Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
پاسخ یک شنونده

«چرا نیک‌آهنگ آماج حملات قرار گرفت»

2012 December 22

 پیش‌تر در زمانی که مطلبی با عنوان «نیک آهنگ خواسته‌هایی از هاشمی داشت» که مربوط به مصاحبه «روح اله زم» می شد، منتشر شد اشاره کردیم که اگر در پاسخ مطلب نوشته یا پاسخی دارید برای کوچه ارسال کنید. در پاسخ آن نوشته، مطلبی از سوی یک خواننده رادیو کوچه به ما ارسال شد که بدون هیچ دست بردی به طور عینی منتشر می‌کنیم. لازم به توضیح است حق پاسخ‌گویی برای آقای زم و یا کسانی که پاسخی به این نوشت دارند محفوظ است. رادیو کوچه محتوای این نوشته را تایید یا تکذیب نمی‌کند و مسوولیت محتوای آن فقط بر عهده نویسنده است.

سهند مرسلی

خنک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش  /   بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

تو به مرگ و زندگانی هله تا جز او ندانی   /   نه چو روسپی که هر شب کشد او بیار دیگر

 وقتی گفت و گوی “روح الله زم” را در رادیو کوچه در مورد قضیه فایل های صوتی “هاشمی رفسنجانی” شنیدم، بلافاصله به یاد خاطره ای افتادم که از دوستی شنیده بودم. حکایت از جان مایه گذاشتن “نیک آهنگ کوثر” و نجات فردی که قرار بود از مالزی دیپورت شود و آوردن ایشان به فرانسه. آن هم درست یک سال پیش.

دنیای سیاست دنیای نان و نمک نیست که گریبان شکننده نمکدان را بگیریم. ولی سخت به این نکته پایبندم که اگر انسان وامدار و نمک پرورده کسی باشد، قدرت خود را برای انتقاد از آن ارباب از دست داده و در مواقعی که اربابش به خطر بیافتد لابد باید از حیثیت ارباب خود دفاع کند.

نخستین سوالی که در ذهنم ایجاد می شود این است:

چرا “نیک آهنگ کوثر” آماج این حملات قرار گرفته؟ حی با وجود اینکه خودش افشای فایلها را انکار می کند و از جنبه قانونی مکلف به در اختیار قرار دادن فایلها به وکلا بوده… نیک آهنگی که وامدار هیچ کس نبوده و از مصباح و خامنه ای گرفته تا میر حسین و هاشمی و خاتمی و هاشمی را زیر ضربه های انتقاد می گیرد و وارد حیطه هایی می شود که فقط رسانه ها و خبرنگاران مستقل و جسور وارد می شوند.

حقانیت نیک آهنگ از اینجا روشن می شود که خاندان هاشمی حتی یک مدرک در مورد این فرد نتوانسته اند رو کنند که نشان دهنده صحت حرف های آقای روح الله زم باشد. تنها استناد روح الله زم به حرفی است که خاندان هاشمی به ایشان منتقل کرده اند و گفته اند که نیک اهنگ درخواست مالی داشته. از خانواده باهوش و زیرکی چون خاندان هاشمی که حتی خامنه ای را هم آنان به  تاج و تخت رساندند بعید است که روزنامه نگار ساده ای چون نیک اهنگ از آنها درخواست پول کند و آنها مدرک نزد خود نگه ندارند. کسی ک هبا بیان یک خاطره قلابی خامنه ای را بر ایران مسلط کرد باید بسیار کوته فکر باشد که اگر با درخواست نامشروعی از طرف نیک آهنگ مواجه شد، بدون واکنش و ضبط مدرک از کنار این قضیه رد شود.

تنها نقطه اتکای منتقدین نیک آهنگ کوثر در مورد روابط هاشمی و کوثر اشاره به کار کردن نیک آهنگ در بهینه سازی مصرف سوخت است. تا آنجا که حسین قاضیان در یک بی اخلاقی تمام عیار در صدای آمریکا از کار کردن نیک آهنگ در بهینه سازی مصرف سوخت به شراکت یاد می کنند. به نظر من نیک آهنگ نباید از کنار این توهین به این راحتی رد شوند و باید از آقای قاضیان بخواهند تا مدارک و استنادات خود را در مورد شراکت نیک آهنگ و مهدی هاشمی رو کنند.

