Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
هفتم آذر- بیست و هفتم نوامبر

«تقویم تاریخ هفتم آذر»

2012 November 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

درگذشت «چارلز والتون»، پدر فناوری رادیویی بی‌سیم در سال ۲۰۱۱ میلادی در چنین روزی

۲۰۱۱ میلادی: «چارلز والتون»، دانشمندی بود که در ظهور فناوری RFID نقش کلیدی به عهده داشته است. این کارآفرین و فارغ التحصیل «دانشگاه کورنل» طی دوران فعالیت خود بیش از پنجاه ابداع را به نام خود به ثبت رسانده است، اما تنها یکی از آن‌ها برایش شهرت فراوانی به ارمغان آورد، وی در سال ۱۹۷۳ حق امتیاز اختراعی به نام «شناسایی کننده قابل حمل فرکانس رادیویی» را به نام خود به ثبت رساند. وی در دانشگاه کورنل در رشته مهندسی الکتریک و در «موسسه تکنولوژی استیونز» در رشته مهندسی و اقتصاد در مهندسی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۹۶۰ در شرکت IBM استخدام شد و تحقیقاتی را بر روی دیسک درایو‌ها انجام داد. در سال ۱۹۷۰ شرکت خود به نام «پروکسیمیتی دیوایسس» را افتتاح کرد. در این شرکت بود که بسیاری از ابداعات والتون چهره‌ای واقعی به خود گرفتند. فناوری بی‌سیم RFID اکنون در بسیاری از ابزارهای کنترل از راه دور کاربرد دارند، این تراشه‌ها در قفل‌های در خودرو‌ها نیز به کار گرفته می‌شوند و هم چنین شرکت‌ها از این فناوری برای ردیابی کالاهای ارزشمند خود در حین حمل و نقل استفاده می‌کنند. از آنجایی که قیمت این تراشه‌ها در دهه ۱۹۷۰ در حدود ۱. ۷۵ دلار بود، بارکد‌ها برای این فناوری رقیبی بزرگ به شمار می‌رفتند. این فناوری تا پیش از ابداع قفل‌های در رادیویی به اشکال مختلفی تولید می‌شدند، پس از آن قفل در رادیویی با استقبال زیادی مواجه شد. عمل کرد RFID به دو دستگاه کدخوان وابسته است که از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط میان یکدیگر استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای امروزی این فناوری خواندن مشخصات یک کالا و محاسبه قیمت آن در فروشگاه‌های بزرگ است. بر اساس گزارش «انگجت»، این فناوری در سال ۲۰۱۱ در سرتاسر جهان ۶ میلیارد دلار سود مالی داشته است. دامنه گسترده استفاده از این تراشه‌ها منجر به استفاده نامحدود از آن‌ها شده است. این تراشه‌ها می‌توانند اطلاعاتی درباره موقعیت افراد یا اجسام را از طریق امواج رادیویی کوتاه به رایانه‌ای ارسال کنند

در سال ۱۸۹۵ میلادی در چنین روزی مرگ «الکساندر دوما» نویسنده و ادیب معروف فرانسوی

۱۸۹۵ میلادی: «الکساندر دوما» (پسر) در بیست و هفتم ژوییه ۱۸۲۴ میلادی به دنیا آمد. او نویسنده و نمایش نامه ‌نویس و رمان ‌نویس فرانسوی فرزند الکساندر دوما (پدر) بود که جای پای پدر گذاشت. او در شهر پاریس بدنیا آمد. او فرزند نامشروع الکساندر دوما (پدر) بود. در سال ۱۸۳۱ میلادی دومای پدر فرزندش را قانون به فرزندی خود قبول کرد. او در ۱۸۴۵ (میلادی) اولین کتاب خود را با نام «گناهان دوره جوانی» را منتشر کرد.

