Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
یازدهم آذر- یکم دسامبر

«تقویم تاریخ یازدهم آذر»

2012 December 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرگ «دسیدریوس آراسموس» فیلسوف و ادیب هلندی در سال ۱۵۳۶ میلادی در چنین روزی

۱۵۳۶ میلادی: «دیدیه اراسم» معروف به «دسیدریوس آراسموس»، ادیب و فیلسوف مشهور هلندی، در پنجم اکتبر ۱۴۶۶میلادی در «روتردام» هلند به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات خود، به سلک راهبان درآمد و در بعضی از مدارس به تدریس روی آورد. آراسموس هم‏چنین زمانی به تعلیم پسر پادشاه اسکاتلند مشغول شد و به ارایه نظرات و تفکرات خود پرداخت. در آن وقت، چون اصلاح و تعدیل دین مسیحی لازم به نظر می‌‏آمد، آراسموس در این مورد با «مارتین لو‌تر»، بنیان‏گذار مذهب پروتستان به مکاتبه پرداخت و آن‏گاه که لو‌تر دست به کار دعوت زد، وی ازمکاتبه با لو‌تر خودداری کرد و بر ضد وی چیزهایى نوشت. با آنکه آراسموس، خود مردی مذهبی بود، ولی با تعصبات احمقانه مخالفت می‌‏کرد و از این رو، خشم اولیای متعصب کلیسای آن روزگار را برانگیخت. آراسموس می‌‏گفت: بهترین راهنمای اخلاقی انسان، عقلِ انسان است و مبنا و ماخذ عمده مسیحیت، مواعظ عیسی است. وی خواستار فلسفه‏ای بود که چون نسیمی از روشنایى، بر عالمی که در ظلمت غرق شده است، بوزد. معروف‏‌ترین اثر آراسموس، «ستایش دیوانگی» نام داشت. در این کتاب، دیوانگی به صورت شخصیتی واقعی جلوه‏گر می‌‏شود؛ درباره پیروزی‏های خود داد سخن می‌‏دهد و می‌‏گوید اگر او نبود نسل بشر اکنون از میان رفته بود زیرا اگر دیوانه نبود، ازدواج نمی‌‏کرد؛ مدح دیوانگی نیز انسان را به خوش‏بختی رسانیده است. آسان‏‌تر و لذت‏بخش‏‌تر برای ما، آن است که بزرگمان بپندارند، نه آنکه واقعن بزرگ باشیم. آراسموس تکبرهای شخصی و تفاخرات ملی را به باد مسخره می‌‏گیرد. در بعضی موارد، هجوهای او سخت زننده می‌‏شود. وی کشیشان را احمق‏های دیوانه‏ای می‌‏خواند که دین را، به عوض آنکه دعوت به سوی راستی و درستی بدانند، تحمیل یک سلسله آداب و اعمال ظاهری می‌‏پندارند. از این رو، بیشتر تالیفات آراسموس از طرف واتیکان ممنوع و سوزانده شد و طایفه رهبانان با او خصومتی سخت پیدا کردند. کتاب ستایش دیوانگی به عبارتی ختم می‌‏شود که نه هجو است و نه سرزنش؛ دین حقیقی، تاسی به صفا و سادگی عیسی است. از آراسموس آثار دیگری نیز بر جای مانده است که تربیت یک شاهزاده مسیحی و آبا کلیسا از آن جمله‏اند. دسیدریوس آراسموس سرانجام در اول دسامبر ۱۵۳۶میلادی درگذشت.

در سال ۱۸۲۵ میلادی در چنین روزی فروپاشی «اتحادیه کشورهای اروپایی» موسوم به «اتحاد مقدس»

۱۸۲۵ میلادی: اتحادیه تاریخی کشورهای اروپایى یا اتحاد مقدس در بیست و شش سپتامبر سال ۱۸۲۵میلادی به دنبال سقوط ناپلئون و تشکیل «کنگره وین»، بین امپراتوری‏های «روسیه»، «اتریش» و پادشاهی پروس به امضا رسید و به موجب آن، این دولت‏‌ها موافقت کردند که در کشورهای تحت حکومت خود و در روابط بین‏الملل بر اساس آیین مسیحیت رفتار کنند. در واقع، اصل سند در دفاع از صلح و عدالت بود. پس از چندی، بسیاری از دولت‏های اروپایى نیز این موافقت نامه را امضا کردند. اصول کلی مورد توافق در اتحاد مقدس بعد‌ها جهت فرونشاندن انقلاب‏های ملی و جنبش‏های آزادی خواهی مردم اروپا و سایر کشورهای تحت سلطه استعمارگران، به کار گرفته شد. این اتحاد در اول دسامبر ۱۸۲۵میلادی با خروج روسیه تزاری از هم فرو پاشید. اگرچه اصول مورد توافق نیز خالی از ابهام نبود. با این حال انقلاب‏های سال ۱۸۴۸میلادی اروپا به صورت عملی این اتحاد را خاتمه بخشید.

روز جهانی مبارزه با بیماری «ایدز» اول دسامبر هر سال

اول دسامبر: «ایدز» سرنام عبارت (به انگلیسی: AIDS یا « Acquired immune deficiency syndrome» به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیش رونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن «معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی» انسان می‌شود که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم عمومن قادر به مبارزه با آن هاست و در ‌‌‌نهایت پیش رفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌شود به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است. در سال ۱۹۸۱ هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری «کاپوسی سارکوما» یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولن در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان هم جنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریبن هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با اینکه در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولن از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز نامیدند. از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌‌ها و هم چنین برای بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها اول دسامبر هر سال به عنوان روز جهانی ایدز معین شده‌است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می‌شود. ایدز پدیده‌ای پزشکی-بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده است. در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پی شرفت بشری برشمرد. هم چنین در سند استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۲) این کشور خود را متعهد به هدایت جهان برای کاهش تلفات هولناک اچ. آی. وی/ایدز دانسته است. بیش از نود درصد موارد ابتلا مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است.

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,