Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
بیستم آذر- دهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیستم آذر»

2012 December 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تولد خانم «امیلی دیکنسون» بانوی شاعر امریکایی در سال 1830 میلادی در چنین روزی

1830میلادی: «امیلی دیکنسون»، بانوی شاعر امریکایى در دهم دسامبر ۱۸۳۰میلادی در «ایالت ماساچوست» امریکا به دنیا آمد. امیلی در ابتدا در زادگاهش و سپس در یک کالج به تحصیل پرداخت اما به سبب آن که عمیقن از تعلیم و تربیتی چنان خشک و خشونت‏آمیز رنج می‌‏برد، دنباله تحصیل را‌‌ رها کرد و در خانه به وسیله معلم خصوصی و مطالعات شخصی بر وسعت معلومات خود افزود. دیکنسون در اواسط عمر به دنبال آشنایى با برخی نویسندگان معروف امریکا، به ادبیات علاقه‏مند شد و با الهام از آثار آنان، اشعار فراوانی سرود. سال‏های پایانی عمر امیلی دیکنسون به انزوا و گوشه‏گیری در زادگاهش گذشت و او بیشتر وقتش را به پرورش گل و سرودن شعر مصروف داشت. از وی نزدیک به دو هزار قطعه منظوم بر جای مانده که تنها سه منظومه از آن‏‌ها در زمان حیاتش انتشار یافت. پس از مرگ، اشعار او به صورت یادداشت‏های پراکنده و‌گاه با خط ناخوانا در گوشه و کنار اتاقش پیدا شد که شش سال پس از مرگش در دیوانی انتشار یافت و پیروزی عظیمی در ادبیات امریکا به دست آورد. هم‏چنین چاپ کامل اشعار دیکنسون سی و هشت سال پس از مرگ وی در سال ۱۹۲۴میلادی اتفاق افتاد. به طور کلی، نمی‌‏توان اشعار دیکنسون را به عصری معین، منسوب کرد. اشعار وی از رنج درون و شکنجه پنهانی او حکایت دارد که همه در قطعه‏های کوتاه و موجز چون رباعی و با وزنی خاص و قالبی ساده گنجانده شده و از قدرت عجیب در تصویر و ترسیم و از نفوذ فراوان و از سبکی پاکیزه و اعجاب‏آور برخوردار است. بی‏آن که بتوان امیلی دیکنسون را با شاعری معین سنجید، می‌‏توان او را در شمار چند تن بانوی شاعر بزرگ جهان به شمار آورد که شهرتش پس از مرگ، روزافزون شد واشعارش در نسل بعد، نفوذ بسیار یافت. خانم امیلی دیکنسون، سرانجام در پانزدهم مه ۱۸۸۶میلادی درگذشت.

در سال 1870 میلادی در چنین روزی تولد «پیر لوییس» شاعر و داستان‏سرای فرانسوی

1870 میلادی: «پیر لوییس»، ادیب و نویسنده فرانسوی در دهم دسامبر ۱۸۷۰میلادی در «بلژیک» به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات متوسطه، برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه به «پاریس» رفت و پس از آشنایى با ادبای آن شهر، «مجله ادبی لاکونک» را بنیان گذاشت. لوییس از همین زمان نخستین اشعارش را در این مجله منتشر کرد که مورد تحسین قرار گرفت. وی در سال‏های بعد آثار متعدد دیگری به نگارش درآورد که با به نمایش درآمدن برخی از آن‌ها، شهرت فراوانی نصیب لوییس کرد. پیر لوییس مدتی نیز به کارهای تحقیق و تفسیر متون پرداخت که بعضی از آن‌ها را منتشر کرد و بعضی را در نامه‏هایی برای دوستان فرستاد. وی در اشعار خود، درخشان‏‌ترین رنگ و جلای نوشته‏های مکاتب زمان را جمع کرده و توجه به زیبایی و قالب را در درجه اول اهمیت قرار داده است. پیر لوییس ده سال آخر عمر را در عزلت گذراند و سرانجام در چهارم ژوئن ۱۹۲۵میلادی، درگذشت.

