Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
هشتم آذر- بیست و هشتم نوامبر

«تقویم تاریخ هشتم آذر»

2012 November 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز ملی و استقلال «آلبانی» از «امپراتوری عثمانی» در سال ۱۹۱۲ میلادی در چنین روزی 

۱۹۱۲ میلادی: کشور «آلبانی» در سال‌‏های قبل از میلاد مسیح مستقل بود اما پس از تشکیل «امپراتوری روم» به اشغال این امپراتوری درآمد. در پی زوال امپراتوری روم به دست مسلمانان، آلبانی در معرض هجوم همسایگان خود قرار گرفت و سرانجام سربازان امپراتوری عثمانی در سال ۱۵۰۲میلادی، این کشور را تصرف کردند. از آن پس به مدت بیش از چهارصد سال، دولت عثمانی بر این سرزمین حکومت کرد و در این زمان بیشتر مردم آلبانی، به اسلام گرویدند. در اوایل قرن بیستم که امپراتوری عثمانی «شبه جزیره بالکان» را در جنوب شرقی اروپا از دست داد، با تلاش استقلال‏طلبان آلبانی، این کشور به خودمختاری و سپس در بیست و هشت نوامبر ۱۹۱۲میلادی به استقلال رسید. این کشور پس از جنگ جهانی دوم زیر نفوذ «اتحاد جماهیر شوروی» به حکومت کمونیستی تحت رهبری «انور خوجه» تن داد و این وضعیت تا ۱۹۹۲میلادی ادامه یافت. جمهوری آلبانی تنها کشور اسلامی اروپا با حدود بیست و نه هزار کیلومتر مربع مساحت در ساحل «دریای آدریاتیک» و بین کشورهای «یونان»، «یوگسلاوی»، «بوسنی و هرزگوین» و «مقدونیه» قرار دارد. جمعیت این کشور، اندکی بیش از سه میلیون نفر است و پیش‏بینی شده است تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۴ میلیون نفر افزایش یابد. نژاد مردم این کشور، آلبانیایى و زبان رسمی، آلبانی توسک می‏باشد. هفتاد درصد مردم آلبانی مسلمان بوده و حدود پانزده درصد مسیحی و اکثر آنها ارتدوکس هستند. پایتخت این کشور، «تیرانا» است و نظام سیاسی این کشور، جمهوریِ چند حزبی با یک مجلس قانون‏گزاری است. بیست و هشت نوامبر روز ملی و سال‏روز استقلال این کشور از عثمانی می‏باشد.

در سال ۱۲۹۰ خورشیدی در چنین روزی اولتیماتوم چهل و هشت ساعته دولت «روس» به ایران

۱۲۹۰ خورشیدی: در حالی که اوضاع مالی ایران پس از روی کار آمدن «احمد شاه قاجار» به شدت مختل بود، مجلس شورای ملی تصمیم گرفت تا از آمریکا، کارشناس امور اقتصادی و مالی استخدام کند. در نتیجه، علی‏رغم مخالفت روس‏‌ها، «مورگان شوستر» به عنوان خزانه‏‌دار کل کشور استخدام شد. این امر به مذاق روس‌‏ها که گمرک را در اختیار داشتند خوش نیامد از این‏‌رو، برای اخراج شوستر و توجه به نظر روس‏‌ها، به مجلس شورای ملی اولتیماتوم دادند. پس از این اولتیماتوم، قوای روسیه به سمت تهران به راه افتادند. در اولتیماتوم دولت روس خواسته شده بود که دولت ایران موارد سه گانه زیر را بپذیرد: ۱ – اخراج مورگان شوستر آمریکایی، کارشناس مالی ایران ۲ – عدم استخدام هیچ فرد خارجی بدون اجازه دولت روس و انگلیس در ایران ۳ – پرداخت خسارت لشکرکشی روس به ایران از سوی دولت ایران. دولت ایران که خود را در برابر لشکریان روس ناتوان دید، به ناچار در برابر خشونت آنان تسلیم شد و به خدمت مستشاران آمریکایی پایان داد.

