Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
انرژی مثبت خود را شارژ کنید

«افزایش طول عمر با مهربانی»

2013 January 04

سمیه ورزنده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تا به حال فکر کرده‌اید اگر فقط یک ساعت از زندگی‌تان باقی مانده باشد و توی این یک ساعت بتوانید فقط و فقط به یک نفر تلفن بزنید، آن فرد کیست و چه می‌گویید؟ شاید «استفان لواین»، اولین نویسنده‌ای باشد که این پرسش منحصر به فرد را مطرح کرده است. او، بلافاصله بعد از مطرح کردن این سووال می‌پرسد پس حالا چرا معطلید؟ منتظر چه هستید؟ در حقیقت با بیان این پرسش می‌خواهد بگوید که در زندگی همه انسان‌ها به یقین آدم‌هایی پیدا می‌شوند که استحقاق دریافت محبت از طرف آن‌ها را داشته باشند، حال می‌تواند از طریق ارتباط چهره به چهره یا حتا یک تلفن ساده باشد.

حقیقت آن است که محبت و مهربانی حسی هم‌راه با توانگری و رضایت به زندگی ما هدیه می‌دهد، در واقع دوست داشتن و مهربانی به دیگران، نه تنها کمک می‌کند انرژی مثبت خودمان را شارژ کنیم بلکه می‌تواند جامعه‌ای پرنشاط و شاداب را به ارمغان آورد که تک تک افراد از هم‌نشینی و هم‌کاری با یک‌دیگر لذت می‌برند. چرا که انسان، موجودی اجتماعی است و برای ادامه بقا و حیات خویش، نیازمند به ارتباط دوسویه با دیگران است و اصل برقراری آن، بر پایه نوع دوستی و محبت استوار است. در واقع زندگی به شیوه فردی و انفرادی به یقین غیرممکن است، بنابراین هر فردی به طور اجتناب ناپذیر با نیروهای اجتماعی سروکار دارد که  لازم است برای دست‌یابی به آرامش روانی با اصول مهر ورزیدن و دوست داشتن  آگاه و آشنا باشد.

دکتر «پاول پیرسال»، در کتاب خود با نام نسخه لذت نوشته است مهربانی یکی از لذت بخش‌ترین اعمال انسانی، است که انسان می‌تواند در حق خود و دیگران انجام دهد. حس مهربانی ، فواید بسیار عالی بر سلامتی خواهد داشت. فوایدی چون داشتن دیدگاهی خوش بینانه، ارتقاء حس سلامتی، ایجاد حس نشاط و افزایش سطح انرژی بدن، کاهش حس تنهایی، افسردگی و ناتوانی و در نهایت تقویت سیستم ایمنی بدن که به فرد کمک می‌کند تا طول عمر بیش‌تری داشته باشد.

20130104_mehrabani_koocheh

تحقیقات بسیار زیادی در خصوص اثرات مهربانی بر سلامت فرد هم از نظر فیزیولوژیکی و هم روحی انجام گرفته است که کنترل فشارخون بالا، از بین بردن سردرد، کاهش درد کمر، و بهبودی تقریبی ورم مفاصل به عنوان فواید آن مورد توجه قرار گرفته است، که البته خیلی از افراد هم از آن برای از بین بردن افسردگی و مشکلات روحی-روانی خود استفاده می‌کنند. اما کمک کردن به دیگران چطور می‌تواند چنین تاثیرات مثبتی بر روح و جسم فرد داشته باشد؟

«منا احمدی»، کارشناس ارشد روان‌شناسی در این خصوص می‌گوید: محبت کردن به دیگران کمک می‌کند تا ذهن ما برای مدتی از مشکلات‌مان دور بماند، بنابراین استرس کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه باعث می‌شود به افراد دیگر هم فکر کنیم و به نوعی با با خودمان، دنیا و مردم اطراف‌مان آشتی کنیم. او ادامه می‌دهد: وقتی انتخاب می‌کنید که فرد مهربان‌تری باشید، نه تنها سلامت خودتان را افزایش می‌دهید، بلکه سلامت افرادی که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید را نیز تقویت می‌کنید. مهربانی شما تاثیرات چند جانبه‌ای دارد. این مهربانی حتا می‌تواند بر افرادی که شاهد آن هستند نیز موثر باشد و در آن‌ها نیز احساسی خوشایند و مطلوب ایجاد کند.

این کارشناس ارشد روان‌شناسی در ادامه می‌گوید: مسوولیت اجتماعی نیز یکی دیگر از صفات مهربان بودن است. افرادی که مسوولیت اجتماعی بالایی دارند٬ بر این باورند که باید برای کمک به دیگران حداکثر تلاش خود را به کار گیرند. به باور این گروه نباید در مسایل اجتماعی فقط ناظر بود بلکه هنگامی که اتفاق بدی برای شخصی رخ می‌دهد باید بدون اتلاف وقت به کمک او شتافت. نباید فراموش کرد زمانی که با صرف وقت و انرژی به شخص دیگری کمک می‌کنیم٬ خود ما بیش از هر فرد دیگری احساس رضایت و خشنودی می‌کنیم.  این امر باعث از بین رفتن صفات منفی از جمله خودخواهی می‌شود.

او ادامه می‌دهد: گاهی انتظار می‌رود که این حالت‌های عاطفی در موقعیت‌هایی که امکان مقابله به مثل یا منفعت شخصی وجود دارد جبران شود، در این صورت فوایدی که این عمل خیر از بین می‌رود چراکه اگر انتظار پاداش داشته باشید، در مقابل دریافت نکردن آن دچار ناامیدی خواهید شد.

منا احمدی در انتها افزود: فکر نکنید که لطف شما راهی برای سوء استفاده دیگران خواهد بود، چراکه اگر شما حد و مرز‌ها را رعایت کنید و به دیگران هم نشان دهید که در زندگی شما هر چیز در جای خودش قرار دارد و هر رفتاری در جای خود بررسی می‌شود، دیگر نگران این مشکل نخواهید بود. شما تنها به مهربانی دیگران نیاز ندارید بلکه خود محبت کردن هم می‌تواند روان شما را راضی نگه دارد و آرامش و عزت نفس تان را بالا ببرد و سبب افزایش سلامتی جسم و روان شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. max