Saturday, 18 July 2015
25 November 2020

«خبرهای بیست و پنجم نوامبر ۲۰۱۲»

2012 November 25

جهت اجرای حکم حبس،

«بازداشت فیروزه طبیعی، فعال مدنی»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، در روزهای اخیر، فیروزه طبیعی، فعال مدنی، جهت اجرای حکم محکومیت شش سال و سه ماه و یک روز خود بازداشت شده است.

به گزارش رهسا نیوز، روز شنبه، بیست و هفتم آبان افرادی موسوم به لباس شخصی به محل اقامت فیروزه طبیبی، وارد شده و ضمن تفتیش منزل، وی را بازداشت کردند.

گفتنی است، طبق دادنامه‌ای که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه صادر شده بود‌، خانم فیروزه طبیبی و همسر ایشان حسین شنبه (دانشگر)، «به اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور از طریق حضور در اغتشاشات روزهای شنبه تا چهارشنبه، 23 تا 27 خردادماه 88 که موجب اخلال در نظم عبور و مرور شهروندان و اختلال ترافیکی در شهر و ایجاد بلوا و آشوب و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق پخش اعلامیه و پلاکارد در تاریخ 23 خردادماه 88 و گزارش اغتشاش به شبکه‌های ماهواره‌ای و فعالیت در کمپین یک میلیون امضا، کمپین لغو قانون سنگ‌سار و توهین به ریاست جمهوری کشور به مناسبت انجام وظیفه به استناد سوابق فیروزه طبیبی و حسین شنبه (دانشگر) که برای ضد انقلاب به بهانه حضور در ستاد انتخابات میرحسین موسوی، هم‌کاری داشته است و ارتباط با افراد ضد انقلاب خارج از کشور» ‌متهم ‌شده‌اند.

گفتنی است که دادگاه ، به استناد مواد 499، 500، 610،611،609 و47 قانون مجازات اسلامی هر دو را با این اتهام که اخلال در نظم عمومی و اخلال در امنیت، تعدد معنوی است که در این خصوص دادگاه مکلف است اشد مجازات را مورد حکم قرار دهد، در خصوص تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به یک سال حبس تعزیری و بابت تبانی و اجتماع و عضویت در تشکیلاتی که علیه امنیت کشور اقدام کرده است به پنج سال حبس تعزیری و بابت توهین به رییس جمهوری اسلامی به نود و یک روز حبس تعزیری، در مجموع به شش سال و سه ماه و یک روز حبس تعزیری، ‌محکوم کرده است.

پیش از صدور رای با پی‌گری وکیل پرونده هر دو متهمان به دلیل «بیماری» پس از دو ماه بازداشت در انفرادی زندان اوین با قرار تامین کیفری آزاد می‌شوند.

گفتنی است که این حکم در دی ماه 88 مورد اعتراض وکیل متهمان قرار گرفت و در اردی‌بهشت ماه سال 89 توسط شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر تایید می‌شود، پس از تایید حکم دادگاه بدوی پرونده جهت اجرای حکم به دایره اجرای احکام ارسال می‌شود. در این زمان به دلیل این‌که خانم فیروزه حبیبی باردار بوده حکم صادره نسبت به ایشان معلق می‌شود و همسر ایشان نیز از معرفی خود استنکاف می‌کند.

اما هفته گذشته در حالی که خانواده فیروزه طبیبی محل اقامت خود را تغییر داده افرادی موسوم به لباس شخصی به منزل ایشان وارد شده و وی را به محل نامعلومی منتقل کرده‌ و چند روز پس از بازداشت اعلام شد که وی به دلیل اجرای حکم بازداشت شده است.

 ……………………………………..

خانواده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس:

«از ما رضایت اجباری گرفته‌اند»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری و به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زندان جان خود را از دست داده است، اعلام کردند ماموران امنیتی چند روز پس از دفن آقای بهشتی، از خانواده وی «رضایت اجباری» گرفته‌اند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران،‌ این منبع آگاه با اظهار این‌که ماموران امنیتی «مادر ستار بهشتی را به دفترخانه‌ای برده‌‌اند و از آن‌ها رضایت کتبی گرفته‌اند»، گفت: «می‌خواهند بازجویان را با این کار و هم‌چنین اعلامیه پزشکی قانونی از مجازات رهایی بخشند.»

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، نیز در گفت‌و‌گویی، اظهار کرد که «خود و دخترش از سوی ماموران تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.»

