Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
ششم آذر- بیست و ششم نوامبر

«تقویم تاریخ ششم آذر»

2012 November 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تشکیل نخستین کنفرانس متفقین در جریان جنگ جهانی اول در تهران در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۲۲ خورشیدی: در ششم آذر ۱۳۲۲خورشیدی، کنفرانس سران سه کشور متفق در جنگ جهانی دوم، در حالی در تهران آغاز به کار کردکه ایران به اشغال نظامی این سه کشور درآمده بود. کنفرانس تهران، پس از ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم و گشوده شدن جبهه‏های جدید علیه ارتش آلمان، برپا شد. در این کنفرانس، «روزولت» رییس جمهوری آمریکا، «چرچیل» نخست وزیر انگلستان و «استالین» رهبر شوروی، درباره شیوه‏های مبارزه با ارتش آلمان و کمک به جبهه‏های جنگ با این کشور، با یکدیگر تبادل نظر کردند. در پایان کنفرانس تهران که چهار روز به طول انجامید، اعلامیه مشترکی توسط سه کشور صادر شد که در آن به انهدام نیروهای نظامی آلمان و چگونگی انجام عملیات در جبهه‏های جنگ اشاره شده بود. هم چنین توافق شد که پس از پایان جنگ جهانی دوم، نیروهای متفقین، خاک ایران را ترک کنند.

در سال ۱۸۹۴ میلادی درگذشت «هنری هرتز» فیزیک‏دان و ریاضی‏دان معروف آلمانی

۱۸۹۴ میلادی: «هنری هرتز»، فیزیک‏دان معروف آلمانی در ۵ فوریه ۱۸۵۷میلادی در «هامبورگ» آلمان به دنیا آمد. او در ابتدای جوانی، به رشته معماری و مهندسی علاقه‏مند بود، اما خیلی زود از این علاقه دست کشید و به علوم تحقیقی دل بست. از این رو تحت نظر برخی اساتید بزرگ زمان، به فیزیک روی آورد و پس از مدت کوتاهی، به تدریس فیزیک پرداخت. هرتز در ادامه، کار مطالعاتی خود را با تحقیق در امواج الکتریکی یا نیروی مغناطیسی پی گیری کرد و با ساختن یک فرستنده و یک گیرنده رادیویى، به شهرت دست یافت. او برای اکثر دستگاه‏های الکترونیکی مثل رادیو، تلویزیون و رادار که امروزه در خدمت بشر هستند، اصول استواری را پایه گذاری کرد و ثابت کرد که می‌‏تواند امواج الکتریکی را بگیرد و بفرستد. هرتز طول موج را به دست آورد و اطلاعات گسترده و جالبی درباره فرکانس نوسان‏‌ها یافت. این دانشمند آلمانی، در سال ۱۸۸۸میلادی بر روی اختراع اسرارآمیزی به نام «رادار» تحقیق و مطالعه کرد و به عنوان نخستین فرد، به اساس کار این دستگاه پی برد. هم‏چنین او موفق به اختراع نوعی آنتن شد که در انتقال و گرفتن امواج تلویزیونی به کار می‌‏رفت. نام او با عبارت سیکل در ثانیه به معنی هرتز، همیشه جاودان خواهد بود چرا که هرتز نخستین کسی بود که ثابت کرد هر موج الکتریکی یا مغناطیسی، مدت زمانی وقت نیاز دارد تا حرکت کند. هنری هرتز سرانجام در بیست و ششم نوامبر ۱۸۹۴م درگذشت.

