Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
بیست و یکم آذر- یازدهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیست و یکم آذر»

2012 December 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ورود اولین اتومبیل به ایران در زمان مظفرالدین شاه قاجار در سال 1279 خورشیدی در چنین روزی

1279 خورشیدی: اولین اتومبیل وارد شده به ایران در سال 1279 خورشیدی که «مظفرالدین شاه» نخستین جفت اتومبیل های رنوی فرانسوی خریداری شده را در «پاریس» به وسیله راه آهن و کشتی و از طریق روسیه و دریای خزر به ایران فرستاد. گویا این دو رنو خریداری شده یکی در میانه راه به علت نقص فنی و مشکلات حمل آن برای همیشه می ماند و دیگری و در هنگام ترور نافرجام «محمد علی شاه» با نارنجک منفجر می شود ودر پایان بدون این که این اتفاق خسارت جانی بردارد محمد علی شاه با گالسکه به دربار بر میگردد. بعد از مظفرالدین شاه «احمد شاه قاجار» دومین شاه ایران می باشد که اتومبیلی خریداری می کند و سومین شاه ایران است که سوار شدن بر آن را تجربه کرده است. نقل است که «ناصر الملک» که مدت ها در انگلستان و فرانسه زندگی کرده بود هنگام انتصاب به مقام نیابت سلطنت برای احمد شاه خردسال یک دستگاه اتومبیل را به هزینه دولت ایران از اروپا خریداری کرد این اتومبیل ها راهی تهران شدند و مورد استفاده دربار قرار می گرفتند. به غیر از دربار قاجار سیاحان اروپایی نیز اولین اتومبیل ها را وارد ایران کردند و لیکن بعدها نیز در میان سیاست مداران و ملاکین بزرگ و تجار سرشناس بخصوص تجار بوشهری هم چون: «حاج امین التجار» و «معین التجار بوشهری»، و دیگر تجار یزدی ،شیرازی و کرمانی خرید اتومبیل باب شد و به نوعی نشانه اشرافیت و چشم هم چشمی تجار از هم می بود.

در سال 1843 میلادی در چنین روزی تولد «رابرت کخ» میکروب‏شناس آلمانی و کاشف میکروب «سل»

1843 میلادی: «رابرت کخ»، پزشک و مکتشف شهیر آلمانی در یازدهم دسامبر 1843میلادی در آلمان به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات در رشته پزشکی، در شهرهای مختلف آلمان به معالجه بیماران پرداخت. در همین زمان بود که بیماری «سیاه زخم» در میان احشام پدید آمد و نگرانی زیادی ایجاد کرد. کخ پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسید که باسیل‏های بسیار کوچکی در خون گوسفند یا حیوان مریض وجود دارد. او عاقبت توانست با پرورش و نگهداری این باسیل، نظریه خویش را اثبات کند و سرم این مرض را بسازد. این عمل باعث شد که از تلفات زیاده از حد احشام، جلوگیری شود و پیش رفت موثری در راه علم پزشکی حاصل شود. با عضویت کخ در شورای سلطنتی بهداشت برلین، وی امکانات بیشتری برای مطالعه بر روی امراض به دست آورد و از آن پس تحقیقات خود را برای کشف میکروب سل آغاز کرد. در نهایت در بیست و چهارم مارس 1882میلادی کخ، موفق به کشف میکروب سل شد و در سال بعد اعلام کرد که با تلقیح سرم، همه جان‏داران را می‏توان از بروز امراض مصون داشت. کخ سفرهای زیادی به افریقا کرد و پس از پژوهش‏های فراوان، دریافت که مرض خواب که هزاران افریقایى را به کام مرگ کشیده بود در اثر نیش پشه‏ای به نام «تسه تسه» می‏باشد. در اثر تلاش بی حد و حصر کخ در پیش رفت علم، آکادمی سوئد در سال 1905میلادی با اهدای جایزه نوبل پزشکی به کخ، از وی قدردانی کرد. کخ که در اثر فعالیت زیاد و ناراحتی‏های ناشی از آن مریض و ضعیف شده بود، سرانجام بر اثر ابتلا به سل در بیست و هفتم مه 1910 درگذشت. رابرت کخ بدون شک پس از «لویی پاستور»،پزشک شهیر فرانسوی، بزرگ‏ترین میکروب شناس دنیا است و خدمات ارزنده‏ای که به عالم علم و بشریت کرده، هیچ گاه فراموش نمی‏شود.

روز جهانی کوهستان یازدهم دسامبر

یازدهم دسامبر: یازدهم دسامبر، از سال ٢٠٠٣ روز جهانی کوهستان نامیده شده است. سازمان جهانی خواربار (FAO) که از سوی سازمان ملل، نهاد مسول اعلام و پی گیری برنامه های این روز است، برای هر سال یک شعار به منظور جلب توجه همگان به یکی از موضوع های مربوط به کوهستان، اعلام می کند. برای مثال شعار سال ۲۰۱۰، «اقلیت‌های کوه‌نشین و مردمان بومی» است.

روز ملی و اعلان جمهوری در «بورکینافاسو»

منطقه غربی افریقا از قدیم‏الایام مسکونی بوده و بعد از قرن یازدهم، حکومت‏هایى در آن شکل گرفته است. این وضعیت تا نیمه قرن نوزدهم ادامه داشت تا این که این منطقه به تصرف استعمار فرانسه درآمد. رفتار خشونت بار و غیرانسانی استعمارگران فرانسوی باعث شد تا بسیاری از ساکنین افریقای غربی به نواحی مجاور کوچ کنند. در قرن بیستم این ناحیه تجزیه شد و بین «ساحل عاج»، «مالی» و «نیجر» تقسیم شد. اما پانزده سال بعد در سال 1947میلادی بار دیگر مناطق تجزیه شده یک پارچه شدند. و سرزمین «ولتای علیا» را شکل دادند. در سال 1958میلادی به این کشور خودمختاری داده شد و 2 سال بعد در 5 اوت 1960 به استقلال و عضویت در سازمان ملل رسید. ولتای علیا پس از استقلال شاهد کودتاهایى چند بود تا این که در چهارم اوت 1983 «توماس سانکارا» در پی یک کودتا به قدرت رسید و به علت اجرای برنامه‏های اصلاحی و تغییر نام ولتای علیا به «بورکینافاسو» به معنی سرزمین مردم نیکوکار و فساد ناپذیر میان مردم محبوبیت یافت اما پس از چهار سال وی نیز در پی یک کودتا سرنگون شد. این کشور در افریقای غربی و در همسایگی نیجر، مالی، غنا و… قرار دارد.

منبع:

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,