تولد «فردریک انگلس» فیلسوف سوسیالیست آلمانی در سال ۱۸۲۰ میلادی در چنین روزی

۱۸۲۰ میلادی: «فردریک انگلس» فیلسوف و نظریه‏پرداز برجسته آلمانی در بیست و هشتم نوامبر ۱۸۲۰میلادی در خانواده‏ای مرفه در آلمان متولد شد. وی فرزند یکی از صنعت‏‌گران آلمانی بود و پس از مرگ پدر وارث ثروت هنگفت او شد. انگلس در جوانی با «کارل مارکس» اقتصاددان آلمانی آشنایى یافت و مدت چهل سال با کارل مارکس هم راه بود و وی را با مسائل و مبانی اقتصادی آشنا کرد. آن‏گاه مارکس را مورد حمایت‏های مالی قرار داد و به او در ارایه اندیشه‏هایش کمک رسانید. در کنار این روابط و هم کاری، انگلس خود نیز به تدوین و طرح عقایدش می‏پرداخت. وی در بیست و چهار سالگی مقاله «رئوس انتقاد از اقتصاد سیاسی» را منتشر کرد و در آن، پس از بررسی و تحلیل سرمایه‏داری، به عنوان یک نظام اقتصادی مبتنی بر مالکیت خصوصی و کشمکش طبقاتی، تناقضات موجود در نظریات اقتصادی لیبرال را مورد انتقاد قرار داد. هم فکری انگلس با مارکس باعث شد تا مرام «سوسیالیسم» را به اتفاق یک‏دیگر تبلیغ و ترویج کنند و در نگارش کتاب‏ها و رسالات فلسفی به هم راه هم اقدام کنند. انگلس پس از شرکت در اجتماع سوسیالیست‏ها در لندن، به همراه مارکس وظیفه پیدا کرد که با نگارش و انتشار بیانیه‏ای، فلسفه و اهداف کمونیست‏ها را تشریح کند. این بیانیه در نهایت در فوریه ۱۸۴۸میلادی با امضای مارکس و انگلس منتشر شد و پس از چندی، جنجال زیادی به راه انداخت. از دیدگاه انگلْس ایدئولوژی از دو بخش تشکیل یافته است: بحث در علوم فیزیک، شیمی و تکنولوژی و به طور عام، علم و دانش بخش نخست آن را تشکیل می‏دهد و قسمت دوم از مسائلی چون حقوق، قانون، اخلاقیات، هنر، فلسفه و مذهب تشکیل شده است. از دیدگاه اقتصادی انگلْس جز اول اهمیت ویژه‏ای دارد و ارزشی که برای بخش دوم مطرح می‏شود، ناشی از خطای ذهنی است. باید یادآوری کرد که بیشتر فرضیه‏های علمی که انگلس اندیشه‏های خود را با آن‏ها توجیه می کند تا حد زیادی رد شده است. از نظریات مهم وی پایه‏ریزی اندیشه «ماتریالیسم دیالکتیک» است. این اندیشه که توسط «فریدریش هگل دیگر فیلسوف آلمانی مطرح شد در تفکرات انگلس جای گاه ویژه‏ای پیدا کرد. ماتریالیسم به مادی بودن جمیع پدیده‏ها اعتقاد دارد و دیالکتیک وابستگی پیش رفت و تکامل با کشمکش و نزاع درونی را مدنظر قرار داده است. از نظر انگلس تکامل جهان واقعی، اعم از جامعه و طبیعت، برطبق توالی تضاد و نتیجه انجام می‏گیرد. وی هم‏چنین کوشید مارکسیسم را بر یک اساس مبتنی بر قواعد علوم طبیعی بسط دهد. اندیشه‏های انگلس امروزه به عنوان یک نظریه جهت نقد و بررسی مطرح می‏شود. فریدریش انگلس سرانجام در پنجم اوت ۱۸۹۵میلادی درگذشت.

در سال ۱۹۵۴ میلادی در چنین روزی مرگ «انریکو فرمی» فیزیک‏دان ایتالیایی و سازنده اولین «پیل هسته‏ای» جهان

۱۹۵۴ میلادی: «انریکو فرمی» ، دانشمند هسته‏‌ای و فیزیک‏دان معروف ایتالیایى در بیست و نه سپتامبر ۱۹۰۱میلادی در شهر «رم» پایتخت ایتالیا به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات متوسطه وارد «کالج پیزا» شد و به سبب آزمایش‌‏هایى که با پرتوهای ایکس انجام داد در بیست و یک سالگی به اخذ درجه دکترای فیزیک نایل آمد. فرمی تحقیقات خود را در آلمان دنبال کرد و در بیست و پنج سالگی به استادی دانشگاه دست یافت. وی در ضمن تدریس، مطالعات و تحقیقات علمی خود را ادامه داد و به کشفیاتی رسید که کشف تشعشع رادیو اکتیویته اشعه بتا از آن جمله است. فرمی از آن به بعد افکارش را بر کارهای تجربی و علمی متمرکز گرداند و به مطالعه درباره «اتم» پرداخت. در نهایت با تلاش شبانه روزی فرمی و هم کارانش، در دوم دسامبر ۱۹۴۲ وی موفق به شکافت هسته اتم شد و گامی بلند در پیش رفت علم در این عرصه برداشت. فرمی در سال ۱۹۳۹میلادی به دلیل اختلاف با حکومت ایتالیا راهی امریکا شد و به کارهای علمی خود ادامه داد. در این زمان رقابت مرگ باری بین دول محور و متفقین برای تهیه بمب هسته‌‏ای در گرفته بود تا این‏که فرمی در دوم دسامبر ۱۹۴۲میلادی، موفق به ساخت «پیل هسته‏‌ای» شد و دنیا را وارد عصر اتم کرد. با تهیه پیل هسته‏ای، مقدمات ساخت بمب هسته‏ای نیز فراهم شد. با ساخت بمب هسته‌‏ای، کشفی که می‏‌توانست آغازی خوش برای پیش‏برد علم در خدمت بشریت باشد، با بمباران هسته‌‏ای هیروشیما و ناکازاکی در جریان جنگ جهانی دوم، تراژدی وحشت‏ناکی را رقم زد و بشریت را به نابودی و نیستی کشاند. به هر حال در اثر اکتشافات عمده فرمی، وی در سال ۱۹۴۸میلادی به دریافت «جایزه نوبل فیزیک» نائل شد. هم‏چنین در سال ۱۹۵۴میلادی به پاس خدمات علمی این دانشمند هسته‌‏ای، عنصر صد را به نام وی نهادند که به «فرمیوم» موسوم شد. سال‏های پایانی عمر فرمی در امریکا سپری شد تا آن که در بیست و هشت  نوامبر ۱۹۵۴میلادی درگذشت.

منبع:

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,