شد. ایجاد اصلاحات در نظام سیاسی و اقتصادی کشورهای ثروت‏مند و نفت خیز جهان سوم به منظور تضمین دوام و بقای دولت‏های وابسته به کاخ سفید، خمیر مایه این دکترین محسوب می‌‏شد. در ابتدای به قدرت رسیدن کندی، به وضوح مشخص بود که وی در مقایسه با دو رییس‏جمهوری قبلی، نسبت به اردوگاه شوروی، سیاست مسالمت‏آمیزتری در پیش خواهد گرفت. اما پس از چندی حوادثی پیش آمد که رابطه رو به رشد دو ابرقدرت شرق و غرب را به تیرگی کشاند. در این رابطه و از مهم‏‌ترین حوادث دوران حکومت کندی، واقعه «خلیج خوک‏‌ها» بر ضد «کوبا» برای سرنگونی «فیدل کاسترو» رهبر این کشور و نیز بحران موشکی با شوروی بر سر کوبا می‌‏باشد. از دیگر دلایل تیرگی روابط امریکا و شوروی در دوران ریاست جمهوری کندی، احداث «دیوار برلین» در حد فاصل دو بخش شرقی و غربی پایتخت آلمان در سیزدهم اوت ۱۹۶۱میلادی بود. علاوه بر آن، در تمام طول دوران حکومت کندی، تشنج بین دو بخش «ویتنام شمالی» و جنوبی ادامه داشت که در ‌‌نهایت به اعزام هزاران نیروی امریکایى به ویتنام جنوبی در زمان کندی و آغاز جنگ خونین ویتنام، پس از کندی انجامید. «جان فیتز جرالد کندی» سرانجام در بیست و دوم نوامبر ۱۹۶۳میلادی در حالی که هنوز یک سال به پایان دوره ۴ ساله ریاست جمهوریش باقی مانده بود در چهل و شش سالگی در شهر «دالاس» در «ایالت تگزاس» به ضرب گلوله یک مهاجم به قتل رسید. قتل کندی یکی از اسرارآمیز‌ترین ترورهای سیاسی در تاریخ جهان است که راز آن پس از گذشت ده‏‌ها سال هنوز فاش نشده است. هرچند پس از مرگ کندی شخصی را به عنوان متهم بازداشت کردند ولی او نیز دو روز بعد به هنگام انتقال به زندان به قتل رسید و قاتل او هم بعدن در زندان درگذشت. به این ترتیب ماجرای قتل کندی و توطئه‏ای که در پشت سر آن بود لوث شد و پرونده این ترور بسته شد.

تولد علی شریعتی نویسنده، جامعه شناس، تاریخ شناس ایرانی در سال 1312 خورشیدی در چنین روزی

1312 خورشیدی: «علی شریعتی مزینانی»،  مشهور به دکتر علی شریعتی در ۲ آذر ۱۳۱۲خورشیدی، در روستای روستای کاهک، سبزوار بدنیا آمد. او نویسنده، جامعه‌شناس، تاریخ‌شناس و پژوهشگر دینی اهل ایران، از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی ایران بود، که در سن چهل و چهارسالگی به ‌صورت مشکوکی در «انگلستان» درگذشت، و هم‌اکنون آرام گاه وی دمشق سوریه است. شریعتی علاوه بر شهرت زیادش برای سهم داشتن در انقلاب ایران، دلیل دیگر شهرتش کارنامه فعالیت‌های اوست که برای احیای مذهب و سنت کارهای زیادی انجام داد. شریعتی را در ادبیات معاصر «معلم شهید» می‌نامند. و از زمان انقلاب تاکنون یادبودهای زیادی یه یاد او برگزار و اجرا کرده‌اند. و از آن زمان نقد‌ها و تجلیل‌های زیادی پیرامون آثار، آرا  و تاثیراتی که او بر چند دهه معاصر ایران گذاشته وجود دارد.

منابع:

ویکیپدیا

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,