Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
مهران مدیری:

«درباره قهوه تلخ همه چیز را نمی‌توانم بگویم»

2012 December 25

وب‌گردی روز/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بیست سال پیش، در حالی‌که نه شبکه‌های ماهواره‌ای رنگارنگ مانند امروز در دسترس ایرانیان بود و نه کسی از اینترنت چیزی می‌دانست، مردمی که مجبور بودند یا به نوارهای ویدیویی بارها دیده شده‌ی ممنوع چشم بدوزند و یا به انتظار دیدن یکی دو فیلم سینمایی یا برنامه مورد علاقه‌شان در هفته، به تلویزیونی نگاه کنند که تعداد شبکه‌های آن به اندازه انگشتان یک دست نبود،‌ تمامی غروب‌های نوروز سال ١٣٧٢ را در پای تلویزیون‌ها نشستند تا شاهد هنرنمایی یک تیم جوان باشند.

بازی‌گران جدیدی مانند «ارژنگ امیرفضلی»، «رضا عطاران»، «نصراله رادش»، «مهران مدیری»‌ و دیگر هم‌کاران‌شان، در سریالی با نام «نوروز ٧٢»، چنان مخاطبان خود را جذب کردند که تکیه‌کلام‌های به‌کاربرده‌شده توسط آنان، تا مدت‌ها ورد زبان کودکان و بزرگ‌سالان بود. «مهران مدیری»، یکی از جوانان آن روز، اکنون با موهای سپید در زمینه تولید، کارگردانی و بازی‌گری فعال است، اما پس از بیست‌سال، یک کار او به نام «قهوه تلخ»، به‌سان نام‌اش، پایان شیرینی نیافت و نیمه‌تمام ماند.

مهران مدیری در مجموعه نوروز ٧٢

مهران مدیری در مجموعه نوروز ٧٢

«مهران مدیری»، کارگردان سریال پرمخاطب «قهوه تلخ»،‌ در ویدیویی که بر روی وب‌سایت سریال تازه‌اش با نام «ویلای من» بارگذاری شد، توضیحاتی درباره عدم تولید قسمت‌های پایانی سریال «قهوه تلخ» ارایه کرد.

در این ویدیو، آقای مدیری با تشکر از استقبال مخاطبان و آن‌چه حمایت شگفت‌انگیز از «قهوه تلخ»‌ خواند، گفت: «این حق شماست که بدانید چرا قهوه تلخ قسمت پایانی نداشت و به بعضی از تعهدات خودش عمل نکرد. این وظیفه من است» و ادامه داد: «اما من بعضی چیزها را می‌توانم بگویم، بعضی چیزها را نمی‌توانم بگویم. سعی می‌کنم یک حرف‌هایی بزنم تا یک حرف‌هایی زده باشم».

این بازی‌گر و کارگردان باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون؛ با گفتن جمله «همیشه حق با شماست» به مخاطبان‌اش، افزود :«این‌ها مشکلات من است، مشکل شما نیست و بدانید که می‌دانم».

وی اظهار داشت: «دو-سه سال پیش که اساسا شبکه خانگی اختراع شد، هیچ کس نمی‌دانست این کار آنقدر سخت و پیچیده است. یعنی از صفر تا صد این مسیر اینقدر سخت و پیچیده است. موضوع قاچاق، موضوع لو رفتن DVD ، موضوع نظارت کیفی و فنی، موضوع تولید این کار، موضوع تبلیغات و اطلاع رسانی، موضوع تکثیر و از همه سخت تر، موضوع توزیع و پخش این کار در سراسر ایران، در هزاران هزار سوپرمارکت به فاصله ی از صبح تا شب، موضوع وقفه نیفتادن در پخش، موضوع نظم هفتگی این کار، وقتی واردش شدیم فهمیدیم چقدر سخت و پیچیده است. همه سعی‌مان را کردیم، ١٠٢ قسمت از «قهوه تلخ» ساخته شد و پخش شد. فقط شش قسمت آخر ماند، یعنی دو مجموعه. می توان گفت فقط فینال این کار ماند که به مشکل برخورد. ١٠٢ قسمتش پخش شد. اما این کار باید تمام می‌شد و باید به تعهدات خودش عمل می‌کرد. اما این سختی‌ها برای ما به عنوان اولین تجربه شبکه خانگی پر از آزمون و خطا بود».

