Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
مصطفی تاج‌زاده:

«در آزادترین کشور جهان، صحبت از انتخابات آزاد جرم است»

2013 January 22

خبر / رادیو کوچه

«مصطفی تاج‌زاده» زندانی سیاسی و عضو شورای مرکزی «جبهه مشارکت» و «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی»، در نامه‌ای نسبت به اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره واژه «انتخابات آزاد»، واکنش نشان داد.

متن این یادداشت که روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه در «سایت نوروز» منتشر شده، به شرح زیر است:

«با توجه به صحبت‌های اخیر جنتی، از مساله انتخابات رمزگشایی شد. رادیو و تلویزیون جهت‌گیری‌اش عوض شد. هیات رییسه خبرگان رهبری اطلاعیه علیه آقایان موسوی و کروبی و خاتمی دادند؛ معلوم شد می‌خواهند انتخابات آتی را کاملن بسته و فرمایشی و مهندسی‌شده برگزار کنند. جنتی هم حرف آخر را زد و گفت: ‘هرکس سرکوب های خونین ٨٨ را تایید نکند، ساکت فتنه است و رد صلاحیت می‌شود’.

تلویزیون هم در برنامه ٢٠:٣٠ برنامه‌ای پخش کرد که به وزرای دولت پنجم تا هشتم گفته بود مردم به شما رای نمی‌دهند و نباید کاندیدا شوید، چون ساکت فتنه بوده‌اید. بنابراین مناظره‌هایشان از این پس فقط میان مجلس و دولت است یعنی بین خود اصول‌گراها. علتش هم این است که هرچه بیشتر فحش می‌دهند، اقبال مردم به اصلاح‌طلب‌ها بیش‌تر می‌شود با توجه به وضعیت کشور و بی‌کفایتی در مدیریت بحران‌ها.

20130104_tajzadeh1_koocheh

البته حسن بزرگ صحبت‌های اخیر این بود که به همه نشان داد اختلاف سر چیست و معلوم شد که محل منازعه انتخابات آزاد است. انتخابات آزاد در همه جای دنیا از جمله ایران از مشروطه تاکنون معنایش این بوده که مخالفان قانون‌گرای جناح حاکم بتوانند نامزد شوند و آزادنه با سایر کاندیداها رقابت کنند. اگر مخالفین توانستند نامزد شوند و انتخابات سالم برگزار شد، این انتخابات آزاد است وگرنه فرمایشی و مهندسی شده است.

جالب است که در آزادترین کشور جهان، صحبت از انتخابات آزاد جرم و مزدوری دشمن تلقی می‌شود و جای تاسف است که سلطنت‌طلب‌ها و طرف‌داران رژیم پهلوی که در عمر سلطنتش یک انتخابات آزاد برگزار نکرده است، امروز مدعی و مدافع انتخابات آزاد شده‌اند و جمهوری اسلامی به نام تشیع و ولایت و روحانیت، مخالف انتخابات آزاد شده است. نظامی که اساسن برپایه صندوق‌های رای تاسیس شد، نه با کودتای خارجی‌ها.

عجیب این که در مورد سوریه هم لفظ آزاد را از انتخابات حذف کرده‌اند و می‌گویند راه حل مشکل سوریه ‘انتخابات’ است و توجه ندارند که انتخابات پارلمان و رفراندم قانون اساسی همین چند ماه پیش در سوریه برگزار شد و فایده نکرد چون آزاد نبود. پیش از این ایران برای سوریه هم انتخابات آزاد را تجویز می‌کرد ولی احمدی‌نژاد از ترسش در دیدار اخیرش با نخست‌وزیر سوریه دیگر نامی از انتخابات آزاد نبرده است؛ چرا که در ایران انتخابات آزاد جرم است و نمی‌شود برای مخالفین اسد این حق نامزد شدن را قائل شوند و برای مخالفان خود حقی قائل نباشند و همگی را رد صلاحیت کنند. به طور کلی این تناقض برای حکومت وجود دارد که اگر انتخابات آزاد خوب است و برای همسایه‌ها تجویز می‌شود، چرا برای ایران خوب نیست و این‌جا جرم محسوب می‌شود. پس دیگر باید از آزادی برای انتخابات دنیا فاکتور بگیرند.»

بیشتر بخوانید:

«انتقاد آیت‌اله خامنه‌ای از به‌کارگیری مکرر لفظ انتخابات آزاد»

«انتخابات آزاد رمز شورش است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,