Saturday, 18 July 2015
26 September 2021
سید محمد خاتمی

«حکومت به ما پشت کرد، باید رو سوی مردم کنیم»

2013 January 23

خبر / رادیو کوچه

«سید محمد خاتمی» رییس‌ دولت پیشین جمهوری اسلامی، در دیداری با اعضای «سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام» طی سخنانی گفت که اصلاح‌طلبان باید بیش‌تر روی خود را به سوی مردم بگردانند تا حکومت.

به گزارش وب‌سایت «بنیاد باران»، «محمد خاتمی» اظهار داشت: «بر خلاف آن‌چه رایج شده است که رهبری دینی که در نظام ما هست، از امام گرفته تا رهبر کنونی قابل نقد نیستن؛ این غلط است؛ نه! آن‌ها هم انسان‌هایی هستند مثل انسان‌های دیگر و باید هم نقد شوند. اتفاقن یکی از مسایلی که هست، ایجاد سازوکارهای درست و حسابی است که همه چیز نقد شود از جمله اندیشه امام، رفتارهای ایشان و کسانی که بعد از ایشان آمده‌اند و ان‌شااله تا دوره‌های بعد خواهند آمد. این حرف نادرستی است که هاله تقدس بکشیم و سدی ایجاد کنیم که نتوان به آن نزدیک شد. اما این مساله با تخریب خیلی فرق دارد».

وی افزود: «عده‌ای بودند که انقلاب منافع آن‌ها را از بین برد. با انقلاب و اسلام هم مخالف بودند. از اول هم به جای نقد ناسزا می‌گفتند و تخریب می‌کردند، ولی متاسفانه در سال‌های اخیر یک نوع جریانی در داخل که امکانات فراوانی هم از نظر تبلیغاتی دارد و صدایش هم بلند است، چهره‌ای از امام می‌خواهد نشان بدهد که گویا امام مظهر خشونت، نفی دیگران، طرد دیگران، عدم تحمل هیچ‌کس و هیچ‌چیزی که نمی‌پسندیدند، بودند. متاسفانه در رسانه‌های ارتباط جمعی ما این‌گونه می‌آید برای توجیه رفتارها و کردارهای نادرستی که احیانن هست و این جفای بزرگی است به امام».

mohammad-khatami-mehr-koocheh

وی با اعلام صریح مخالفت با براندازی و تاکید بر حفظ نظام، گفت: «این طور نیست که اگر هم براندازی شود مشکلات ایران حل خواهد شد. از هرج و مرج تا تجزیه، مسایلی است که می‌تواند ایران را تهدید کند به همین دلیل ما نه اصلن می‌توانیم تصور کنیم با حمله خارجی و دخالت بیگانه که هیچ منافع ما را نمی‌خواهد، ایران شکل دیگری را پیدا کند نه به‌صورت های دیگر به عنوان فروپاشی و از بین رفتن. اما در عین حال گفتیم و می گوییم که برای جلوگیری از این‌ها باید تجدید نظری در سیاست‌هاو  روی‌کردها بشود».

آقای خاتمی در این باره افزود: «ما باید تجدید نظر بکنیم و به خاطر آن خطر بزرگ که احتمالش هر چه باشد، محتملش بسیار قوی است، شاید به سوی هم‌دلی برویم با حفظ مواضع خودمان، کسانی‌که منطقی‌تر فکر می‌کنند، به مصالح ملی بهتر می‌اندیشند ولو این‌که نظریات متفاوتی دارند، می‌توانند دل‌ها را به هم نزدیک کنند».

رییس دولت اصلاحات در پایان صحبت‌های خود گفت: «این مساله را قبول دارم که تا انتخابات می‌شود، دور هم جمع می‌شویم و بعد هم می‌رویم تا سال بعد و انتخابات دیگر».

و اضافع کرد: «ما باید روی‌مان را بیش‌تر به سمت مردم بگردانیم تا به سوی حکومت. نه اینکه پشت به حکومت کنیم، نه! حکومت به ما پشت کرده و ما هم با بزرگواری این پشت کردن آن‌ها را تحمل می‌کنیم».

بیشتر بخوانید:

«واکنش محمد خاتمی به سخنان رهبر جمهوری اسلامی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


 1. بهلول
  1

  اقای خاتمی و عساکرشان کمی دیر به فکر همسویی با مردم افتاده اند. بهتر است به همان راه گذشته شان ادامه بدهند ،مقام ولایت شاید خواست چاکرانش را بفرستد مرخصی خوب یکی باید باشد که در این مدت دلبری کند. خاتمی جان هیچ دشمن خارجی بدتر از شما ملایان برای این ملت نبوده و نیست. دشمن خارجی چه می کند که شما نکرده اید؟ چوب حراج به مملکت میزند،شما
  نزده اید؟ به زنان تجاوز می کنند ،شما نکرده اید؟
  جوانان را شکنجه می کنند و در سیاهچالها می اندازند،شما نیانداخته اید؟
  از چه چیز دشمن خارجی باید ترسید که شما بدترش را به سر این مردم نیاورده اید؟ کاش کمی شرم در بین شما معممین حتی به اندازه یک جو وجود داشت !!! حیف و افسوس