Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
به بهانه سال‌گرد کشته شدن «جان لنون»

«روزنگاشت/‌بیتل‌هایی محبوب‌تر از مسیح»

2012 December 17

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

mahboobeh@koochehmail.com

«جان وینستون لنون» (John Winston Lennon) معروف به «جان لنون» خواننده، ترانه‌سرا، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، شاعر و از معروف‌ترین و برجسته‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی راک در نهم اکتبر سال 1940 در انگلستان، زاده شد و در هشتم دسامبر سال 1980 در سن چهل سالگی به قتل رسید.

لنون در خانواده‌ای از طبقه کارگر به‌دنیا آمد. او همواره می‌خواست مانند پدرش یک ملوان شود، اما پس از گوش‌سپردن به آهنگ‌های «الویس پریسلی» به موسیقی روی آورد. شهرت لنون با آوازه‌خوانی در گروه موسیقی «بیتلز» شروع شد، گروهی که وی بنیان‌گذار و در واقع مغز متفکر آن به شمار می‌رفت او به ‌هم‌راه «پل مک کارتنی» یکی از موفق‌ترین مشارکت‌ها را در نوشتن ترانه در قرن بیستم انجام دادند.

20121217_jan-lennon1_koocheh

این گروه دوازده آلبوم منتشر کرد که اولین آن‌ها «Please, Please me» بود که در مارس ۱۹۶۳ به بازار آمد. و پس از آن‌که آهنگ اصلی آلبوم در صدر فروش در بریتانیا و آمریکا قرار گرفت، شهرت لنون فراگیر شد. گفته شده که یکی از اظهار نظرهای جنجال‌برانگیز او در سال ۱۹۶۶ و در دوره اوج شهرت بیتل‌ها این بود. لنون طی مصاحبه‌ای که در چهارم مارس ۱۹۶۶، با روزنامه انگلیسی ایونینگ استاندارد انجام داده بود، گفت که «بیتل‌ها از مسیح هم محبوب‌ترند». پی‌آمد سخنان لنون برانگیخته‌شدن خشم مقامات واتیکان، تحریم محصولات بیتل‌ها، لغو کنسرت‌های‌شان و سوزانده‌ شدن صفحه‌ها و عکس‌های‌شان به‌خصوص در ایالات متحده بود.

اما پس از گذشت بیست‌و‌هشت سال از مرگ لنون یعنی در سال 2008 مقامات واتیکان اعلام کردند او را به‌خاطر سخنان نسنجیده‌اش بخشیده‌اند.

در سال ۱۹۷۰ که گروه آن‌ها از هم پاشید، جان به‌صورت انفرادی حرفه‌اش را ادامه داد، و آلبوم‌های موفقی را انتشار داد و مورد تحسین قرار گرفت. جان لنون در سن چهل سالگی در هشتم دسامبر سال 1980 تنها سه هفته پس از انتشار آلبوم جدیدش به نام «فانتزی دو» پس از بازگشت به هم‌راه همسرش از جلسه ضبط موسیقی به آپارتمانش در ساختمان داکوتا واقع در غرب سنترال پارک شهر نیویورک، دم در وردی ساختمان به ضرب گلوله کشته شد.

لنون که ماهیتی سرکش و شوخ طبع در موسیقی خود داشت. نوشتارها، نقاشی‌ها و فیلم‌های او بر پایه مصاحبه‌های وی، او را فعال سیاسی صلح‌طلب و بحث برانگیز نشان می‌دهد. وی در سال ۱۹۷۱ به شهر نیویورک نقل‌مکان کرد، جایی که وی منتقد جنگ ویتنام و دولت «ریچارد نیکسون» بود، و همین باعث اخراج و یا تبعید او از خاک ایالات متحده حاصل شد. در حالی که آهنگ‌ها و ترانه‌های خود را بر پایه سرود «جنبش ضد جنگ» به تصویب رسانده بود.

20121217_jan-lennon_koocheh

او به‌جز موسیقی در زمینه‌های سیاست، صلح، نویسندگی و هنرپیشگی هم فعالیت کرده بود. لنون به عنوان یکی از به‌ترین‌های موسیقی قرن بیستم در سراسر دنیا شناخته می‌شود. چنان‌که در نظرسنجی بی‌بی‌سی از مردم انگلستان، در سال ۲۰۰۲، مقام هشتم و از دید «مجله رولینگ استون» مقام پنجم را کسب، و او را در بین صد شخصیت برتر بریتانیایی در طول تاریخ، نشان داد.

در سال ۲۰۱۰، فروش آلبوم انفرادی لنون، فقط در ایالات متحده بیش از چهارده میلیون بوده است و تعداد بیست‌و‌پنج تک‌آهنگ او در صد اثر برتر بیلبورد ایالات متحده نیز نمودار بودند و همان سال یعنی در هفتادمین سال‌گرد جان لنون گوگل نماد خود را برای احترام به او تغییر داد و آهنگ و متن «تصور کن» را در کنار لوگو قرار داد.

منبع:

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. afsaneh
    1

    یادش گرامی‌ و نامیرا. عالی‌ بود. مرسی‌