زادروز «ژان شاردن»، ایران‏‌شناس مشهور در سال ۱۶۴۳ میلادی در چنین روزی

۱۶۴۳ میلادی: «شوالیه ژان شاردن»، سیاح و خاور‌شناس فرانسوی در تاریخ بیست و ششم نوامبر سال ۱۶۴۳ میلادی به‏دنیا آمد و پس از طی تحصیلات مقدماتی، مدتی به جواهرفروشی پرداخت. وی در سن بیست و یک سالگی عازم هندوستان شد. او زبان فارسی و ترکی را فراگرفت و پس از چندی به‏عنوان بازرگان سلطنتی، مقرب دربار «صفویه» شد. شاردن در مدت حضور در ایران که چندین سال به طول انجامید، مطالعات و مشاهدات خود را به قلم آورد. او با تحقیقات دقیق و تتبعات علمی مخصوص خود، ایران و ایرانیان را برای اولین‏بار چنان‏که شاید و باید به جهانیان معرفی کرد و با ارائه شیوه نوین انتقادی و تاریخی خود، دانش ایران‏‌شناسی را در غرب بنیان نهاد. «سفرنامه شاردن» در ده جلد به تعریف و توصیف امپراتوری ایران، قوای مسلح، آداب و عادات مردم، علوم و صنایع، مذهب، اوضاع مدنی، سیاسی و نظامی و کتاب‏های معتبر ایرانیان و… اختصاص یافته است. از دیگر نکات مثبت این اثر، بررسی ادبیات و زبان فارسی و نیز امثال و حکم ایرانیان است. وی اولین کسی بود که کتابی در شرح ابنیه «تخت جمشید» انتشار داد. شاردن در توصیف نبوغ ایرانیان تصریح می‌‏کند که استعداد و نبوغ ایرانیان بیش از هر رشته و فنی، در علوم مصروف شده و ایرانیان در قسمت علم کاملن کامیاب شده‏اند. شاهد مثال وی نکاتی است که درباره «ادبیات»، «ریاضیات»، «نجوم»، «هنر»، «صنایع ظریفه»، «تاریخ»، «جغرافیا» و سایر علوم آورده است. کتاب‏های شاردن به‏تنهایى یک دوره جغرافیای تاریخی و یک مجموعه فرهنگی بی‏نظیر به‏شمار می‌‏آید. هم‏چنین «ادوارد براون» مستشرق معروف انگلیسی، شاردن را معتبر‌ترین مورخ عهد صفوی دانسته است. سیاحت‏نامه او را از پاره‏ای جهات با «شاهنامه فردوسی» مقایسه می‌کند که در آن از دلاوری‏های پهلوانان ایران داد سخن رفته است. شاردن علاوه بر جهانگردی و خاور‌شناسی، یکی از مشاهیر فلاسفه در عهد جدید نیز به‏شمار می‌‏رود و مورخین مشهور قرن هجدهم میلادی، در تدوین نظریات تاریخی و تهیه آثار علمی خود از عقاید فلسفی و اجتماعی شاردن مایه گرفته‏اند. شوالیه ژان شاردن سرانجام در پنجم ژانویه ۱۷۱۳میلادی در سن هفتاد سالگی درگذشت.

تولد «جمشید مشایخی» بازیگر پیش کسوت سینما و تئا‌تر در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در چنین روزی

۱۳۱۳ خورشیدی: «جمشید مشایخی» متولد ۱۳۱۳ خورشیدی در تهران است. او پیش از حضور در سینما سال‌ها در صحنه تئا‌تر بازیگری آموخت و در سال ۱۳۳۶ در اداره تازه تاسیس هنرهای دراماتیک استخدام شد نقش «کمال‌الملک» را به‌خوبی بازی کرد؛ انگار خود استاد بود. «عرب‌زاده» شاگرد استاد نقاش هم به او گفت که نقش استادش را خوب بازی کرده؛ فقط قد جمشید مشایخی، کمی کوتاه‌تر از کمال‌الملک بود. جمشید مشایخی نقش‌های ماندگاری در سینمای ایران ایفا کرد؛ از نقشش در «قیصر» گرفته تا «یک بوس کوچولو». همین‌طور او با بهترین کارگردانان ایرانی هم کاری کرد. به قول حاتمی، او بهترین کسی است که دیالوگ‌های شاعرانه‌اش را می‌گفت. دیالوگ‌هایش در «سوته‌دلان» را به یاد بیاورید یا در «هزاردستان» و حتی «کمال‌الملک» را. بعد از انقلاب، او مدتی مدیر اداره تئا‌تر شد تا اینکه بیماری باعث شد از نمایشی در حال تمرین بیرون برود و بعد از آن، نمایش دیگری کار نکرد تا ۷سال پیش. با اینکه حکم استخدامی او در اداره تئا‌تر، کارگردانی است اما او تنها یک نمایش را کارگردانی و تمام وقتش را صرف بازیگری کرد. مشایخی سه فرزند دارد؛ نادر، نغمه و سام. شاید شناخته‌شده‌ترین آن‌ها نادر مشایخی باشد. نادر، حالا رهبر ارکس‌تر تهران است و سال‌ها در اتریش موسیقی خواند و ارکسترهای مختلفی را رهبری کرد. شاید وجه تشابه بهترین بازیگران سینمای ایران همین باشد؛ فرزندان مشایخی و انتظامی، هر دو از بهترین آهنگ سازان ایران هستند.

منابع:

راسخون

ویکیپدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,