Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
تحلیل سیاسی

«اقتصاد سیاسی می‌شود»

2010 January 24

فرزانه روشن / رادیو کوچه

farzaneh@koochehmail.com

طرح ساماندهی یارانه‌ها در آستانه اجراست، مجلس شورای اسلامی آنقدر تحت فشار‌های سیاسی و البته دولت احمدی‌نژاد بود که در نهایت طرح بزرگ و سرنوشت‌سازی مانند ساماندهی یارانه‌ها، آن‌گونه که دولت می‌خواست و بدون اصلاحات مخالفان به تصویب رسید، اما تازه کار شروع شده است و دولت وظیفه دارد این طرح را برای همه مردم کوچه و بازار که زندگی‌شان با همین سوبسیدهای دولتی می‌گذرد توضیح دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سخنگوی سازمان آمار کشور در اوایل هفته، سیستم توزیع یارانه را در سه خوشه آماری شرح داد و پس از آن بود که کاشف به عمل آمد، بیشتر مردم ایران از هر گونه یارانه نقدی محروم شده و باید یک تنه با تورم بالا تر از 40 درصدی که از تبعات این طرح اقتصادی است، دست به گریبان شوند.

نگرانی در جامعه آن‌چنان بود که دولت همه آنچه سازمان آمار شرح داده بود را فقط یک طرح ناقص عنوان کرد و اعلام کرد، بنا بر طرح اصلی قرار است 70درصد از خانوارهای ایرانی یارانه نقدی دریافت کنند.

اما این هم تغییر کرد، احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که همه ایرانیان یارانه نقدی می‌گیرند یعنی تمام 17 میلیون خانوار ایرانی، برای  اجرای چنین طرح گسترده‌ای که شاید بتوان گفت در دنیا بی‌سابقه است، یک سایت تعبیه شده و قرار است خانوارها به نوبت و بنابر جمعیت به این سایت مراجعه کنند تا اطلاعات‌شان را تکمیل یا اصلاح کنند، جالب اینجاست که هنوز مبنا همان سه خوشه‌ای است که سازمان آمار اعلام کرده و بنابر گفته دولت یک طرح ناقص بود.      در اولین ساعات مراجعه خانوارها به سایت سازمان توزیع یارانه، این سایت دچار نقص فنی شد و در عمل همه کارها بر زمین ماند.

این روزها گذشته از وضعیت سیاسی که بحث اصلی میان ایرانیان است، طرح یارانه‌های دولت و تورم کمرشکن پس از آن هم به این مباحث اضافه شده است. به نظر می‌رسد طرح یارانه‌ها که احمدی‌نژاد به عنوان حلال همه مشکلات اقتصادی ایران از آن یاد می‌کند در مرحله  اجرا و با توان محدود اداری ایران به یکی از بزرگترین مشکلات دولت تبدیل خواهد شد.

به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد و تیم فکری او به یک نتیجه بزرگ رسیده‌اند و آن هم اینکه برای پایدار بودن در حکومت نیاز دارند تا طبقه ای وسیع و فرمانبردار تشکیل دهند.

اما به واقع چرا دولت احمدی‌نژاد در چنین شرایط شکننده سیاسی، طرح اقتصادی را به اجرا گذاشته که تبعاتش برای طراحان هم قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است تورم حاصل از آن اعتراضات سیاسی را دامنه‌دار کند و به طبقاتی از جامعه سرایت دهد که تا به حال وارد این منازعات سیاسی نشده‌اند.

به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد و تیم فکری او به یک نتیجه بزرگ رسیده‌اند و آن هم اینکه برای پایدار بودن در حکومت نیاز دارند تا طبقه ای وسیع و فرمانبردار تشکیل دهند. احمدی‌نژاد این طبقه را در شهرهای بزرگ ایران که مقر طبقه متوسط است جستجو نمی کند، او به دنبال حاشیه‌ای‌ترین قشر جامعه ایران و دهک‌های پایین اقتصادی است که هم تا به حال هدف متمرکز هیچ دولتی نبوده اند و هم توقعات کمی دارند و شاید با یارانه‌ای که دولت به آنها می‌دهد زندگی‌شان تغییر چشم‌گیری کند.

آزاد شدن قیمت اقلام انرژی بیشترین ضربه را به طبقه متوسط جامعه که اتفاقا بیشترینه آنها به احمدی‌نژاد رای نداده‌اند، خو اهد زد و طبقات حاشیه‌ای را که به زعم دولت می‌تواند پایگاهی استراتژیک باشد نیرومند خواهد ساخت، شاید اجرای طرح خطرناک سازماندهی یارانه‌ها یک هدف سیاسی مقطعی داشته باشد و یک تلاش بزرگ برای جذب نیروی تازه و با انگیزه برای دولت احمدی نژاد در پی داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,