عکس از وب‌سایت قهوه تلخ

عکس از وب‌سایت قهوه تلخ

آقای مدیری با اشاره به این‌که حدود بیست‌سال است که برنامه‌سازی می‌کند، گفت که هیچ‌کدام از کارهای قبلی‌اش چون «نوروز ٧٢»، «پرواز ۵٧»، «ساعت خوش»، «سال خوش»، «نوروز ٧۶»، «مجموعه ٧٧»، «ببخشید شما»، «پلاک ١۴»، «نود شب»، «طنز ٨٠ »، «پاورچین»، «نقطه‌چین»، «شب‌های برره»، «باغ مظفر»، «مرد هزارچهره» و «مرد دوهزار چهره»، بدون قسمت پایانی نمانده‌اند و تاکید کرد که «حتمن یک اتفاقاتی افتاده که قهوه تلخ قسمت پایانی نداشت».

کارگردان «قهوه تلخ» با اشاره به سریال جدید «ویلای من»، گفت: «بعضی از مطبوعات و سایت‌ها این سوال را می‌کنند که چه تضمینی هست تا پروژه جدید ناقص نماند و به تعهداتش عمل کند؟» و افزود که «همه چیز این کار با من است، تهیه‌کنندگی، کارگردانی،‌ اجرای پروژه، ساخت و غیره»

آقای مدیری دو دلیل شروع پروژه جدیدش را، یکی «ترمیم کردن و پاک کردن هرآنچه که در کار قبلی اتفاق افتاد» و دیگری را «نیاز جامعه به کمدی» در شرایط کنونی خواند. او در شرح سریال «ویلای من» گفت: «کار جدید یک کار ۴۴ قسمتی است که هر هفته، دو قسمت بیرون می‌آید. باز این کار را به این دلیل کمتر و سبک‌تر گرفتیم که بتوانیم بهتر مدیریتش کنیم، یعنی ٢٢ هفته این کار پخش خواهد شد، ٢٢ تا دو قسمتی».

تصویری از سریال «ویلای من»، عکاس: سینا پورمحمد

تصویری از سریال «ویلای من»، عکاس: سینا پورمحمد/ وب‌سایت سریال

کارگردان «ویلای من» هم‌چنین گفت: «یک تیم بسیار خوب از بازیگران درجه یک طنز دور هم جمع شدند برای این کار، این کار روی DVD9 تکثیر خواهد شد،DVD9  کیفیت‌اش بسیار بالاتر است، حجم‌اش بسیار بالاتر است و امکانات بسیار وسیع‌تری به ما می‌دهد. این کار علاوه بر شکل عادی خودش که مثل همیشه بیرون می‌آید، در یک شکل دیگر‌ش دوبله ترکی خواهد شد برای هموطنان ترک زبان ما، در یک شکل دیگر دوبله کردی خواهد شد برای هموطنان کرد زبان ما، یک شکل دیگرش زیرنویس عربی خواهد داشت و یک شکل دیگرش زیرنویس انگلیسی».

مدیری درباره جوایز سریال «ویلای من» هم گفت: «جوایز بسیار متعدد که پخش این جوایز، قرعه‌کشی این جوایز و اهدای این جوایز با موسسه گلرنگ رسانه خواهد بود. شرکت گلرنگ در این زمینه بسیار خوش‌نام است. سال‌های سال است که گلرنگ دارد قرعه کشی می‌کند و هزاران هزار جایزه را اهدا کرده و در این زمینه مورد اعتماد مردم است». وی در پایان با تاکید دوباره بر این نکته که تمام تعهدات سریال را بر عهده می‌گیرد، ابراز امیدواری کرد که لحظه‌ای باشد که او سربلند باشد و بگوید که کار را تمیز تا به آخر انجام داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,