Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
به بهانه درگذشت «اسکار نیمایر»

«روزنگاشت/آخرین معمار کمونیست برای تمام فصول»

2012 December 10

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

mahboobeh@koochehmail.com

«اسکار نیمایر» (Oscar Niemeyer) معمار سرشناس برزیلی و طراح ساختمان‌های نوگرای در قرن بیستم در پنجم دسامبر 2012 فقط ده روز مانده به تولد 105 سالگی‌اش درگذشت.

اسکار نیمایر در پانزدهم دسامبر سال 1907 میلادی در شهر ریو دو ژانیرو زاده شد. در همان شهر در سال ۱۹۳۴ از مدرسه هنرهای زیبا درجه مهندسی معماری را دریافت کرد و در سال ۱۹۴۵ عضو حزب کمونیست برزیل شد. گفته شده عضویت در این حزب بارها برایش دردسر آفرین بوده است. در دوره دیکتاتوری نظامی برزیل به دفتر وی حمله کردند و به ناچار مجبور به زندگی در اروپا شد.

در همین رابطه «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا که دوست او بوده، گفته بود: «من و اسکار نیمایر آخرین کمونیست‌های کره زمین هستیم.»

اسکار زمانی به عنوان یک معمار در سطح بین‌المللی مشهور شد، که نیم قرن قبل از آن ساختمان‌های اصلی دولت برزیل را در «برازیلیا»، پایتخت تازه تاسیس این کشور طراحی کرده بود و طراحی‌های مشهور او در برازیلیا باعث شد این شهر به یک شهر مدرن و نشان نوگرایی در معماری تبدیل شود.

 وی در پنجاه سال پیش نیز در مدت چهار سال شهر برازیلیا، پایتخت برزیل را به هم‌راه «لوچیو کوستا» (Lúcio Costa) شهرساز،بنا کرد. شهری که فرمی شبیه به پرنده‌ای در حال پرواز دارد و از سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به عنوان «نشان برجسته در تاریخ شهرسازی» به ثبت رسیده است.

نقل است زمانی که «یوری گاگارین»، فضانورد روسی در سال ۱۹۶۱ وارد برازیلیا شد، در مورد این شهر گفت: «احساس کردم پا به سیاره‌ای دیگر گذاشته‌ام، و نه بر روی زمین.»

اسکار هم‌چنین در سال ۱۹۴۷ با طرح بنای مرکز «سازمان ملل متحد» در نیویورک شهرتی جهانی یافت  و در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه معماری پریتزکر از معتبرترین جوایز معماری شد.

در سال‌روز تولد صد سالگی ‌اسکار نیمایر‌، مراسم بزرگ‌داشتی برای او در برزیل ترتیب داده شد. او گفته بود که ابتدا به دفتر کارش خواهد رفت و مثل هر روز روی طرح‌هایش کار می‌کند و سپس در مراسم بزرگداشت خود حاضر می‌شود. وی که تا اوایل امسال یعنی سال 2012 هم بر روی پروژه‌های جدید خود کار می‌کرد و کار نظارت بر نوسازی سامبادروم که آن را «معبد سامبا» لقب داده‌اند،را بر عهده گرفت. گفته شده که او این ساختمان را سی سال پیش طراحی کرد و جشن‌های معروف کارناوال شهر ریو هر سال در آن برگزار می‌شوند.

اما سرانجام چهارشنبه پنجم دسامبر 2012 وی در بیمارستانی در ریو دو ژانیرو بر اثر سرماخوردگی و عفونت تنفسی در گذشت. این معمار معروف برزیلی شش‌صد ساختمان را در سراسر جهان طراحی کرده است و میراث او در طراحی موزه‌ها، بناهای تاریخی، مدارس و کلیساها باقی خواهد ماند. آخرین کار او مجسمه‌ای به یادبود محاصره اقتصادی کوبا از سوی آمریکا است.

 منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

دویچه وله

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. aref
    1

    خیلی خوب بود ..ممنون