Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
تحلیل‌سیاسی روز

«جمهوری اسلامی ایران با ۲۲ بهمن چه خواهدکرد؟»

2010 January 25

فرزانه روشن/ رادیوکوچه

برای اولین بار درتاریخ جمهوری اسلامی ایران، نظام، وضعیت فوق‌العاده ناگفته‌ای را اعلام کرده است، آن هم برای کنترل راهپیمایی مخالفان در سال‌گرد انقلابی که جمهوری‌اسلامی ازآن برآمده است. دستگیری‌های گسترده فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران، سانسورخبری مطبوعات و جنگ روانی تلویزیون دولتی هم، نتوانسته مسوولین نظام را به اطمینان خاطر برساند که آن‌چه از آن به عنوان فتنه یاد می‌کنند، پایان یافته‌است.

در تمام مناسبت‌های مذهبی و مناسبتی در هفت ماه گذشته، مخالفان به خیابان آمده‌اند و به نظر می‌رسد در روز 22بهمن با این حساب که نیازی به مجوز راهپیمایی نیست، حضورمخالفان چشم‌گیر خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غلامعلی حداد‌عادل از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی و رییس سابق مجلس، گویا این واقعیت را پذیرفته که مخالفان در روز 22بهمن به خیابان خواهند آمد. او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر، خطاب به مخالفان گفته است که سودی از 22بهمن نخواهند برد، همان‌طور که از روز قدس و روز عاشورا چیزی عایدشان نشد.

در روز 22بهمن هم موافقان نظام اسلامی و هم معترضان به خیابان خواهند آمد و شمار نفرات هر کدام از طرفین می‌تواند ملاکی باشد بر اینکه اکثریت در کدام سمت است. برخورد گارد ضد شورش با مخالفان البته دور از انتظار نیست، اما این برخورد با راهپیمایانی که به بهانه سال‌گرد انقلاب و در تظاهراتی که حکومت، مردم را تشویق به آمدن می‌‌کند، دشوارتر از روزهای پر آشوب گذشته خواهد بود.

گر بنابر سنت هرساله رییس‌جمهوری و این‌بار احمدی‌نژاد، سخنران مراسم میدان آزادی باشد و مخالفان احمدی‌نژاد هم  در خیابان‌های تهران، نمی‌توان مطمئن بود که این سخنرانی رییس دولت که نشانه اقتدار نظام به شمار می‌رود، بی‌مشکل ایراد شود

اگر بنابر سنت هرساله رییس‌جمهوری و این‌بار احمدی‌نژاد، سخنران مراسم میدان آزادی باشد و مخالفان احمدی‌نژاد هم  در خیابان‌های تهران، نمی‌توان مطمئن بود که این سخنرانی رییس دولت که نشانه اقتدار نظام به شمار می‌رود، بی‌مشکل ایراد شود. از سویی دیگر پخش زنده تلویزیونی هم بر مشکلات جمهوری اسلامی خواهد افزود و به نظر می‌رسد گزارش‌گران صدا و سیما به جز محوطه میدان آزادی که می‌توان پیش‌بینی کرد با کمربندی امنیتی از حضور مخالفان در امان خواهد ماند، فضای دیگری برای گزارش‌های رسمی خود نخواهند داشت.

حضور چشم‌گیر مخالفان می‌تواند روز 22بهمن را به مرحله تازه‌ای در بحران سیاسی هفت ماه اخیر تبدیل کند. از آن‌جا که آیت‌اله خامنه‌ای از رهبران معترضین خواسته تا مواضع خود را شفاف اعلام کنند، ممکن است پشتیبانی کروبی و موسوی از تظاهرات مخالفین، مسوولان جمهوری اسلامی ایران را به راهکار بازداشت و محاکمه آنان برساند و تحولات ایران را به مقطعی سریع و غیرقابل کنترل وارد کند.

از سوی دیگر پاشنه آشیل نظام اسلامی هم در هفته‌های اخیر نمایان شده، وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی و شایعه ورشکستگی بانک‌های دولتی، کار را به جایی رسانده که برخی شعب بانک‌ها با هجوم مردم برای دریافت سپرده‌هایشان مواجه شدند. اگر شایعه ورشکستگی بانک‌های بزرگ دولتی صحت هم نداشته باشد، جدی گرفتن آن از سوی مردم و درگیری در بانک‌ها نشان می‌دهد که افکار عمومی ایران، اطمینان و اعتمادش را به توانایی حکومت از دست داده است.

شاید بتوان گفت که 22 بهمن برای جمهوری اسلامی و معترضان بسیار تعیین‌کننده است. حضور گسترده مخالفان، تبلیغات جمهوری اسلامی مبنی بر پایان بحران و سرکوب معترضین را بی‌ثمر خواهد کرد و از سویی دیگر مسوولان امنیتی نیز سعی خواهند کرد، 22 بهمن را به نقطه پایان حرکت‌های اعتراضی تبدیل کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,