Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
معاون رییس‌جمهوری ونزوئلا:

«چاوز بدون ادای سوگند هم رییس‌جمهوری ونزوئلا می‌ماند»

2013 January 05

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، چهارم ژانویه، «نیکلاس مادورو» معاون رییس‌جمهوری ونزوئلا، در یک برنامه تلویزیونی گفت که عدم حضور «هوگو چاوز»‌ در مراسم سوگند ریاست جمهوری که قرار است روز دهم ژانویه برگزار شود، مانع ادامه ریاست جمهوری وی نخواهد شد و چاوز می‌تواند در زمان دیگری ادای سوگند کند.

پیش‌تر و در روز ٢٣ دسامبر نیز رییس مجمع ملی (کنگره) ونزوئلا اعلام کرده بود که در صورت عدم حضور «هوگو چاوز»‌ در مراسم سوگند ریاست جمهوری، فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری این کشور صادر نخواهد شد.

به گزارش «رویترز»، «نیکلاس مادورو» در حالی که از روی یک نسخه جیبی از قانون اساسی ونزوئلا موادی را قرائت می‌کرد، با اشاره به قانونی که سوگند برنده انتخابات را در روز دهم ژانویه ضروری می‌شمرد، گفت: «در مورد هوگو چاوز، وی رییس‌جمهوری‌ای است که برای یک بار دیگر برای این سمت انتخاب شده است، بنابر این به کار خود ادامه خواهد داد».

نیکلاس مادورو در حال اشاره به قانون اساسی ونزوئلا/عکس:رویترز

نیکلاس مادورو در حال اشاره به قانون اساسی ونزوئلا/عکس:رویترز

طبق قانون اساسی ونزوئلا،‌ نامزد برنده انتخابات ریاست جمهوری، باید روز دهم ژانویه سال جدید با حضور در مجمع ملی و ادای سوگند، در مقام خود تنفیذ شود. این بخش از قانون اساسی می‌افزاید که در صورت «غیبت کامل»‌ رییس‌جمهوری به دلیل مرگ، ترک شغل یا نارسایی جسمی و یا روانی، برگزاری انتخابات دیگری لازم است.

آقای چاوز که در انتخابات ماه اکتبر گذشته، برای سومین بار به مقام ریاست‌جمهوری ونزوئلا انتخاب شد، هفته دوم دسامبر به کوبا رفت و تحت یک عمل جراحی شش ساعته برای درمان سرطان قرار گرفت. در روزهای اخیر، خبر عفونت گسترده ریوی وی منتشر شد اما نه آقای چاوز و نه پزشکان کوبایی وی، تا کنون در مورد نوع و جزییات سرطان اظهار نظر نکرده‌اند.

رییس‌جمهوری ونزوئلا پیش از عزیمت به کوبا، در یک برنامه تلویزیونی به تاریخ هشتم دسامبر،‌ برای نخستین بار از جانشین احتمالی خود نام برد و از هواداران خود خواست تا اگر اتفاقی برای او افتاد، به «نیکلاس مادورو»،‌ معاون رییس‌جمهوری و وزیر خارجه پیشین ونزوئلا رای دهند.

مخالفان دولت کنونی ونزوئلا بارها خواسته‌اند تا جزییات شرایط سلامتی رییس‌جمهوری این کشور منتشر شود و اکنون نیز بر این عقیده‌اند که عدم حضور آقای چاوز در مراسم ادای سوگند روز دهم ژانویه، باید به انتخابات مجدد منجر شود.

رهبران اپوزیسیون دولت آقای چاوز معتقدند که پیروزی بر «نیکلاس مادورو»،‌ به مراتب راحت‌تر از غلبه بر کاریزمای «هوگو چاوز»‌ است اما بسیاری از ناظران امور ونزوئلا بر این باورند که مجادله بر سر واژه «غیبت کامل» مندرج در قانون اساسی، می‌تواند منجر به درگیری‌های سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی بسیاری، در این کشور نفت‌خیز آمریکای جنوبی شود.

بیشتر بخوانید:

«بیماری چاوز موجب انتخابات زودرس نخواهد شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,