Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
به بهانه درگذشت «سیروس آرین‌پور»

«روزنگاشت/ نویسنده وجدان بیدار»

2013 January 09

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سیروس آرین‌پور»، نویسنده، شاعر و مترجم ایرانی مقیم فرانسه، در دهم دی‌ماه در پاریس درگذشت.

سیروس آرین‌پور در جوانی برای تحصیل به اتریش رفت و پس از پایان تحصیلات دانش‌گاهی در رشته اقتصاد و جامعه‌شناسی به ایران بازگشت و با «سازمان برنامه و بودجه» به هم‌کاری پرداخت. گفته شده وی از سال‌های جوانی دارای گرایش ملی بود و در زمان تحصیل در خارج با «کنفدراسیون دانش‌جویان ایرانی» هم‌کاری داشته است.

دکتر آرین‌پور با افزایش فشارهای سیاسی در اوایل دهه ۱۹۸۰ ناگزیر به مهاجرت شد و در مهاجرت به کار مطالعاتی و تلاش فرهنگی ادامه داد. وی به زبان‌های آلمانی و فرانسوی تسلط داشت و از او آثار بسیاری در حوزه اقتصاد و فلسفه به زبان فارسی به یادگار مانده است  که می‌توان به ترجمه کتاب‌های «وجدان بیدار»، «روشن‌نگری چیست» و نوشتن کتاب‌هایی چون «نیرو و اقتصاد نیرو» و  انتشار کتاب «سفرنامه مهندس عبداله» اشاره کرد.

گفته شده که «میرحسین موسوی»، یکی از رهبران مخالف دولت ایران، در زمانی که در حبس و حصر خانگی به سر می‌برد، در اوایل فروردین سال ۱۳۹۱ در دیدار نوروزی با فرزندان خود، مطالعه کتاب «وجدان بیدار» نوشته «اشتفان تسوایگ»، نویسنده پرآوازه اتریشی به فرزندانش و مردم معرفی کرد. کتاب یادشده نخست توسط سیروس آرین‌پور به فارسی ترجمه و در سال ۱۳۷۶ در ایران منتشر شده بود.

20130109_ariyanpoor2_koocheh

سیروس آرین‌پور هم‌چنین شاعری باذوق و ترانه‌سرایی زبردست بود، اما کم‌تر به این عنوان شناخته می‌شد. او ترانه‌سرایی را بیش‌تر از روی تفریح انجام می‌داد، و با این که از سال‌های جوانی ترانه‌های بسیاری سروده بود، هرگز به گردآوری تصنیف‌های فراوان خود همت گماشت و نام او برای بسیاری از دوست‌داران موسیقی ایرانی ناشناخته مانده است، هرچند شاید ترانه‌های او را، به خاطر سپرده باشند.

بسیاری از تصنیف‌های آرین‌پور با صدای ویگن خواننده ایرانی، اجرا شده است، مانند ترانه معروف «شاه دوماد» و هم‌چنین تصنیف مردمی «بارون بارونه» یکی از آثار معروف آرین‌پور است که نخستین بار ویگن با موسیقی «عطا‌اله خرم» خوانده است. از کارهای بعدی وی ترانه «پرستو» است که «منوچهر سخایی» با آهنگ عطا‌اله خرم اجرا شده است.

اما در نهایت دکتر سیروس آرین‌پور که از چند ماه پیش به خاطر ابتلا به سرطان تحت درمان بود در اثر سکته مغزی در دهم دی ماه سال 1391 در سن هفتاد‌و‌چهار سالگی درگذشت و در روز جمعه پانزدهم  دی ماه ۱۳۹۱ برابر با چهارم ژانویه 2013 در پاریس، در گورستان کرتی به خاک سپرده شد.

منبع‌ها:

بخش خبر رادیو کوچه

بی بی سی

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,