وی هم‌چنین بار دیگر با تاکید بر این‌ که پسرش در زندان «کشته شده است»، خواستار ملاقات حضوری با دادستان تهران و رییس قوه قضاییه شده است.

ستار بهشتی از وبلاگ‌نویسان منتقد حاکمیت بود که پلیس سایبری ایران (فتا) روز ۹ آبان او را بازداشت کرد و در نهایت، پنج روز بعد در زندان درگذشت.

مرگ او که به گفته چند تن از زندانیان سیاسی بر اثر شکنجه صورت گرفته، واکنش‌های مختلفی را از سوی مسوولان جمهوری اسلامی به هم‌راه داشت.

دادستانی تهران دوم آذرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق نظر پزشکی قانونی، علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نیست، اما «محتمل‌ترین گزینه می‌تواند پدیده شوک ناشی از ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی باشد».

این بیانیه در حالی به گفته دادستانی طبق گزارش پزشکی قانونی منتشر شده است که رییس سازمان پزشکی قانونی ۲۹ آبان‌ماه گفته بود که ستار بهشتی بر اثر «مرگ طبیعی» جان خود را از دست داده است.

در عین حال سخن‌گوی قوه قضاییه، اظهار کرده بود که بر پنج جای بدن آقای بهشتی جای کبودی و اثر ضرب و جرح دیده شده است.

 ……………………………………..

روز سه‌شنبه، 27 نوامبر، انجام خواهد شد،

«عملیات نبش‌قبر یاسر عرفات برای انجام تحقیقات»

خبر / رادیو کوچه

عملیات نبش‌قبر یاسر عرفات٬ رهبر فقید فلسطینی‌ها، 8 سال پس از مرگش روز سه‌شنبه، 27 نوامبر، انجام خواهد شد.

به گزارش رویترز٬ این کار برای انجام یک‌سری آزمایش‌ها است تا مشخص شود آیا یاسر عرفات به قتل رسیده یا خیر.

دادگاهی در فرانسه در شهریورماه تحقیقات بر روی مرگ آقای عرفات را در پاریس آغاز کرد. یک موسسه سوییسی گفته بود بر روی لباس‌های باقی‌مانده پس از مرگ رهبر فلسطینی‌ها در یک بیمارستان پاریس،  آثاری از ماده رادیواکتیو پلونیوم 210 دیده شده است.

توفیق التیراوی٬ رییس کمیته فلسطینی‌ که بر این تحقیقات نظارت می‌کند روز شنبه در رام‌اله به خبرنگاران گفت: «نبش قبر عملیات دردناکی است که لازم است٬ انجام شود. فلسطینی‌ها شواهدی دارند که اسراییل عرفات را به‌قتل رسانده است.»

اسراییل هرگونه دخالت در مرگ یاسر عرفات را رد کرده است.

 ……………………………………..

رییس مجلس شورای اسلامی

«هشدار به مقام‌های ترکیه در خصوص نصب موشک‌های ناتو»

خبر / رادیو کوچه

علی لاریجانی،‌ رییس مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، 24 نوامبر، در پی سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و جمیل چیچک رییس پارلمان این کشور دیدار کرده است.

به گزارش روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان پس از دیدار با علی لاریجانی، احمد معاذ‌الخطیب رهبر ائتلاف مخالفان سوریه را به حضور پذیرفته است.

دیدار لاریجانی با اردوغان پشت درهای بسته دو ساعت طول کشید و هنوز جزییات مذاکرات منتشر نشده است.

لاریجانی سپس با رییس مجلس ترکیه دیدار کرد و بعد از این دیدار ترکیه را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خانه ملت، آقای لاریجانی درباره موضوع مذاکرات با ترکیه در فرودگاه استانبول گفت که در این سفر درباره حوادث مهم منطقه‌ای که در منطقه رخ داده و در حال وقوع است، به‌خصوص پیروزی مقاومت اسلامی در غزه و تحولات سوریه تاکنون دیدارهایی را با مسوولان کشور سوریه و لبنان داشته‌ام و قرار است درباره این موضوعات با مسوولان کشور ترکیه نیز گفت‌وگو کنم.

علی لاریجانی، گفت که در دیدار با نخست‌وزیر و رییس مجلس ترکیه افزون بر مسایل دوجانبه درباره «مسایل سوریه» گفت‌وگو کرده است.