اما روح الله زم مطلبش آن قدرها مهم نیست تا پای مدرک و مستندات را پیش بکشیم. گفت و گوی خود روح الله زم بدترین ضربه ها را به حیثیت هاشمی زد، تا آنجا که مصاحبه کننده از ایشان در مورد حالت غیر عادی هاشمی در هنگام گفت و گو پرسید تا سعی کند با اشاره به عادی نبودن حال هاشمی، گفته های هاشمی را ماست مالی کند. و روح الله در جواب به صدای قرچ قروچ دهان هاشمی اشاره کرد و گفت فکر نمی کند هاشمی معتاد باشد. اگر هاشمی معتاد نیست چرا به صدای قرچ قروچ اشاره می کند و اگر معتاد است چرا بعد از عنوان صدای غیر عادی “خرچ خرچ” بلافاصله اشاره می کند که فکر نمی کند مهدی معتاد باشد. و من أصلا متوجه نمی شوم “خرچ خرچ” چه ربطی به اعتیاد دارد؟ “خرچ خرچ” می تواند از ناحیه تختی باشد که احتمالا مهدی هاشمی روی آن مشغول استراحت بوده اند. و اگر تخت صدا می کرده … والله اعلم. در هر صورت آقای روح الله زم نتوانستند ارتباط خوبی بین اجزای تشکیل دهنده اتفاقات و صداهای پیرامون هاشمی برقرار کنند.

در فایل دیگری در  یوتیوب آقای زم عنوان می کنند که وقتی از زندان مرخص می شدند، بازجوی ایشان که برادر حیدر مصلحی بوده اند، به ایشان عنوان کرده اند که دیگر شلوار جین نپوشد… فارغ از صحت و سقم این خاطره من تعجب می کنم که بازجوی به آن مهمی، چرا درگیر مساله کوچکی به نام شلوار جین شده. مگر اینکه اهداف متعالی و فعالیت های آینده ای مد نظر بازجو باش.

در ضمن آقای زم می فرمایند:

آقای «هاشمی» یکی دوبار به من گفته بود که «نیک‌آهنگ» در این قضیه از سپاه خط می‌گیرد تا جریان خارج از کشور را برای من ناامن کند

آقای زم. اگر هاشمی اعتقاد داشت “نیک آهنگ” از سپاه خط می گیرد، چرا به این راحتی با نیک آهنگ گفت و گو کرده؟ یا شما دروغ می گویید و یا مهدی هاشمی. اگر شما دروغ می گویید بفرمایید از کجا خط گرفته اید و اگر مهدی هاشمی رفسنجانی دروغ می گوید، چرا به ناحق جانب ایشان را گرفته اید؟

دست آخر می خواهم از کلمات یکی دیگر از منتقدین آقای “نیک آهنگ” استفاده کرده و کلمه “شراکت” را به کار ببرم. اگر طبق گفته “حسین قاضیان” کار کردن در بهینه سازی سوخت به معنی “شراکت” باشد، شما که آقای نیک آهنگ را به مهدی هاشمی رفسنجانی معرفی کرده اید، میزان شراکت بالاتری داشته اید و اکنون باید در کنار نیک آهنگ قرار داشتید. ولی اکنون در کنار آقای حسین قاضیان و جزو منتقدین ایشان هستید. لطفآ پیدا کنید پرتقال فروش را …

“نیک آهنگ کوثر” باید انتظار بیش از اینها را داشته باشد. چرا که دلارهای نفتی ناشی از ارتشا و سرمایه چپاول شده یک مملکت که به صورت دلارهای سبز رنگ در آمده اند چشم هر حریصی را نوازش می دهند و نیز وامداران هاشمی کم نیستند. خواهند تاخت و تا سرحد مرگ خواهند کشاند. سخت است قلمی را بتوان یافت که فارغ از دغدغه نان و ارباب و رعیتی بنویسد.

خنک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش  /   بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

تو به مرگ و زندگانی هله تا جز او ندانی   /   نه چو روسپی که هر شب کشد او بیار د

لینک مطلب: «نیک آهنگ خواسته هایی از هاشمی داشت»

……………………………….

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۸ Comments

 1. 1

  سهند مرسلی در نوشته هایت چنان پوزیسیون گرفتی که اصلاً لزومی نمیبینم از شما به دیگران توضیح دهم این قضاوت را به عهده بازدید کنندگان میگذارم
  اما حالا بگو چه حوصله ای داری اینقدر از این بد آهنگ طرفداری میکنی و اینهمه طومار نوشتی
  به نظر شما کی به کی قول داده
  بد آهنگ به تو یا هاشمی به زم

 2. 2

  اگر اهل طلب کمک بودم هاشمی پولدارتر هست و دستش بازتر هست.
  از ایشون کمک مالی می گرفتم تا یک خبرنگار مسقل را مورد هدف قرار دهم
  این طوری هم به پول می رسیدم و هم خرمگس های معرکه کمتری پیدا می شدند تا مجبور باشم با پشه کش خدمتشان برسم