درگذشت «آلفرد نوبل» شیمی‏دان معروف سوئدی در سال 1896 میلادی در چنین روزی

1896 میلادی: «آلفرد نوبل»، شیمی‏دان نامی سوئدی در بیست و یک اکتبر سال ۱۸۳۳ در «استکهلم» سوئد متولد شد. وی تا ی تا شانزده سالگی نزد معلم خصوصی درس خواند و با برخورداری از هوش سرشار خود، به پیشرفت‏های مهمی در علوم و فنون نائل شد. آلفرد هم‏چنین توانست زبان‏های روسی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایى را به خوبی فراگیرد و وارد عرصه تحقیقات در زمینه شیمی شود. پشت‏کار مداوم آلفرد نوبل سبب شد تا در هفتم ماه مه ۱۸۷۸میلادی، پس از سال‏‌ها تحقیق و مطالعه در زمینه علم شیمی، موفق به اختراع ماده نیرومند انفجاری دینامیت شود. اما از این ماده منفجره به جای استفاده صلح‏آمیز، به عنوان ابزار جنگی استفاده شد و نوبل را به فکر انداخت که «دینامیت» بی‏خطر بسازد که به راحتی منفجر نشود. آلفرد نوبل علاوه بر اختراع دینامیت، به سیصد و پنجاه اختراع و اکتشاف دیگر نیز دست یافت و در نود و سه کشور، کارخانه و کارگاه تولیدی دایر کرد. نوبل که اختراع خود را در دست دولت‏‌ها و نظامیان برای مقاصد ضد بشری می‌‏دید، بر آن شد تا با اختصاص ثروتش به کسانی که در زمینه پیش‏برد علم و گسترش صلح فعالیت می‌‏کنند جایزه‏ای اهدا کند. از این رو، یک سال قبل از مرگ، در سال ۱۸۹۵میلادی با اشتیاق فراوانی که به پیش رفت علم داشت، وصیت‏نامه مشهور خود را در این مورد تنظیم کرد که بر اساس آن، بنیادی تاسیس شده و به افراد برجسته در علوم فیزیک، شیمی، پزشکی و ادبیات و نیز تلاش‏گران عرصه صلح جوایزی اهدا کند. این بنیاد که به نام او، «بنیاد نوبل» خوانده می‌‏شود هم اکنون نیز به این کار ادامه می‌‏دهد. آلفرد نوبل سرانجام در دهم دسامبر ۱۸۹۶میلادی درگذشت.

در سال 1948 میلادی در چنین روزی تصویب اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل متحد

1948 میلادی: در جریان «جنگ جهانی دوم»، هنگامی که «منشور ملل متحد» در دست تدوین بود، احترام به حقوق بشر و آزادی‏های سیاسی مورد توجه نمایندگان کشورهای مختلف جهان واقع شد. پس از چندی، سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که این حقوق، همه جا و برای همه ملت‏‌ها قابل اجرا باشد. در ادامه، کمیسیون حقوق بشر در ژانویه سال ۱۹۴۷میلادی شروع به کار کرد و پس از مدتی مطالعه و بررسی در قوانین اساسی کشور‌ها و بحث و گفتگو در کمیسیون‏های مختلف، نتیجه مطالعات خود را به صورت لایحه‏ای به مجمع عمومی تقدیم کرد. مجمع مزبور در دهم دسامبر ۱۹۴۸میلادی با چهل و هشت رای مثبت و ۸ رای ممتنع، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و این روز به عنوان «روز جهانی حقوق بشر» نام‏گذاری شد. این اعلامیه، شامل یک مقدمه و سی ماده می‌‏باشد و در ماده اول آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آن‏‌ها اشاره شده است. به دنبال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در دهم دسامبر ۱۹۴۸میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تایید حقوق طبیعی و اجتماعی افراد بشر توسط این سازمان بین‏المللی، روز دهم دسامبر  به عنوان روز جهانی حقوق بشر نام گذاری شده است.

منبع:

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,