درگذشت «یوجین اونیل» نویسنده معروف امریکایی در سال ۱۹۵۳ میلادی در چنین روزی

۱۹۵۳ میلادی: «یوجین اونیل»، نویسنده بلندآوازه امریکایى در شانزدهم اکتبر ۱۸۸۸میلادی در «نیویورک» متولد شد. پدرش عضو یک گروه از بازیگران سیار بود و در بسیاری از سفر‌ها، فرزند خود را به هم راه داشت. اونیل، هفت سال نخستین زندگیش را پیوسته هم راه با پدر و مادر خود به مسافرت پرداخت و تجربه‏هایى اندوخت. اونیل مدتی در مشاغل گوناگون مشغول به کار شد که این تجارب بعد‌ها زمینه‏های متضاد و رنگارنگ نمایش‏نامه‏های او را ایجاد کردند. وی تحصیلات نامرتبی داشت و علی رغم ورود به دانشگاه، پس از مدتی ترک تحصیل کرد. با این حال، اونیل برای نخستین بار در سال ۱۹۱۶میلادی دو نمایش نامه کوتاه نوشت که بر روی صحنه رفت. در ادامه، نخستین نمایش نامه بلند خود با عنوان «آن سوی افق» را نگاشت که آن نیز با استقبال عمومی مواجه شد. این پیش رفت در کار به آنجا انجامید که در سال ۱۹۲۲، «جایزه ادبی پولیتزر» را نصیب وی ساخت. او علاقه فراوانی به تئا‌تر داشت و به همین دلیل او را فرزند تئا‌تر نامیدند. اونیل در ادامه کارهای ادبی خود، رمان‏های مشهوری به رشته تحریر درآورد که در ‌‌نهایت به اخذ جایزه ادبی نوبل در سال ۱۹۳۶میلادی نائل آمد. مجموعه آثار اونیل، به سبب تجربه‏های فراوان و برخورد با خصوصیت‏های اخلاقی افراد مختلف و در عین حال آمیختگی با روح شاعرانه نویسنده، از تنوع بسیار برخوردار است و در همه آن‏‌ها فکر و روح و حس انسان دوستی‏اش که با خواست‏‌ها و جریان عصر او تناسب داشت منعکس است. اونیل در تئا‌تر امریکا سهم بزرگی دارد و به سبب استادیش در فنون نمایش و بصیرت در عمق روح بشر امروزی و تازگی بیان، یکی از بزرگ‏‌ترین نمایش‏نامه نویسان قرن بیستم به شمار می‌‏آید. وی سه بار موفق به دریافت جایزه پولیتزر شد و شهرتی جهانی یافت. «سفر دور و دراز به وطن»، «روزهای بی‏پایان»، «تشنگی»، «اخطار و مه» و «طناب» و… از جمله آثار اوست که بسیاری از آن‏‌ها به زبان‏های دیگر از جمله فارسی ترجمه شده‏اند. یوجین اونیل سرانجام در بیست و هفتم نوامبر ۱۹۵۳م در شصت و پنج سالگی درگذشت. وی درباره زندگی گفته است که سرنوشت درون آدمی جای دارد، نه در خارج از وجود او.

در سال ۱۹۱۹ میلادی در چنین روزی خطوط مرزی جدید در اروپا و خاورمیانه پس از پایان جنگ جهانی اول تعیین شد

۱۹۱۹ میلادی: پس از پایان جنگ جهانی اول و امضای «قرار داد صلح ورسای»، قراردادهای دیگری نیز برای تعیین تکلیف امپراتوری‏های اتریش – مجارستان و عثمانی و کشور بلغارستان امضا شد که هر یک متضمن شرایط سنگین و پرداخت غرامت از طرف این کشور‌ها به فاتحین بود. در این می‌ان، «کنفرانس پاریس» با تعیین خطوط مرزی جدیدی برای اروپا و کشورهای خاورمیانه، نقشه جهان را به کلی تغییر داد. در همین راستا، در بیست و هفتم نوامبر ۱۹۱۹میلادی، پس از آنکه امپراتوری اتریش – مجارستان متلاشی شد و از بطن آن کشورهای مستقل تازه‏ای به وجود آمدند، کشور «چکسلواکی» از سرزمین شمالی اتریش و بخشی از جنوب آلمان به وجود آمد و سرزمین مجارستان یا مجارستان به همین نام به صورت مستقلی پابه عرصه وجود نهاد. هم‏چنین قسمتی از سرزمین‏های شرقی این امپراتوری، ضمیمه رومانی شد و از پیوستن صربستان و مونته نگرو و بقیه متصرفات اتریش در بالکان، کشور یوگسلاوی به وجود آمد. در شمال شرقی اروپا نیز کشور مستقل لهستان، بین روسیه و آلمان پا به عرصه گیتی گذاشت و سرزمین‏های ساحلی دریای بالتیک به نام‏های لتونی، لیتوانی و استونی، استقلال یافتند. از دو کشور مغلوب دیگر جنگ جهانی اول، بلغارستان قسمتی از اراضی خود را به نفع یونان و یوگسلاوی از دست داد و بخش اروپایى ترکیه به نیمه اروپایى استانبول و حومه آن محدود شد. امپراتوری عثمانی هم مانند امپراتوری اتریش – مجارستان متلاشی شد و فقط ترکیه امروزی از آن بر جای ماند. از متصرفات عثمانی در بین النهرین و شرق مدیترانه، پنج کشور عراق، اردن، سوریه، لبنان و فلسطین ایجادشدند که نخست تحت قیمومیت جامعه ملل یا تحت الحمایه انگلیس و فرانسه بودند و به تدریج استقلال یافتند.

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,