 3. ناشناس
  3

  جناب آقای مرسلی
  در نوشته شما چند مطلب خاص توجه من را جلب نمود که فکر می کنم لازم است مطرح شوند.
  جناب مرسلی در مورد داستانی که از دوستتان شنیده اید : شما آقای زم را به دلیل نقل قول موضوعی از طرف یکی از طرفین موضوع مصاحبه مورد انتقاد قرار می دهید اما خودتان به خاطره ای از یکی از دوستانتان در مورد دو نفر دیگر استناد می فرمایید. به نظر شما خاطره همسایه خاله جان مادرتان در مورد آقایان زم و کوثر معتبرتر از نقل قول مستقیم دوست مشترک آقای کوثر و هاشمی می باشد؟
  جناب آقای مرسلی آیا واقعا قرچ قروچ دندان هنگام مکالمه تلفنی نمایانگر اعتیاد کسی می باشد؟؟
  دوست عزیز اگر مصاحبه آقای زم را به دقت گوش می کردید متوجه می شدید که مصاحبه ایشان بیش از انکه حمایت از هاشمی باشد به شکلی انتقاد از هاشمی می باشد (برای مثال خود بزرگ نمائی آقای هاشمی)و در واقع تلاشی است برای روشن شدن ریشه های اختلاف بین آقایان هاشمی و کوثر.
  اگر دقت می فرمودید متوجه می شدید که آقای زم هم انتشار مکالمات ضبط شده توسط آقای کوثر را بعید می دانند. دوست عزیز هیچ کس دل خوشی از خانواده هاشمی ندارد من نیز باور دارم که افراد این خانواده باید در برابر دادگاهی عادل و صالح پاسخگوی تمامی کرده های خود در طی دوران حکومت جمهوری اسلامی باشند. اما این دلیل نمی شود که در مورد این افراد به شکل غیر منصفانه رفتار کنیم. اصلیت ضبط یک مکالمه تلفنی دوستانه توسط یکی از طرفین و بدون اطلاع طرف مقابل کاری است غیر اخلاقی حال این عمل بر علیه کسی از خانواده هاشمی انجام شده باشد یا علیه هر کس دیگری و از نظر من جناب آقای کوثر با انجام این عمل کاری خارج از اخلاق و عرف انجام داده اند.
  در عین حال دوست عزیز لطفا دست از سر این روسپی های بد بخت بر دارید ,زنان بی نوای هستند که برای سیر کردن خود و خانواده شان تنها داشته شان را به فروش می رسانند,اگر نمی توانید یک شب بدون داشتن چشم داشتی سیرشان کنید حداقل از بکار بردن عنوانشان برای کوبیدن رقبای سیاسی تان خود دار ی کنید.

 4. 4

  دوست ناشناس عزیز
  این عین متن نوشته شده مصاحبه بین رادیو کوچه و آقای زم هست:
  …………………….
  شما می‌گویید که آقای «هاشمی» در گفت‌و‌گوی‌شان با شما خیلی دقت می‌کند و حتا معتقد است که خیلی نباید بر خلاف نظام کار کرد، اما در گفت‌گو با «نیک‌آهنگ کوثر» خیلی راحت، برخی از مسایل را می‌گوید. به نظر شما آقای «هاشمی» زمانی که با آقای «کوثر» صحبت می‌کرده در وضعیت عادی بوده؟

  وضعیت عادی یعنی چه؟ یعنی مثلن چیزی مصرف کرده باشد؟

  بله چیزی خورده یا مصرف کرده باشد…

  من خیلی مصاحبه را گوش دادم و در حین مصاحبه شنیدم آقای «هاشمی» دارن چیزی را مثل خیار یا هویج مثلن داشتند می‌خوردند. آقای «هاشمی» اصولن اهل مصرف چیزی نبود.
  ……………….

  البته در فایل صوتی آقای زم صدای خرچ خرچ را هم اضافه کرده اند.
  من با هاشمی رفیق فابریک نیستم که بدونم معتاد هست یا خیر
  ولی آقای زم که از دوستان و همکاران آقای هاشمی رفسنجانی هستند اعتیاد ایشان را انکار می کنند.
  من فقط سر در نمی آورم چرا برای انکار اعتیاد هاشمی می گویند که صدای خرچ خرچ شنیده اند و اصول سوال اینجاست که صدای خرچ خرچ چه ربطی به طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن حال پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی دارد

