Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
گزارش اجتماعی

«سقوط مدیریت»

2010 January 28

سروش/ رادیوکوچه

از زمان دوره پهلوی که ایران نخستین تاسیسات هوانوردی خود را راه‌اندازی کرد، سانحه‌های متعددی گریبان‌گیر این صنعت گردیده و امروزه این صنعت در ایران یکی از بالاترین میزان وقوع حوادث را در جهان داراست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از دلایل ارایه‌شده برای تحلیل میزان بسیار بالای تعداد سوانح هوایی را در ایران می‌توان تحریم‌های اقتصادی دانست. تحریم‌های آمریکا بعد از انقلاب‌ ۱۹۷۹ میلادی آغاز شده و بر اساس آن ایران نمی‌تواند هواپیماهایی را که بیش از ۱۰ درصد قطعات تشکیل دهنده آن‌ها آمریکایی باشد خریداری کند حتا اگر این هواپیماها در کشورهای دیگر ساخته شود.

ناتوانی ایران در خرید هواپیماهای نو باعث شده تا این کشور برای تامین نیازهای خود دست به خرید هواپیماهای دست دوم و هواپیماهای روسی بزند.

این راه حل در کوتاه مدت جواب‌گوی نیازهای داخلی و بین المللی ناوگان هوایی بوده اما سقوط پی‌در پی هواپیماهای کهنه و روسی باعث شده تا ناوگان هوایی این کشور در ردیف خطرناک‌ترین ناوگان هوایی جهان جای بگیرد.

20100128-soc-soghootmodiriat

ایران در طول سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای نوسازی ناوگان هوایی خود انجام داده اما عمده این تلاش‌ها بی‌ثمر بوده و این کشور نتوانسته در خرید هواپیما از بند تحریم‌های آمریکا بگریزد.

۴۰ حادثه هوایی از سال ۱۹۴۴ میلادی تا انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ ثبت شده‌است پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، بیش از هزار و ۴۰۰ صد نفر جان خود را در سوانح هوایی ایران از دست داده‌اند. سقوط هواپیمای نظامی در کرمان با ۲۷۶ کشته بزرگ‌ترین سانحه هوایی جهان بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ میلادی بوده‌است.

اولین حادثه هوایی پس از انقلاب در یکم تیر سال ۱۳۵۹ (۲۱ ژوئن ۱۹۸۰) رخ داده‌است و پس از آن تا خردادماه سال ۱۳۸۳ تعداد ۲۳۳ سانحه غیرنظامی رخ داده‌است که از میان آن‌ها ۶۷ سانحه مرگ‌بار، منجر به ۹۹۸ کشته و ۹۷ مجروح شده‌است.

مهم‌ترین حادثه هوایی در سال 88  ظهر روز چهاشنبه  ۲۴ تیر ماه رخ داد که بر اثر آن یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع توپولف متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ارمنستان بود دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام تهران در حوالی قزوین سقوط کرد که منجر به کشته‌شدن تمامی ۱۶۹ سرنشین (مسافر و خدمه) این هواپیما شد.

اوایل هفته جاری یک فروند هواپیمای  توپولف تی یو  با ۱۵۷ مسافر پس از فرود روی باند فرودگاه مشهد آتش گرفت. در اثر این حادثه ۴۲ تن از مسافران به بیمارستان منتقل شدند.

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استان خراستان رضوی اظهار داشت که علت این حادثه «توسط کمیسیونی که در این خصوص تشکیل می‌شود» به اطلاع عموم خواهد رسید.

در همین‌حال «محسن اسماعیلی»، مدیرکل فرودگاه هاشمی نژاد، «کم‌توجهی خلبان به دید کم» را علت بروز این سانحه عنوان کرد.

این حادثه واکنش‌های فراوانی از سوی مقامات و مسوولان جمهوری اسلامی در پی داشت. گفته می‌شود نخستین واکنش درگیری فیزیکی بین آقای «نخجوانی» مدیر عامل سازمان هواپیمایی کشوری و آقای «عبداله‌پور» رییس هواپیمایی تابان بود. هرچند که دو روز بعد آقای نخجوانی اظهار کرد «سوء‌ تفاهمی پیش آمد؛ صورت یکدیگر را بوسیدیم و هیچ مساله‌ای از این بابت نیست.»

از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی با فراخواندن «حمید بهبهانی» وزیر راه و ترابری به وی در خصوص توضیح علل سقوط هواپیما و قطاری که هفته گذشته دچار سانحه گشت یک هفته فرصت دادند.  حمید بهبهانی علت اصلی این سوانح  را «خطای انسانی» دانست.

آقای بهبهانی  در پاسخ به این‌که علی‌رغم عنوان شدن فعالیت نیروهای انسانی قوی و با تجربه در این بخش‌ها چرا اغلب سوانح ناشی از خطای نیروی انسانی است؟ گفت: «اشکال کار غره‌شدن است؛ غره‌شدن به این‌که ما عالی هستیم از همه بدتر است وگرنه افراد مبتدی دقت بیشتری دارند و همیشه آن‌هایی که فکر می‌کنند در دنیا بهترین هستند در هچل می‌افتند.»

از سوی دیگر سازمان هواپیمایی ایران به دفاتر خدمات مسافرت هوایی و شرکت‌های هواپیمایی دستورداده که از این پس از اعلام  نام و نوع هواپیما به مشتریان و مسافرانشان خودداری کنند

از سوی دیگر سازمان هواپیمایی ایران به دفاتر خدمات مسافرت هوایی و شرکت‌های هواپیمایی دستورداده که از این پس از اعلام  نام و نوع هواپیما به مشتریان و مسافرانشان خودداری کنند.

«رضا جعفر زاده»، سخن‌گوی این سازمان می‌گوید دلیل این تصمیم، نزدیک‌شدن به تعطیلات نوروزی و «بعضی تبلیغات غیرواقعی» توسط برخی دفاتر شرکت‌های هواپیمایی است. به گفته‌ی او، دفاتر مسافرتی برای جذب مشتری چنین تبلیغاتی می‌کنند. این سازمان هشدارداد که درصورت مشاهده هرگونه تبلیغ درمورد نام هواپیما، با دفاتر مسافرتی مربوطه برخورد قانونی خواهد شد.

دستورالعمل جدید سازمان هواپیمایی کشور درحالی ابلاغ شده که با توجه به افزایش سوانح هوایی طی سال‌های اخیر در ایران، عده‌ای از مردم در مورد نوع هواپیمایی که قرار است با آن پرواز کنند، حساس شده‌اند.

براساس آمار شبکه ایمنی هوانوردی ایران، یک هزار و ۵۳۰ سانحه هوایی در میان هواپیماهای ایران رخ داده‌است که بین پنجاه تا هفتاد سانحه آن مرگبار بوده‌اند هم‌چنین بر پایه اطلاعات  این شبکه، تعداد ۱۷۲۰ نفر تا مرداد ۱۳۸۸ بر اثر سانحه‌های هوایی در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

منابع

  • ایسنا
  • بی‌بی‌سی
  • مهر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,