Saturday, 18 July 2015
05 July 2020
گزارش خبری علمی

«انگل گربه در مغز انسان»

2012 December 08

دکتر آویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک مطالعه جدید توسط محققان موسسه کارولینسکا و دانش‌گاه اوپسالا در سوئد برای اولین بار نشان می‌دهد که چگونه انگل توکسوپلاسما وارد مغز می‌شود و بر رفتار میزبان‌ تاثیر می‌گذارد.

حتا در فاز نهفته، انگل می‌تواند خطر آلودگی را افزایش دهد و در مردمی که آلوده هستند شیوع بالاتری از اسکیزوفرنی، اضطراب و افسردگی به وجود بیاورد

انگل توکسوپلاسما عامل بیماری توکسوپلاسموز، انگل شایعی است که ۳۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت جهان را آلوده می‌کند. این انگل هم چنین حیوانات، به ویژه حیوانات خانگی مانند گربه را نیز آلوده می‌کند. عفونت انسان با خوردن گوشت آلوده پخته نشده و دست زدن به مدفوع گربه، به وجود می‌آید. توکسوپلاسموز برای اولین بار با علایمی شبیه آنفولانزای خفیف در بزرگ‌سالان بروز می‌کند و سپس به یک فاز مزمن و نهفته وارد می‌شود که قبلن به عنوان فاز بدون علایم در نظر گرفته شده بود. اما هنگامی که سیستم ایمنی بدن تضعیف شده باشد آلودگی به توکسوپلاسما در مغز می‌تواند کشنده باشد. جنین می‌تواند از طریق مادر آلوده شود و به همین دلیل به زنان باردار توصیه می‌شود از تمیز کردن جعبه خاک‌ گربه جلوگیری کنند. با کمال تعجب، مطالعات متعددی در انسان و موش ها نشان داده‌اند که حتا در فاز نهفته، انگل می‌تواند خطر آلودگی را افزایش دهد و در مردمی که آلوده هستند شیوع بالاتری از اسکیزوفرنی، اضطراب و افسردگی به وجود بیاورد که نگرانی‌های گسترده بهداشت عمومی هستند.

مطالعه اخیر نشان می‌دهد که این انگل وارد مغز شده و یک انتقال دهنده عصبی به نام gaba-Aminobutyric acid  را آزاد می‌کند که، از جمله عوارض دیگر، مانع از احساس ترس و اضطراب می‌شود. در یک آزمایش‌گاه، سلول‌های  دندریتیک انسان با توکسوپلاسما آلوده شدند. پس از عفونت، سلول‌هایی که جز‌ کلیدی از دفاع ایمنی بدن هستند، شروع به آزاد کردن GABA کردند. در یکی دیگر از آزمایش‌ها بر روی موش‌های زنده، این تیم قادر به ردیابی حرکت  سلول‌های دندریتیک آلوده پس از معرفی این انگل به مغز بودند، یعنی جایی که از آن گسترش و سیستم GABA  را تحت تاثیر قرار داده‌اند.
این خیلی غیر منتظره و تعجب‌آور بوده است که توکسوپلاسما سلول‌های دفاع ایمنی بدن را به ترشح GABA  وادار کند‌ و البته بسیار هوش‌مندانه از طرف این انگل، زیرا در حال حاضر ارزش دارد که پیوندهایی که بین توکسوپلاسموز، سیستم‌های GABA و تهدید عمده بهداشت عمومی وجود دارد مطالعه شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,