او اضافه کرد: «درباره نصب سیستم‌های موشکی پاتریوت از سوی ناتو به سران ترکیه تذکر داده شد که نصب چنین سیستم‌هایی در منطقه اثرات منفی دارد.»

ترکیه اخیرن از ائتلاف نظامی پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواسته است که به دلیل نگرانی از سرایت جنگ داخلی سوریه به مرزهای خود، موشک‌های زمین به هوای پاتریوت را در مرزهایش با این کشور مستقر کند. ناتو گفته است که درحال بررسی این درخواست ترکیه است.

ایران، سوریه و روسیه درباره درخواست ترکیه از ناتو برای استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

در مقابل احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه طی نشست خبری مشترک با آقای الخطیب گفت که ترکیه با سوریه بیش از 910 کیلومتر مرز مشترک دارد و سپر دفاعی پاتریوت جزو سلاح‌های دفاعی است و نباید هیچ نگرانی در کشورهای منطقه ایجاد کند.

 ……………………………………..

با ارسال نامه به سازمان ملل و شورای امنیت،

«اعترض ایران به ‌نقض مکرر حریم هوایی خود توسط آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

نماینده دایم جمهوری اسلامی‌ در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به بان‌کی مون، دبیرکل این سازمان و شورای امنیت، درباره «نقض مکرر حریم هوایی ایران توسط نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان» اعتراض کرده است.

محمد خزاعی، نماینده ایران سازمان ملل در این نامه، نیروی دریایی آمریکا را متهم به انجام «رفتار غیرقانونی و تحریک‌آمیز» در خلیج فارس کرده است.

مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران که در این نامه درج شده، برای شورای امنیت سازمان هم ارسال شده است.

بر اساس عرف جاری در سازمان ملل این‌گونه نامه‌های اعتراضی به عنوان سند ثبت می‌شوند و در صورت تکرار می‌توانند زمینه ساز ادعای حقوقی باشند.

نامه نماینده دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل می‌گوید که هواپیماهای نیروی دریایی آمریکا در ماه گذشته میلادی در هفت مورد بر فراز مناطق ساحلی بوشهر در جنوب غربی ایران پرواز کرده‌اند.

این نامه هم‌چنین به موضوع پرواز یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا هم اشاره کرده و گفته این هواپیما که مقام‌های نظامی ایران اصطلاحن به آن پهپاد نام داده، در تاریخ یکم نوامبر وارد حریم هوایی ایران شده‌ است.

ایران در این نامه هشدار داده که مسوولیت این رفتار تحریک‌آمیز متوجه ایالات متحده آمریکا است.

این در حالی است که ‌وزارت دفاع آمریکا‌ پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که دو جنگنده ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین غیرمسلح آمریکایی که در محدوده هوایی خلیج‌فارس بود، حمله کرده‌اند.

پنتاگون اعلام می‌گوید که این هواپیما در آب‌های بین‌المللی، مشغول عملیات شناسایی عادی بوده و وارد حریم هوایی ایران نشده است اما فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته که «پهپاد آمریکایی مشغول پرسه زدن برفراز جزیره خارک بوده است.»

 ……………………………………..

بر سر تعیین مکانی برای عزاداری شیعیان،

«درگیری دانشجویان شیعه و سنی در کابل»

خبر / رادیو کوچه / بخش افغانستان

گزارش‌ها از کابل می‌رساند که درگیری میان دانش‌جویان شیعه و سنی در دانش‌گاه شبانه کابل 2 کشته و 12 زخمی برجای گذاشته است. این درگیری بر سر تعیین مکانی برای عزاداری شیعیان آغاز شد.

دانش‌جویان شیعه مسجدی در داخل دانش‌گاه را برای عزاداری انتخاب کردند، که با واکنش دانش‌جویان سنی روبه‌رو شد.

پلیس افغانستان تا کنون به‌طور رسمی آمار نهایی تلفات را منتشر نکرده ولی شاهدان عینی در داخل دانش‌گاه از کشته شدن دو تن و زخمی شدن 12 خبر می‌دهند.

پیش از این پلیس کابل گفته بود: «که 5 نفر زخمی شدند، اما این آمار نهایی نیست.»

