Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
در سن هشتاد سالگی

«دکتر محمود عنایت درگذشت»

2013 January 18

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه هفدهم ژانویه (٢٨ دی)، «دکتر محمود عنایت»، دندان‌پزشک، فعال سیاسی، روزنامه‌نگار، مترجم و طنزپرداز ایرانی در سن هشتادسالگی در آمریکا درگذشت.

«دکتر محمود عنایت» زاده ١٣١١ در تهران، فارغ‌التحصیل دندان‌پزشکی از دانشگاه تهران بود اما از جوانی به فعالیت سیاسی و مطبوعاتی روی آورد. وی سردبیری نشریه‌های «ایران آباد» و «فردوسی» را برعهده داشت و از سال ١٣۴۴ با کسب امتیاز مجله «نگین»، این نشریه را تا دو سال پس از انقلاب منتشر کرد.

از راست: زنده‌یادها  ایرج افشار و محمود عنایت- لس آنجلس ٢٩ نوامبر ٢٠٠٧- عکس از کوشیار افشار

از راست: زنده‌یادها ایرج افشار و محمود عنایت- لس آنجلس ٢٩ نوامبر ٢٠٠٧- عکس از کوشیار افشار

«علی دهباشی» سردبیر مجله «بخارا» با اعلام خبر درگذشت این شخصیت فرهنگی، نوشت: «دکتر محمود عنایت بعد از توقیف نگین در سال ۵٩ خانه‌نشین شد و به ترجمه روی آورد و کتاب‌های «‌مهاتما گاندی و پیروان او‌» اثر «و.د.مهتا»، کتاب « کالبدشناسی انقلاب» ، اثر «کرین برینتن» و کتاب «انسان در عصر توحش» اثر «اِولین رید» را کار کرد که چاپ شد و مکرر هم چاپ شد و با استقبال روبه‌رو شد. با عارضه قلبی روبه‌رو شد و مرگ فرزند و برای معالجه و دیدار دیگر فرزندان به آمریکا سفر کرد و برای معالجه یک دوره طولانی در آمریکا باقی ماند و انتشار نگین را مجددن آغاز کرد، اما نتوانست تداوم انتشارش را حفظ کند. اما همچنان می‌نوشت و ترجمه می‌کرد».

درگذشت «دکتر محمود عنایت» و «مهندس همایون خرم» استاد پیش‌کسوت موسیقی ایرانی در یک روز، پنج‌شنبه غم‌انگیزی را برای ادبیات، فرهنگ و هنر ایران رقم زد.

بیشتر بخوانید:

«استاد همایون خرم درگذشت»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. عبدالواحد سیدی بلخی
    1

    به جاودانه پیوستن آنسانهای فرهیحته و فرهمند نظیر دکتر محمود عنایت میتواند جهان ما را بفقر بنیادین اندیشه و خرد رو برو سازد مخصوصاً در این زمانه ای که فقط پول و تقلا و فریب بر جامعه حاکم اند و درستی به شیء نایاب و گرانبها تبدیل شده است
    فقدان ارواح شاد عنایت ذر بین فارسی زبانان دروازه های ناحیه درد را بجوانان و کسانیکه بحال بشریت دلسوزی دارند کشوده است و در این درد شریک همیم