Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
نوزدهم آذر- نهم دسامبر

«تقویم تاریخ نوزدهم آذر»

2012 December 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تولد «کرک داگلاس» بازیگر آمریکایی در سال ۱۹۱۶ میلادی در چنین روزی

۱۹۱۶ میلادی: «کرک داگلاس»‌زاده ۹ دسامبر ۱۹۱۶ بازیگر و تهیه کننده آمریکایی است. کرک داگلاس در «شهر آمستردام» در «ایالت نیویورک» در آمریکا به دنیا آمد. او پدر «مایکل داگلاس» بازیگر هالیوود است. وی نامزد دریافت چهار جایزه اسکار بود. از فیلم‌های معروف او عبارت‌اند از: «شور زندگی» «اسپارتاکوس» «دلیجان آتش» «وایکینگ‌ها»

در سال ۱۹۳۰ میلادی در چنین روزی تولد «ژوزف مارکوارت» خاور‌شناس برجسته آلمانی

۱۹۳۰ میلادی: «ژوزف مارکوارت» خاور‌شناس آلمانی در ۹ دسامبر ۱۸۶۴میلادی به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته‏های خاور‌شناسی، زبان‏شناسیِ کلاسیک و شرقی و زبان‏های عیسوی تکمیل کرد. وی پس از آن به عنوان استاد زبان‏‌شناسی ایرانی و ارمنی، در تاریخ و ادبیات و جغرافیای شرق و به ویژه ایران و ارمنستان تحقیق کرد و در موضوعات متعددی به فعالیت علمی پرداخت. زبان‏‌شناسی، تاریخ‏‌شناسی، جغرافی‏دانی، کتیبه‏‌شناسی، خواندن خطوط قدیمی و نژاد‌شناسی در مباحث باستانی هند واروپایى، آسیای میانه، افریقا و ایران و هم‏چنین آشنایى با زبان‏های محلی و سامی نمونه‏ای از توانایى علمی مارکوارت، بود. هم‏چنین بخشی از آثار او نشان دهنده علاقه وی به ایران و آشنایی او با تاریخ شرق می‌‏باشد. کتاب‏هایی چون «ایران شهر از نظر جغرافیایی»، «تتبعات درباره تاریخ ایران» و «شهرستان‏های ایران» و… از جمله آثار اوست. ژوزف مارکوارت سرانجام در چهارم فوریه ۱۹۳۰میلادی درگذشت.

تولد «پیو‌تر کروپوتکین» فیلسوف آنارشیست روسی در سال ۱۸۴۲ میلادی در چنین روزی

۱۸۴۲ میلادی: «پیو‌تر آلکسیویچ کروپوتکین»، نظریه‏‌پرداز آنارشیست روسی در ۹ دسامبر ۱۸۴۲میلادی در مسکو به دنیا آمد. وی که در دامن اشرافیت پرورش یافته بود، بر اثر تحول روحی به مقام خویش پشت پا زد و برای زندگی به میان بی‏نوایان رفت. کروپوتکین در بیست و پنج سالگی به نهضت آنارشیسم فلسفی پیوست و از مفسران و مروجان این اندیشه شد؛ اندیشه و مرامی که آنارشیسم را به عنوان مذهب بشارت صلح و نه مذهب توسل به زور تبلیغ می‌‏کرد. او ابتدا برای بیان آزادانه افکار خود به اروپا رفت و کوشید اتحادیه‏ای از تمام ملل و اقوام تشکیل دهد، اما چون آن را آرمانی تحقق‏ناپذیر یافت، به انتشار عقاید خویش مشغول شد. وی در مطالعات فلسفی خود به این نتیجه رسید که همه مردم طبیعتن خوب هستند و تنها مداخله دولت‏‌ها آن‌ها را به فساد می‌‏کشاند. بنابراین ملغی‏سازی حکومت با روشن ساختن اذهان از راه تعلیم و تربیت، وظیفه‏ای همگانی است. به نظر او، در یک جامعه واقعن متمدن، احتیاجی به حکومت نیست و اختلاف از طریق حکمیت قابل حل است. آرزوهای آدمی با قوانین طبیعت سازگاری دارد و محبت، اصل همه مفاهیم اخلاقی است. کروپوتکین همه آدمیان را برابر و مساوی می‌‏دانست و آن را تعلیم دین عنوان می‌‏کرد که علم هم آن را اثبات کرده است. بدون مساوات، عدالت وجود ندارد و بدون عدالت، صلحی وجود نخواهد داشت. وی معتقد بود اگر مزایای طبقاتی و توزیع غیرعادلانه ثروت از بین برود، عدالت برقرار می‌‏شود و در نتیجه نیازی به وجود دولت نیست. او نظم جدیدی را به جهانیان عرضه می‌کرد که از میان آشوب و بحران،‌زاده می‌‏شد. براساس این مکتب که به آنارشیسم شهرت یافت، گردش نظام در جامعه آزاد و خالی از زور بهتر خواهد بود و آنچه دولت به زور انجام می‌‏دهد، گروه‏های داوطلب بهتر انجام خواهند داد. از دیدگاه دیگر می‌‏توان گفت آنارشیست‏‌ها در نظم جدید خود، خواهان نظامی بودند که بر اثر هم کاری آزادانه پدید آمده باشد اما در مورد اینکه اینجامعه آزاد چگونه به دست می‌‏آید و پایه‏های آن بر اساس چه روابط و ضوابطی نهاده می‌‏شود، هم رای نیستند. کروپوتکین گرچه به دلیل ارایه این افکار، در زمان تزار دستگیر شد و هم‏زمان با انقلاب بلشویکی آزاد شد، اما میان رهبران کمونیست و تزارهای روس تفاوتی مشاهده نکرد که این مسئله باعث رنجوری و گوشه‏نشینی وی شد. از کروپوتکین آثاری هم‏چون علم اخلاق و کمک دوجانبه برجای مانده است. وی سرانجام در ۸ فوریه ۱۹۲۱میلادی درگذشت.