یکی از استادان دانش‌گاه کابل که خواست از او نامی گرفته نشود در گفت‌وگو با رادیو کوچه گفته است که جوی نا‌مساعد در داخل دانش‌گاه کابل به چشم می‌‌خورد. او گفته است که دانش‌جویان دو طرف خشمگین و مضطرب هستند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز امروز یک‌شنبه‌، دانش‌گاه کابل تعطیل اعلان کرده است.

اما پلیس کابل می‌گوید اوضاع را تحت کنترل گرفته و ده‌ها سرباز را در دانش‌گاه کابل مستقر ساخته است.

در سال‌های اخیر و پس از روی کار آمدن نظام مبتنی بر دموکراسی در افغانستان، شیعیان از آزادی‌های مذهبی و مدنی در این کشور برخوردار شدند.

در زمان حکومت طالبان، شیعیان اجازه برگزاری مراسم عاشورا و سایر مناسک مذهبی خود را نداشتند.

کمتر از  بیست درصد جمعیت افغانستان را شیعه یان تشکیل می‌دهند.

حضور دسته‌های بزرگی از شیعیان در روزهای محرم به نشانه عزاداری در سال‌های اخیر در کابل، هرات و چند شهر دیگر گسترده‌تر شده است.

 ……………………………………..

بر اثر انفجار یک بمب کنارجاده‌ای

«شش کشته در حمله‌ای به هیت عزاداران شیعه پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 24 نوامبر، بر اثر انفجار یک بمب کنارجاده‌ای در نزدیکی دسته‌ای از عزاداران شیعه در شمال غرب پاکستان، دست‌کم شش تن کشته شده‌اند.

این حمله در شهر دیره اسماعیل‌خان رخ داد که مقر گروه‌های پیکارجوی مسلمان سنی‌مذهب به شمار می‌رود.

در یکی از گزارش‌ها آمده است که چهار کودک از جمله کشته‌شدگان این انفجار هستند.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، احسان‌اله احسان، سخنگوی تحریک طالبان پاکستان گفته است که طالبان مسوولیت این حمله علیه شیعیان را به عهده می‌گیرد.

علارغم قطع سرویس‌های تلفن هم‌راه از سوی مقام‌های امنیتی در پاکستان، در چند روز گذشته دست‌کم 30 نفر بر اثر حملات ستیزه‌جویان علیه دسته‌های عزادار شیعه در ماه محرم در نقاط مختلف این کشور کشته شدند.

دولت می‌گوید که درصد بالایی از انفجارها با تلفن موبایل هدایت می‌شود، اما حادثه صبح روز شنبه در دیر اسماعیل‌خان با توجه به قطع شبکه موبایل‌ها، با دست‌گاه کنترل تلویزیون صورت گرفته است.

حمله اخیر در نزدیکی منطقه قبیله‌نشین وزیرستان رخ داد. گروه‌های پیکارجوی سنی‌مذهب که با القاعده در تماسند، در این منطقه فعال هستند.

 ……………………………………..

در اعتراض به فرمان رییس جمهوری مصر،

«تعلیق فعالیت قضات استان اسکندریه»

خبر / رادیو کوچه

از روز شنبه، 24 نوامبر، قضات استان اسکندریه مصر در اعتراض به فرمان محمد مرسی رییس جمهوری مصر، فعالیت خود را به حال تعلیق در‌آوردند.

به گزارش الشرق الاوسط، محمد عزت عجوه رییس باش‌گاه قضات استان اسکندریه گفته است که تعلیق فعالیت فضات، تا زمان عقب‌نشینی مرسی از فرمان خود ادامه خواهد داشت.

از سویی، قضات دادگاه عالی قضایی مصر روز شنبه پس از نشستی فوق‌العاده در قاهره، با صدور بیانیه‌‌ای، مرسی را متهم به «تجاوز بی‌سابقه به دست‌گاه قضایی» کرد.

این بیانیه اقدام رییس جمهوری مصر در صدور فرمان جدید را «لگدمال کردن استقلال دست‌گاه قضا» و «از میان بردن هیبت آن» دانست.

فرمان ریاست جمهوری مرسی روز جمعه باعث درگرفتن تظاهرات اعتراض آمیزی در مناطق مختلف مصر از جمله قاهره پایتخت این کشور شد. این تظاهرات در برخی مناطق به خشونت کشیده شد.

محمد مرسی در فرمان ریاست جمهوری خود اعلام کرد فرمان‌هایش از آغاز به قدرت رسیدن تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی جدید را، لازم‌الاجرا و غیر‌قابل نقض کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,