Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
پنجم آذر- بیست و پنجم نوامبر

«تقویم تاریخ پنجم آذر»

2012 November 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

درگذشت «سیدحسن میرخانی» استاد خوش نویسی معروف به «سراج الکتاب» در سال ۱۳۶۹ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۶۹ خورشیدی: «سیدحسن میرخانی» معروف به «سراج الکتاب» در سال ۱۲۹۱ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، هنر خطاطی را نزد پدر و استادان برجسته خطاطی ایران فرا گرفت. او در مدتی بسیار کوتاه، در خوش نویسی به درجه استادی رسید و سپس به تدریس پرداخت. میرخانی در نوشتن تمام انواع خط از قبیل «نسخ»، «ثلث»، «تعلیق» و «شکسته» و به ویژه «خط نستعلیق»، مهارتی بسیار داشت و در سرودن شعر نیز توانا بود. این استاد بزرگ خوشنویسی، بیش از شصت جلد کتاب با خط خوش نوشت که خوش نویسی «کلیات سعدی» و «دیوان حافظ» و نیز دیوان اشعارش از آن جمله است. ایشان هم‏چنین در تاسیس «انجمن خوش نویسی ایران» نقش مهمی ایفا کرد. استاد سید حسن میرخانی سرانجام در پنجم آذر ۱۳۶۹خورشیدی درگذشت.

در سال ۱۷۸۳ میلادی در چنین روزی تخلیه و خروج نیروهای انگلستان از «سرزمین امریکا»

۱۷۸۳ میلادی: «انگلستان» از اولین سال‏های قرن هفدهم حضور استعماری خود در امریکا را آغاز کرد و آن منطقه را برای فعالیت تجاری بازرگانان انگلیسی آماده کرد. هم‏زمان با انگلستان و پیش از آن، سایر کشورهای اروپایى هم‏چون «اسپانیا» و «فرانسه» نیز در امریکا حضور داشتند. سلطه‏گران اروپایى علاوه بر تاراج منابع و ذخایر ارضی، به قتل عام بومیان و سرخ‏پوستان این منطقه مبادرت می‌‏ورزیدند. با این حال از سال‏های نخست قرن هجدهم، فعالیت‏های استقلال‏طلبانه در امریکا رشد کرد و به صدور اعلامیه استقلال امریکا در چهارم ژوییه ۱۷۷۶میلادی انجامید. در عین حال جنگ‏های استقلال ادامه یافت و نیروهای فرانسوی نیز بر اساس مصالح خود در اروپا، به کمک استقلال‏طلبان آمدند. از سوی دیگر انگلستان نیز خواهان پایان جنگ و خروج از باتلاقی بود که پایان نداشت. از اوایل سال ۱۷۸۲میلادی مذاکرات صلح به صورت محرمانه آغاز شد و با به رسمیت شناختن استقلال امریکا توسط انگلستان خاتمه یافت. بر اساس توافق‌های به عمل آمده، «کانادا» در اختیار انگلستان باقی ماند و سایر مناطق، استقلال خود را به دست آوردند. سرانجام این قرارداد که مسئله مالکیت مناطق دیگری از جهان را نیز تعیین می‌‏کرد، در سپتامبر ۱۷۸۳میلادی به امضا رسید. با این حال هنوز یک سپاه انگلیسی در بندر نیویورک حضور داشت. بالاخره در بیست و پنج نوامبر ۱۷۸۳ آخرین کشتی انگلیس این بندر را ترک کرد. بدین ترتیب حضور مستقیم انگلستان در امریکا پس از حدود دو قرن، خاتمه یافت. انگلیسی‏‌ها از یک طرف معتقد بودند امریکایی‏‌ها بعدن از این جدایی پشیمان شده باز هم به دامان انگلستان باز می‌‏گردند و از سوی دیگر، با آزاد شدن نیروهای انگلیسی از منطقه امریکای شمالی، انگلستان توانست در مناطق دیگر جهان به گسترش مستعمرات خود بپردازد.

به آب انداختن اولین «کشتی بخار» توسط «رابرت فولتون» امریکایی در پاریس در سال ۱۸۰۳ میلادی در چنین روزی

۱۸۰۳ میلادی: «رابرت فولتون» مخترع و مهندس امریکایى در بیست و دوم نوامبر ۱۷۶۵میلادی قدم به هستی گذاشت. وی بدون آن که تحصیلات دانشگاهی داشته باشد، به علت علاقه به امور صنعتی، به تحقیق در این زمینه پرداخت. فولتون که صنعت‏گری مبتکر بود، به استفاده از بخار در حرکت کشتی‏‌ها اندیشید. بنابراین شیوه‏های تازه‏ای برای اصلاح حمل و نقل در کانال‏هایى که در انگلستان ساخته می‌‏شد، یافت. او در سال ۱۷۹۷میلادی به فرانسه رفت و اولین کشتی بخار را ساخت و در بیست و پنجم نوامبر ۱۸۰۳میلادی به آب انداخت. هر چند این کشتی غرق شد، اما او برای ساخت کشتی دیگری به فعالیت پرداخت. تا این که در سال ۱۸۰۷ آزمایش به آب انداختن کشتی بخار با موفقیت به اجرا درآمد. فولتون این کشتی را، «کلرمون» نامیده بود. رابرت فولتون سرانجام به تاریخ بیست و چهارم ژوئن ۱۸۱۵ درگذشت. جالب آن که یک سال و یک روز بعد از مرگ وی، اولین کشتی مسافربری که با نیروی بخار حرکت می‌‏کرد، از دریای انگلستان عبور کرد.

