Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
گزارش روز

«ورزش در راهروهای سیاسیون»

2010 January 26

سام شریف/ رادیو کوچه

نتیجه آزمایش دوپینگ «علی‌حسینی» هنوز بر روی سایت جهانی فدراسیون وزنه‌برداری قرار نگرفته‌بود که «داراب ریاحی»، نایب رئیس فدراسیون وزنه‌برداری این خبر را تایید کرده با این حال مدعی شد که این وزنه‌بردار مدارکی دارد دال بر این‌که مواد مصرفی او فقط جنبه درمانی داشته‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری پیش از این از انوش آرمک، رشید شریفی و امید ناییج کناری به عنوان وزنه‌برداران دوپینگی ایران یاد کرده و در این میان ناییج به دلیل این‌که برای بار دوم اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده برای همیشه از حضور مسابقات محروم شده‌است. حسین رضازاده و داراب ریاحی، سرپرست و نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، به‌تازگی از سفر به مجارستان و ملاقات با «تاماش‌آیان» به کشور بازگشته‌اند و عنوان کرده‌اند که این سفر دستاوردهای خوبی برای آنان داشته و فدراسیون جهانی اقدام به تعلیق ایران نخواهد کرد.

20100126-sport-gozaresherooz-vaznebardari-sam

اما سعید علی‌حسینی به همراه پدرش راهی ایسنا شدند تا ناگفته‌های این ماجرا را بازگو کنند. سعید علی‌حسینی ضمن تکذیب دوپینگش می‌گوید: «چطور می‌شود برای رضازاده در آن موقعی که آزمایش دوپینگ 9 وزنه‌بردار درآمد سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک دست به دست هم دادند تا او محروم نشود اما اکنون برای من همه کنار کشیدند. ما در اردوی اردبیل که بودیم به ما آمپول انسولین، تستسترون و سوماتوتروپین می‌زدند و بعد فهمیدیم این همان بلایی است که به سر خیلی از وزنه‌برداران آمده و آن‌ها دچار بیماری دیابت شده‌اند. این کار را می‌خواستند برای ما هم بکنند. من و بهداد سلیمی گفتیم ما نیازی به این آمپول‌ها نداریم. پدرم هم اجازه نمی‌داد که من از این آمپول‌ها استفاده کنم.»

علی‌حسینی از سال پیش که توانست رکوردهای دسته فوق سنگین جوانان جهان را بشکند، جای خود را به عنوان یک پدیده جدید در وزنه‌برداری دنیا باز کرد. و اگر در بازی‌های المپیک مصدوم نبود به گفته کارشناسان فدراسیون بین‌المللی یکی از مدال‌های المپیک پکن را به خود اختصاص می‌داد. عمل‌کرد او به قدری خوب بود که بسیاری عقیده داشتند سعید نه‌تنها جانشین خوبی برای رضازاده خواهد شد، بلکه می‌تواند همه‌ی رکوردهای جهانی و المپیک او را بشکند و به نام خود ثبت کند.

همین موضوع باعث ایجاد شایعاتی درگوشی در میان اهالی وزنه‌برداری شده بود که نخواهند گذاشت علی‌حسینی ادامه دهد. علی‌حسینی که پدرش هم قهرمان آسیا بوده برای جلوگیری از بروز مشکلات از رفتن سعید به اردوی تیم ملی جلوگیری می‌کند و با بهانه‌آوردن درس از رفتن او به اردو طفره می‌رود تا سرانجام با وساطت افشارزاده موافقت می‌کند.

در همین راستا علی‌حسینی به ایسنا می‌گوید: «من را به اردوی ازبکستان دعوت کردند. همه می‌دانند که این اردوها برای چیست و چه اتفاق‌هایی در این اردوها می‌افتد. من حضور در این اردو را قبول نکردم، چون می‌دانستم برایم مشکل به وجود خواهد آورد. در این اردوها کارهایی انجام می‌دادند که ورزشکار برای مسابقه آماده شود که حالا من نمی‌خواهم جزییات این کارها را روشن کنم. خیلی از مسایل دیگر هم هست که هنوز نیاز به گفتن آن‌ها نیست. من به اردوی ازبکستان نرفتم و پس از این‌که این‌ها از اردوی ازبکستان آمدند کمیته‌ای را تشکیل دادند و گفتند سعید علی‌حسینی را از حضور در تیم‌ملی محروم می‌کنیم. رضازاده گفت که علی‌حسینی باید مانند یک سرباز در اختیار تیم‌ملی باشد و خدمت کند. من گفتم، من خدمتم را می‌کنم، اما اکنون نمی‌توانم به اردو بیایم، چرا که درس دارم. من و پدرم آن موقع اعلام کردیم که اردو برای ما امنیت ندارد و همین مساله باعث شد که جلایر ما را پیش افشارزاده ببرد. افشارزاده در آن جلسه به ما گفت که رضازاده دیگر رضازاده سابق نیست، او همانند دوران ورزشکاری‌اش نیست.»

حسین رضازاده در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران با حمایت از محمود احمدی‌نژاد از محبوبیتش کاسته شد. او در بعضی از سفرهای استانی احمدی‌نژاد همراهی‌اش می‌کند. مسوولیت تیم‌های ملی وزنه‌برداری در تمام رده‌های سنی به عهده رضازاده است. با این حال هیچ کدام از تیم‌های تحت هدایت او نتایج خوبی نگرفته‌اند. تیم ملی بزرگ‌سالان در مسابقات جهانی ۲۰۰۹، ضعیف‌ترین کارنامه در ۱۰ سال گذشته را به جا گذاشته است.

مساله مهم پس از دوپینگ در وزنه‌برداری ،بارز شدن عدم شفافیت در تمام زمینه‌هاست. در کشورهایی که دارای سیستم سیاسی بسته هستند حتی راه رفتن هم سیاسی می‌شود

اما مساله مهم پس از دوپینگ در وزنه‌برداری ،بارز شدن عدم شفافیت در تمام زمینه‌هاست. در کشورهایی که دارای سیستم سیاسی بسته هستند حتی راه رفتن هم سیاسی می‌شود. مانند کره‌شمالی، کوبا، عربستان و…

جایی که شایسته‌سالاری مبنای انتخاب‌ها قرار نمی‌گیرد و تمامی مسایل به پشت درهای اتاق‌های سیاسیون ختم می‌شود تا جایی‌که عادل فردوسی‌پور در برنامه 90 دوشنبه 5 بهمن گفت: «دوپینگ نه‌تنها جرم نیست بلکه کسانی که دوپینگ می‌کنند ارتقا پیدا می‌کنند و رئیس فدراسیون می‌شوند.» اشاره فردوسی پور به حسین رضازاده بود.در این سال‌ها ورزش ما قربانی رفتار سیاست‌مداران شد تا فاجعه پکن رخ داد و ایران هم ردیف کشورهایی مثل توگو و افغانستان قرار گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,