Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
اعتیاد در ادبیات مسوولان دولتی

«ماهواره‌ها عامل افزایش مصرف شیشه»

2013 January 29

آیدا قجر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کنده‌شدن از این زمین و غرق‌شدن در دنیایی ناشناخته که افراد را از مشکلات و معضلاتی که انگار راه‌حلی برای آن‌ها نیست، رها ساخته و آزادشان کند، در کشوری که مسوولان و سردمدارانش زمین آن‌ را «دمکرات» و «آزاد» می‌خوانند، ابزار می‌طلبد.

چه دلیلی باعث شده تا آمار اعتیاد، به‌خصوص میان زنان بالاتر رفته و علاقه جوانان به مصرف شیشه و دیگر مخدرات بیشتر شود؟

ابزاری که این‌ روزها آمارهای دولت ایران افزایش گرایش جوانان و به‌خصوص دختران به آن را حتا در دانشگاه‌ها نشان می‌دهند؛ مخدرهای مختلف و خصوصن «شیشه» است که مصرف آن‌ها اصطلاحی به‌نام «فضانوردی» یا همان کنده شدن از زمین را نوید می‌دهد.

به گزارش ایرنا، (خبرگزاری جمهوری اسلامی)، طبق آمار رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، تعداد زنان مبتلا به بیماری اعتیاد به ۶٠‌هزار تن رسیده است. «آذرخش مکری»، معاون مرکز مطالعات ملی اعتیاد نیز معتقد است: «در سال‌های اخیر زنان گرایش بیشتری به مصرف شیشه دارند».

20130128-satellite-Methamphetamine-crystals-radiokoocheh

تا پیش از این، کلمه اعتیاد بیشتر برای مردان مورد استفاده قرار می‌گرفت و اگر نامی از زنان معتاد به میان می‌آمد، مقصر همسر معتادی بود که برای خرید و فروش مواد یا جابه‌جایی آن دست به دامان همسرش شده بود اما امروز آمار اعتیاد زنان بیش از گذشته مطرح شده و کمتر از آنان به عنوان «دیگری» یاد می‌شود.

طبق آمار رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، تعداد زنان مبتلا به بیماری اعتیاد به ۶٠‌هزار تن رسیده است.

رسانه‌ها و تبلیغات در نقش مخالفت با استفاده مخدر بسیار کوشیده‌اند اما چه دلیلی باعث شده تا آمار خصوصن میان زنان بالاتر رفته و علاقه جوانان به مصرف شیشه و دیگر مخدرات بیشتر شود؟

دکتر «ربابه شیخ‌الاسلام»، کارشناس تغذیه تاکید دارد که تجویز استفاده از شیشه میان دختران به دلیل تاثیر آن بر «لاغری» بوده و چنین اعتقادی را برگرفته از «تبلیغات هیکل‌های تراشیده در فیلم‌های خارجی» می‌داند.

«حمید صرامی»، مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز چندی پیش اعلام کرده بود: «قیمت شیشه در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته و قاچاقچیان در این مدت با افزایش قیمت مواد مخدر سنتی و ارزان‌تر کردن مواد مخدر صنعتی، قصد داشتند الگوی مصرف مواد مخدر را تغییر دهند که موفق شدند».

شهروندان؛ غرب، ماهواره و خود بیماران را مسوول می‌خوانند.

دلایل ابتلا و تاثیرات شیشه  

برخلاف آنچه مسوولان مدعی شده و بر آن تاکید دارند شاید بتوان از بارزترین دلایل ابتلا به بیماری اعتیاد در جوانان و خصوصن زنان جدا از در دسترس‌ بودن آن که برعهده ستادها و نهادهای دولتی است به معضلات اجتماعی اشاره کرد.

برای جوانان و به‌خصوص زنانی که شهروند برابر نیز محسوب نمی‌شوند یکی از ساده‌ترین راه‌های جدایی از زمینی که شرایط آزادی همراه با رعایت حقوق شهروندی و همچنین راحتی زندگی آنان را فراهم نکرده، گرایش به مخدر است.

به طور مثال بتوان از آمار بالای بیکاری در کشور، خشونت دولتی و مدنی، ازدواج‌های زودهنگام، محدودیت‌های اجتماعی از جمله ارتباط زن و مرد با یکدیگر و نمونه‌های دیگر که باعث نارضایتی افراد جامعه از وضعیت موجود است، نام برد.

آمار بالای بیکاری، نبود بازار کار، بحران‌های اقتصادی زمانی که کنار سیاست‌هایی چون استخدام‌های پاره‌وقت و بدون تضمین قرار می‌گیرد، افراد را دچار ترس و نگرانی و چه بسا ناامیدی می‌کند. این مورد در خصوص زنان بیشتر قابل مشاهده است زیرا همواره به عنوان «جنس دوم» جامعه قرار گرفته و اولویت خواسته‌های آنان در پوششی از فشار حکومت و اجتماع واقع می‌شود.