در سال ۲۰۱۱ میلادی در چنین روزی درگذشت «واسیلی الکسیف»، اسطوره وزنه برداری

۲۰۱۱ میلادی: «الکسیف» به عنوان عضو تیم ملی شوروی در بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ «مونیخ» و ۱۹۷۶ «مونترال» به مدال‌های طلای المپیک دست یافت. او هم چنین ۸ بار برای «اتحاد جماهیر شوروی» مدال طلای دسته فوق سنگین دنیا را به خود اختصاص داد. الکسیف در دوران ورزش قهرمانی‌اش هشتاد بار رکورد جهانی شکست و هشتاد و یک بار نیز رکوردهای اتحاد جماهیر شوروی را جابه‌جا کرد. الکسیف در سال ۱۹۹۳ به عنوان یکی از بر‌ترین وزنه‌برداران تاریخ وزنه‌برداری دنیا برگزیده شد و او را می‌توان یکی از معدود وزنه‌برداران تاریخ این ورزش قلمداد کرد که شهرت فراوانی داشت. وی در سن شصت و نه سالگی از دنیا رفت.

در گذشت «بابک بیات» موسیقی‌دان بزرگ ایرانی در سال ۱۳۸۵ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۸۵ خورشیدی: «بابک بیات» در سال ۱۳۲۵ در شهر تهران به دنیا آمد. از سن نوزده سالگی در «اپرای تهران» و زیر نظر خانم «اولین باغچه‌بان»، آقای «ثمین باغچه‌بان» و نصرت اله زابلی» با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد و در حدود پنج سال هم کاری خود را با این اپرا ادامه داد. «ایرج جنتی عطایی» شاعر و ترانه سرا و نمایشنامه نویس که از دوران کودکی تا قبل از انقلاب با بابک بیات هم گام با هم موسیقی ترانه را ادامه دادند، در زندگی بیات و خانواده‌اش بسیار موثر بود، که این دوستی به ساخت ترانه‌های بسیاری از جمله: «غریبه»، «جنگل»، «بن بست»، «خونه»، «فریاد زیر آب»، «علی کنکوری»، «تپش»، «خاتون»، «سایه» بسیاری ترانه‌های دیگر منجر شد. بابک بیات موسیقی فیلم را با فیلم «غریبه» که با هم راهی «واروژان» ساخته شد، شروع کرد. بعد از فیلم غریبه، بیات موسیقی فیلم‌های: «خوشید در مرداب»، «شب آفتابی»، «برهنه تا ظهر با سرعت»، «فریاد زیر آب»، «سریال چنگک» و بسیاری موسیقی فیلم‌های دیگر را ساخت. بعد از پیروزی انقلاب بابک بیات فعالیت موسیقی را در «شرکت ابتکار»، هم راه با دوستش «ابراهیم زال‌زاده» و با «کاست قاصدک»، «زندگی نامه صمد بهرنگی» و بصورت ترانه‌های کودکانه خانم «سیمین غدیری» آغاز کرد. پس از آن کاست «خروس زری پیرهن پری «را به هم راه «احمد شاملو» و کاست‌های «سکوت سرشار از ناگفته هاست» و «چیدن سپیده دم» را با صدای «احمد شاملو» موسیقی ساخت. بابک بیات موسیقی فیلم را در بعد از انقلاب با فیلم «مرگ یزد گرد» ساخته «بهرام بیضایی» ادامه داد و در سال ۱۳۶۲ موسیقی فیلم‌های «نقطه ضعف» و «ریشه در خون» را ساخت و در سالهای بعد برای فیلم‌های «شاید وقتی دیگر» و «مسافران» ساخته‌های بهرام بیضایی، «سریال سلطان و شبان»، «کشتی آنجلیکا»، «عروس»، «پرده آخر»، «طلسم»، «مرسدس»، «جهان پهلوان تختی»، «دست های آلوده»، «اتوبوس»، «قرمز»، «دو زن»، «شیدا» و در حدود نود فیلم سینمایی موسیقی نوشته است و آخرین سریالی که وی برای آن موسیقی ساخته است سریال «ولایت عشق» است. بابک بیات در سال ۱۳۶۹ پس از چند بار کاندیدا شدن برای موسیقی فیلم بالاخره این سال وقتی که از پنج کاندیدای موسیقی فیلم سه بار نام او را اعلام کردند جایزه «سیمرغ بلورین فجر» را برای فیلم عروس دریافت کرد. هم چنین در سال ۱۳۷۵ وقتی که از بین چهار کاندیدا دو بار نامش اعلام شد، مجددن سیمرغ بلورین را دریافت کرد. در «خانه سینما» برای فیلم «ساحره» جایزه اول موسیقی فیلم را دریافت کرد. در جشن گزارش فیلم جایزه بهترین آهنگ سازی را برای «صد سالگی سینما» از آن خود کرد. در سال ۱۳۸۱ در مراسمی که در شیراز برگزار شد از بابک بیات و چهار هنرمند بزرگ دیگر ایران تقدیر به عمل آمد. هم چنین در همین سال و در مراسمی دیگر از بابک بیات به خاطر یک عمر تلاش در زمینه ترانه ایران تقدید شد که در این مراسم پیام‌هایی از ایرج جنتی عطایی، بهرام بیضایی و… قرائت شد. بابک بیات در کنار ساخت موسیقی، حدود هشت سال در دانشگاه‌های تهران مشغول به کار بود و موسیقی فیلم تدریس می‌کرد.

منابع :

راسخون

ویکیپدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,