Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
وزیر بهداشت جمهوری اسلامی:

«دولت برای تامین ارز مورد نیاز دارو سریع‌تر عمل کند»

2012 December 08

خبر / رادیو کوچه

با بحرانی شدن وضعیت دارو در ایران در پی تحریم‌های بین‌المللی، مرضیه وحید‌دستجردی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، روز شنبه، 8 دسامبر، از بانک مرکزی این کشور خواست تا ارز مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تامین کند.

به گزارش ایسنا، خانم دستجردی گفته است هیچ ممنوعیتی برای ورود اقلام دارویی، مواد اولیه تولید دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد و تنها مشکل در این زمینه تخصیص ارز در داخل کشور و نقل و انتقال پول در داخل کشور است.

وزیر بهداشت افزود: «می‌توانیم مشکلات نقل و انتقال پول در خارج را از طرق غیررسمی دور بزنیم، اما راهی برای دور زدن مشکل تخصیص ارز در داخل نداریم.»

در پی جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ریال ایران از شهریور در ایران و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا، این کشور در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شده است.

از سویی مقامات بهداشتی بانک مرکزی را متهم می‌کنند که ارز لازم را برای واردات دارو تامین نمی‌کند.

خانم دستجردی می‌گوید بانک مرکزی تنها یک سوم ارز تخصیص‌یافته به واردات دارو را تامین کرده، که همین یک سوم هم از شهریور ماه در اختیار وزارت بهداشت و واردکنندگان قرار گرفته است.

او هشدار داده است: «علت کمبود و نبود دارو همین تاخیر است و اگر تعلل صورت بگیرد و باز هم زمان را از دست بدهیم به شدت مشکل خواهیم داشت.»

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی اظهار امیدواری کرده که دو و نیم میلیارد دلار لازم برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تا پایان امسال در اختیار شرکت‌های خصوصی و دولتی وارد کننده دارو قرار بگیرد.

به گفته خانم دستجردی وزارت بهداشت ایران در حال حاضر داروهایی را که در بازار ایران نایاب می‌شوند «از طرق غیر رسمی» تهیه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

 «احتمال تمدید معافیت چند کشور از تحریم‌ها علیه ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,