در سال ۱۵۶۴ میلادی در چنین روزی سوزانیدن «ژان کالون» احیاگر مذهبی در اروپا

۱۵۶۴ میلادی: «ژان کالون»، در بیست و یکم ژانویه ۱۵۰۹میلادی در فرانسه به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات خود در رشته‏های حقوق و الهیات، بر اثر یک تحول درونی ناگهانی، همه توجه خود را به آیین «پروتستان» معطوف کرد. اما چون در آن زمان پروتستان‏‌ها تحت تعقیب و آزار بودند، وی از سال ۱۵۳۴میلادی در سن بیست و پنج سالگی عازم «ژنو» در «سوییس» شد و آن شهر را مرکز پروتستان قرارداد و از بیست و سه ژوئن ۱۵۲۶میلادی، قیام مذهبی خود را آغاز کرد. وی می‌‏خواست زندگی روزمره را بر اساس مذهب قرار دهد و ژنو را به صورت کشوری کامل که حکومتش در دست اولیای دین باشد، درآورد. هرچند کالون مردی حساب گر و استدلالی بود، با این حال، سخت‏گیری‏های او نسبت به مردم در پذیرش آیین جدید، باعث ایجاد شورش و اخراج او از شهر شد، ولی در غیاب او، ژنو به سختی دست خوش آشفتگی سیاسی و مذهبی شد. از این رو، مردم بار دیگر او را به ژنو دعوت کردند و کالون به سازمان دادن به قوانین شهر، ایجاد مدارس، رای زنی در مسائل سیاسی، توسعه داد و ستد و موعظه مشغول شد. از این زمان بود که وی، «فرقه کالونیست» را بنیان گذارد و نظر خود را در کتاب مبانی دین مسیح، منتشر کرد. با این حال، نظریات وی با بعضی مطالب بنیادین آیین کاتولیک منافات دارد، به طوری که قدرت پاپ را انکار می‌‏کند و بر خلاف کاتولیک‏‌ها که پاک شدن از گناه به وسیله اعمال خیر و ایمان را می‌سر می‌‏دانند، کالون تنها ایمان به حقانیت عیسی را مدنظر قرار می‌‏دهد. کالون معتقد بود که کتاب مقدس یگانه منبع قانون الهی است و بر انسان است که آن را تعبیر کند و مبنای نظام اجتماع قرار دهد. مذهب کالون، حاکمیت مطلق اراده الهی را تاکید می‌‏کند. کالون بر این عقیده بود که رستگاری مخصوص برگزیدگان خدا است و هیچ عمل انسانی نمی‌‏تواند او را به رستگاری نائل سازد چرا که رستگاران را خدا انتخاب می‌‏کند و کسانی را هم که نباید رستگار شوند، او انتخاب می‌‏کند. بنابراین برای هر فرد آدمی، از پیش مقدر شده است که رستگار است یا خیر، و او هر کاری انجام دهد نمی‌‏تواند در این وضع تغییری بدهد. این اصل عقیدتی کالون، مورد سو استفاده فراوان قرار گرفته است و دست مدعیان رستگاری را در انجام هر نوع گناه در خفا، بازگذاشته است. اصول و عقاید فرقه کالونیست‏‌ها که جزو دسته پروتستان‏‌ها محسوب می‌‏شوند، دارای روح دموکراتیک و مخالف با کلیه مراسم و آداب مذهبی معمول در مذهب کاتولیک است. ژان کالون سرانجام در نهم دسامبر ۱۵۶۴میلادی به دلیل مخالفت با کلیسا محکوم به مرگ شد و در پنجاه و پنج سالگی زنده زنده در آتش سوزانیده شد.

منابع:

راسخون

ویکیپدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,