Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
به دلیل تهدید به بازداشت،

«درخواست پناهندگی قهرمان شطرنج ایران در نروژ»

2012 December 15

محمد مصطفایی / فعال حقوق بشر

کیمیا مرادی نوجوان ۱۶ ساله‌ای است که در اوج موفقیت یازده سال گذشته ناچار می‌گردد به دنبال فشارهای سیاسی و اجتماعی در ماه پیش ایران را ترک کند. در مرداد ماه گذشته به دلیل نداشتنن حجاب و اتهام واهی رابطه نامشروع توسط مامورین منکرات بازداشت می‌گردد و به هم‌راه دوست صمیمی خود و دو پسر عمویش به وزرا منتقل می‌شود. ایشان در وزا ساعت‌ها بازجویی شده و تهدید می‌شود تا این‌که با تلاش‌های پدرشان و تماس‌های برخی از مسوولین آزاد می‌گردند اما بازداشت ایشان باعث می‌گردد که کیمیا نتواند در حالی که شانزده ساله بود و در رده بیست سال قهرمان کشور شده بود در مسابقات جهانی شرکت کند. ایشان از آن زمان بارها به فدراسیون شطرنج مراجعه می‌کنند ولی متاسفانه مسوولین فدراسیون به جای این‌که این قهرمان کشور را مورد توجه بیش‌تری قرار دهند، وی را تهدید به بازداشت می‌کنند. فشارهای روحی و روانی به کیمیا در سال‌های گذشته باعث می‌گردد که ایشان نتوانند به خواسته خود که شرکت در مسابقات جهانی است برسند و زمانی که در یک سفر توریستی به نروژ می‌آیند تصمیم می‌گیرند به ایران بر نگشته و به اداره مهاجرت نروژ رفته درخواست پناهندگی دهند.

کیمیا در سال 1381 در حالی که پنج و نیم ساله بود برای اولین بار در رده سنی 8 سال مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور حضور یافت. در سال 1382 بار دیگر در همین رده حضور یافت و برای نخستین‌بار با کسب مقام سوم به روی سکوی قهرمانی رفت. در سال 83 برای سومین سال پیاپی در رده 8 سال حاضر شد و این بار با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت. در سال 84 نفر سوم رده 10 سال شد. پس از آن به همراه خانواده از همدان به تهران نقل مکان کرد و در سال 85 با درخششی خیره‌کننده قهرمان رده سنی 10 سال شد. در همین سال، عنوان نخست مسابقات بین‌المللی فجر نوجوان را نیز به خود اختصاص داد.

20121215-moradith-koocheh

در سال 86 نایب قهرمان رده 12 سال شد اما با پیروزی در رویارویی‌اش با زهرا آزادواری، جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب نمود. در سال 87 قهرمان رده 12 سال شد. در سال 88 برای نخستین بار در جمع نفرات قرار نگرفت و در رده 14 سال، پنجم شد اما در سال 89 با اقتدار عنوان قهرمانی این رده را به خود اختصاص داد. در سال 90، نایب قهرمان رده 16 سال شد اما در سال بعد بار دیگر در این رده حضور یافت و قهرمان مطلق رقابت‌ها شد.

چندی پیش نیز به عنوان نخست مسابقات شطرنج بین‌المللی جام خزر بانوان دست یافت. کیمیا مرادی در سال 1391، با اقتدار و کسب 6.5 امتیاز از 7 دیدار، به مقام نخست مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان (زیر 20 سال) کشور دست یافت. 
‌مکیمیا روز یک‌شنبه مورخ 20 فروردین ماه ۱۳۹۱ با حضور 31 شرکت‌کننده از از 11 استان کشور  به مقام قهرمانی دست یافت.

حال این قهرمان کشور مجبور شده است به دلیل وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور و فشارهای روحی و روانی و تهدیدهایی که به وی می‌شده است ایران را ترک و در کشور نروژ پناهنده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,