در مورد خشونت می‌توان به خشونت نهادهایی چون نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر یا گشت ارشاد اشاره کرد که به جای حفظ و ایجاد احساس امنیت در جامعه، رفتاری اتخاذ می‌کنند که افراد را نسبت به خود بی‌اعتماد کرده و فراری می‌دهند. به طور مثال اگر شخصی در ایران با پلیس مواجه شود نمی‌تواند به پشتیبانی وی مطمئن باشد، این حس، تاثیرات خود را بر جای می‌گذارد به طوری که اگر این افراد در خارج از کشور نیز با پلیس برخورد کنند دچار ترس در ناخودآگاه خود می‌شوند.

crystalmeth_koocheh

اما خشونت در جامعه ایران تنها ناشی از نهادهای دولتی نیست بلکه آمار بالای خشونت خانوادگی نیز جلب توجه می‌کند. خشونت همسران علیه یکدیگر یا والدین مقابل فرزندان خود نشان از معضلاتی است که مانند چرخه‌ای گردون به یکدیگر متصل‌اند.

سن پایین ازدواج خصوصا در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک‌تر، عدم آگاهی خانواده که موجب طلاق، فرار از منزل و خودکشی می‌شوند دلیل دیگری برای پیشروی به سوی مواد مخدر است. این اتفاق اما بیشتر برای دختران سن پایین رخ می‌دهد به طوریکه پدر خانواده زمانیکه دخترش به سن بلوغ می‌رسد با تمسک به قوانین مدنی ایران که چنین اجازه‌ای را به وی می‌دهد، او را به عقد مردی چه بسا بسیار مسن‌تر درمی‌آورد.

سن پایین ازدواج خصوصا در شهرستان‌های و شهرهای کوچک‌تر، عدم آگاهی خانواده که موجب طلاق، فرار از منزل و خودکشی می‌شوند دلیل دیگری برای پیشروی به سوی مواد مخدر است.

مسوولان دولتی اما یکی از دلایل اعتیاد به شیشه میان جوانان را از تاثیراتی چون ازدیاد میل جنسی می‌دانند اما به دنبال ریشه‌های آن نیستند؛ در محیطی که تفکیک جنسیتی از مهدکودک تا بعد از دانشگاه در حال اجرایی شدن است، در حالی جوانان را به ازدواج تشویق می‌کنند که نه مشکلات اقتصادی آنان برطرف شده و نه شناختی از نیازها و خواسته‌های خود و طرف مقابل دارند.

عدم شناخت طرفین از یکدیگر چه در روابط قبل از ازدواج و چه بعد از آن باعث اختلال در رابطه شده و ضربات روحی بسیاری به بار می‌آورد.

تاکنون محدودیت‌های اجتماعی که برای دختران و پسران وضع شده نتوانسته به طور کامل جلوی چنین ارتباطی را بگیرد زیرا در جوامعی که آزادی در آن جرم محسوب می‌شود جوانان سدهای اجتماعی را شکسته و چه بسا دچار انفجار می‌شوند.

عدم شناخت درست از رابطه جنسی، دین‌زدگی جوانان و عدم آگاهی خانواده‌ها از آموزش‌های صحیح دلیل دیگری بر گرایش آنان به مواد مخدر به حساب می‌آید.

برای جوانان و به‌خصوص زنانی که شهروند برابر نیز محسوب نمی‌شوند یکی از ساده‌ترین راه‌های جدایی از زمینی که شرایط آزادی همراه با رعایت حقوق شهروندی و همچنین راحتی زندگی آنان را فراهم نکرده، گرایش به مخدر است.

شیشه چیست؟

متیل‌آمفتامین که در بازار مواد مخدر به شیشه معروف است با تاثیر بر مکانیسم‌های مغز، شادی و هیجان تولید کرده و باعث اختلال در خواب می‌شود. بی‌اشتهایی و تشنگی شدید از اثرات ظاهری آن است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

این ماده در سال ١٨٩٣ در ژاپن و زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد که سربازان از آن برای رفع خستگی و افزایش انرژی استفاده می‌کردند؛ جنگ تمام شد اما مثل باقی تاثیرات آن، مخدر شیشه همچنان باقی ماند.

طبق آمار رسمی دولت ایران، تا قبل از سال ١٣٨٣ هیچ موردی از مصرف چنین مخدری در ایران کشف نشده بود اما سه سال بعد، نمونه‌های بسیاری از شیشه یافت شد که سه و نیم درصد مصرف‌کنندگان مخدر را به خود اختصاص می‌داد اما در سال ١٣٨٧ همزمان با افزایش مصرف شیشه در کشور، قیمت آن کاهش یافت به طوریکه امروز بعد از تریاک، جایگاه دوم را در اختیار دارد.

بایگانی کوچه:

«برنامه‌های قبلی آیدا قجر در حوزه زنان را این‌جا بشنوید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,