 5. 5

  با توجه به ۱- “برانداز” بودن نیک آهنگ کوثر، یعنی دشمنی کور سیاسی دیرینه اش با اصلاح طلبان (در اشتراک هدف با حکومت بویژه بعد از کودتای خرداد ۱۳۸۸)، و ۲- نیاز خود-شیفته وار ایشان به جلب توجه و “مطرح بودن،” به نظر میرسد که آقای کوثر دنبال بهانه ای بوده جهت انتشار “غیر مستقیم” این صحبت “خصوصی” با یک مثلا “ژورنالیست،” با هدف ضربه زدن به آقای هاشمی و انتقام گرفتن از دیگر اصلاح طلبان — که ایشان بارها در خودنویس به آنان به عنوان “همکار رژیم” حمله کیهان شاد کن کرده؛ و در نتیجه نه تنها در مقابل “حکم” دادگاه در کانادا به عنوان “حفاظت از منابع ژورنالیستی” مقاومت نکرده بلکه (به دلیل این دشمنی کور سیاسی) مشتاقانه همکاری هم کرده است. و شک ندارم که آقای کوثر اگر چه در حال حاضر مظلوم نمایانه و عوام فریبانه تظاهر به “نگرانی” در مورد “تبعات” انتشار این مصاحبه کرده، ولی از این موفقیت سیاسی حتما قند در دلش آب میشود. شرم بر “ژورنالیسم” مدل کیهان شریعت مداری و همکار “براندازش” خودنویس نیک آهنگ کوثر، که در افراط، استبداد، و خشونت (یکی “مذهبی” و دیگری “سکولار”) مشترک هستند.
  گر چه نمیتوان آقای نیک آهنگ کوثر را بدون دلیل و مدرک “اطلاعاتی” خواند (و در این مورد بخصوص، به احتمال قوی شهرت طلبی خود شیفته وار این کاریکاتوریست فرصت طلب مشوق این همکاری رذیلانه بوده است)، ولی رفتار جنبش سبز ستیز این آقای مثلا “برانداز” بارها مورد استفاده کیهان و تمامیت خواهان کودتاچی قرار گرفته است — و این خوش رقصی کوثر برای این مثلا دادگاه در کانادا، آخرین نمونه از همکاری مستقیم یا غیر مستقیم “براندازان” مثلا “دین” ستیز، عاشق خشونت، و تشنه انتقام رژیم با حکومت ضد اسلامی و ناجمهوری “ولایت مطلقه” است — همکاری آشنای افراطیون خشونت طلب با یکدیگر بر علیه میانه رو های خشونت پرهیز دلسوز


  1. هومن
   6

   در پاسخ به آقا محمّدی، البته از اول هم مشخص بود این حمله‌ها به نیک‌آهنگ برای خاموش کردن رسانه‌های برانداز مثل خودنویس برای برگزارکردن آرام انتخابات است ولی‌ خوشحالم که با چنین کامنت هایی به همه ثابت کردید که درد اصلی‌ چیست و این وا اسلاما و وا اخلاقا برای چه بود، البته هیچ آدم عاقلی هم این ادّعا‌های خط امام در دفاع از اخلاق را باور نکرد وقتی‌ همان‌ها صبح تا شب به نیک‌آهنگ تهمت مزدوری طائب میزدند، ولی‌ کم کم دارد فضا روشن میشود که اصلا قضیه سر حذف براندازان و نیروهای سکولار است، نه اخلاق


 6. Fahirahi
  7

  هیچ تکلیفی نداشته که به وکیل ها بده اون فایلها رو!!!
  لطفن گفتگوی آقای مصلی نژاد (حقوقدان) و آقای قاضیان رو گوش کنید، و بعد در مورد موارد قانونی داستان قضاوت کنید!!
  آقای مصلی نژاد فرمودند که ایشون میتونستن از ارائه فایلها به قاضی یا وکیل یا هر کس دیگری خودداری کنن. و اگر هم قرار بر ارائه بود، می تونستن یکبار برای اونها این فایلها رو ارائه بدن و هیچ جا ثبت نشه (on camera)

  در مورد اینکه ایشون به آقای مهدی هاشمی می گه این گفتگو خصوصیه چه توضیحی دارید که بدید؟

  گند زده! هیچ کاریشم نمی شه کرد
  شما هم ماله نکشید لطفن

 7. 8

  در مورد فایل سید حسین موسویان نظری ندارید؟
  انگار کار داره بیخ پیدا می کنه.
  سید حسین موسویان – اعتراض به تحریم ها
  از اون طرف مهدی هاشمی و تشویق به تحریم
  و از این طرف ارتباط هاشمی و موسویان
  یکی می گه تحریم کنید
  اون یکی می گه تحریم نکنید
  از طرف دیگه در مورد موسویان همه ساکت شده اند
  چه خبره اینجا؟
  خدا فایل های بعدی رو به خیر کنه.