Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
تحلیل سیاسی روز

«سازش نمی‌کنیم»

2010 January 27

فرزانه روشن/ رادیوکوچه

«کروبی دولت منتخب ملت را به رسمیت شناخت»، این تیتر خبر اول خبرگزاری فارس بود که  تا چندین ساعت، تیتر اول ماند و تا زمانی که آیت‌اله‌خامنه‌ای در سخنرانی‌ش اعلام کرد باجی نخواهد داد، هم‌چنان در صدر خبرهای خبرگزاری حکومتی بود. گفته‌های حسین‌کروبی در رادیو فردا و بی‌بی‌سی هم بر ابهام‌ها افزود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نبود رسانه آزاد و تحت فشاربودن چند روزنامه و مجله اصلاح‌طلب باقی‌مانده در عرصه مطبوعات کشور، گویا این برتری را برای رسانه‌های حکومتی به وجود آورده، تا بتواند دست به جنگ‌های روانی گسترده‌ای بزنند و تا چند ساعتی درعمل مخالفان را به سرگیجه بیندازند.

کروبی درست یک روز قبل از خبر جنجالی فارس و چند ساعت پس از آن در خبرهایی که البته انعکاس دیر‌وقتی یافت، اعلام کرده‌بود که بر همان گفته‌هایش درباره تقلب در انتخابات تاکید دارد و حالا  مساله امروز ایران را نه انتخابات بلکه نوع و شیوه حکومت‌کردن می‌داند. اما باید پذیرفت که خبرگزاری فارس با همان خبر کوتاه و کاملن گزینشی توانست یک شوک در میان مخالفان و هواداران نامزدهای معترض انتخابات به وجود آورد. گرچه به نظرنمی‌رسد که رسانه‌های حکومتی بتوانند بار دیگر چنین جنگ روانی را انجام دهند و مخاطبان با این سابقه، دیگر به چنین شوک‌های خبری عادت خواهند کرد.

خبر جعلی فارس دستاوردهای دیگری نیز داشت و باعث شد رهبران اصلاح‌طلب در موضع‌گیری‌هایی شفاف موقعیت خود و دولت را یک‌بار دیگر تصریح کنند

خبر جعلی فارس دستاوردهای دیگری نیز داشت و باعث شد رهبران اصلاح‌طلب در موضع‌گیری‌هایی شفاف موقعیت خود و دولت را یک‌بار دیگر تصریح کنند.  زهرا رهنورد که به نظر می‌رسد سخن‌گوی مهندس موسوی است در مصاحبه‌ای اعلام کرد که رهبران معترضین نه سازش خواهند کرد و نه دولت را به رسمیت خواهند شناخت.

شاید این مواضع شفاف، همان چیزی باشد که جمهوری اسلامی ایران با این جنگ روانی درپی‌اش بوده، شفاف‌سازی مواضع خواص، هفته پیش از سوی آیت‌اله‌‌خامنه‌ای مطرح شد و حالا با به رسمیت نشناختن دوباره دولت احمدی‌نژاد از سوی مخالفان، سخنان تازه آیت‌اله خامنه‌ای مرحله جدیدی در بحران سیاسی هفت ماهه ایران خواهد گشود.

آیت‌اله خامنه‌ای با اشاره به عمل‌کرد بنیان‌گذار نظام اسلامی، به‌طورصریح به مخالفان اعلام کرد که باج نخواهدداد و این شفاف‌ترین موضع رهبر جمهوری اسلامی به بیانیه  هفدهم میرحسین موسوی است که خواسته‌های پنجگانه‌ای را از حکومت خواسته‌بود.

شاید بتوان پیش‌بینی کرد که موج خشونت جدیدی از سوی نظام اسلامی در راه است و هر دو سوی بحران سیاسی با تحکیم مواضع راه هرگونه مباحثه و مذاکره‌ای را بسته‌اند و راهپیمایی 22 بهمن می‌تواند پس از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی بار دیگر روز سر نوشت سازی برای ایران باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. ایلیا
    1

    سلام. کاش صدای بهتری را برای خواندن اخبار انتخاب می کردید. ممنون

    رادیو کوچه:
    با سپاس این بخش تحلیل بوده است و نه خبر به هر روی از توجه شما سپاس مندیم.