Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
نمایش مستندی از تارا کنگرلو

«چیزی فراتر از پرده‌های آهنین»

2013 January 31

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مردم ایران پشت پرده‌ای آهنین قرار دارند که توسط دولت این کشور به دورشان کشیده شده است. به این ترتیب دولت تلاش می‌کند تا نه اطلاعاتی از بیرون به دست آن‌ها برسد و نه آن‌ها بتوانند از داخل اطلاعاتی را در اختیار جهان خارج قرار دهند.

این بخشی از صحبت‌های «رامین عسگرد» مشاور عالی سابق وزارت امور خارجه ایالات متحده در مستندی موسوم به «چیزی فراتر از پرده‌های آهنین» است که توسط «تارا کنگرلو» روزنامه‌نگار ایرانی  تهیه شد.

«خانم کنگرلو» سازنده این مستند، در روایتی به موضوع جلوگیری از دست‌رسی مردم به اطلاعات خارج از مرزهای ایران و هم‌چنین محدودیت در انتقال روی‌داد‌های داخل ایران و جلوگیری از رسانه‌ای شدن آن‌ها در خارج از کشور توسط حاکمان ایران می‌پردازد. او بر روی این مستند نام «چیزی فراتر از پرده‌های آهنین» گذارده است.

SONY DSC

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» حامی و تهیه‌کننده این مستند است. در این فیلم که حدود یک ساعت است، به طور مشخص به روایت یک روزنامه‌نگار ایرانی که به دلیل فعالیت‌های حرفه‌ای به زندان افتاد، پرداخته می‌شود. «امید معماریان» روزنامه‌نگار ایرانی که اینک ساکن ایالات متحده آمریکا است، در این فیلم روایتی از دست‌گیری و رفتار ماموران امنیتی در زندان در اختیار بیننده می‌گذارد.

خانم کنگرلو اشاره می‌کند: «من این فیلم را به عنوان یک گزارش خبری بلند تهیه کردم نه در قالب یک فیلم‌ساز، چرا که من یک روزنامه‌نگار و روایت‌گر هستم. شاید فیلم‌سازها بگویند این فیلم نیست اما قصدم این بود که مردم عادی با روایت این موضوع ارتباط برقرار کنند.»

او هم‌چنین در رابطه با علت ساخت این مستند نیز اشاره به شرایطی می‌کند که خود در ایران تجربه کرده است: «وقتی ایران بودم حس می‌کردم که چقدر سخت است که مطمئن نباشی به ساده‌ترین ارتباط‌ها با جهان خارج با یک ای‌میل هم دست‌رسی نداشته باشی. من بعد تصمیم گرفتم این تجربه را به دیگران هم منتقل کنم.»

SONY DSC

این روزنامه‌نگار هم‌چنین اشاره می‌کند که فیلم را برای آن ساخته است که جامعه خارج از ایران را که می‌توانند اثری داشته باشند با شرایط داخل ایران آشنا کند.

هم‌چنین در جایی دیگر در پاسخ به این پرسش که در این فیلم به نقش آقای «خاتمی» رییس جمهوری پیشین ایران می شود اما اشاره‌ای به نقش رهبری جمهوری اسلامی و یا سازمان‌های نظیر «سپاه پاسداران» که در این کنترل و ایجاد پرده آهنین سهیم هستند نمی‌شود، می‌گوید: «این فیلم به نظر من همه را دخیل دانست. اما به عنوان روایت چون به داستان ‘امید معماریان’ پرداخته شده است، در نتیجه به آن بخش آقای خاتمی مطرح شده است. من هرگز به هیچ فرد و شخصی اشاره نکردم چون قابلیت مصاحبه با آن فرد را نداشتم. بدون در نظر گرفتن صدای آن‌ها موافق نبودم که اشاره‌ای مستقیم به فرد یا سازمانی کنم اما در فیلم به طور کلی اشاره‌ای به همه آن‌ها شده است.»

«تارا کنگرلو» در برنامه نمایش این فیلم در روز ۲۵ ژانویه واقع در دانش‌گاه «جرج واشینگتن» به همراه چند تن از صاحب‌نظرها پس از نمایش این فیلم به سوالات بیننده‌گان پاسخ داد. «چیزی فراتر از پرده‌های آهنین» قرار است در چند مکان دیگر در سطح اروپا و آمریکا نمایش داده شود.

SONY DSC

هم چنین «هادی قائمی» مدیر «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به عنوان یکی از حاضران در برنامه پرسش و پاسخ و هم‌چنین نماینده سازمان حامی تهیه این فیلم مستند، در خصوص علت توجه به موضوع این دیوار آهنین در اطراف ایران می‌گوید: «باید روی تکنولوژی‌های جدید تکیه کرد و باید راه‌هایی را یافت تا امکان ارتباط اطلاع‌رسانی برقرار باشد. شاید هنوز بهترین روش استفاده از دیش‌ها برای ارسال یافته‌های تازه است.»

او هم‌چنین در پاسخ به این‌که آیا فقط اطلاعات سیاسی و خبری مد نظر است، اشاره می‌کند: «در اساس، موضوع محتوا در مرحله بعدی است؛ در ابتدا باید این امکان ارتباط فراهم شود و بعد هر کسی بتواند به فراخور سلیقه خود، موضوع خود را انتخاب کند.»

در این برنامه «رامین عسگرد» مشاور عالی سابق وزارت خارجه آمریکا، «هادی قائمی» مدیر «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، «بیژن کیان» مدیر سابق «بانک واردات – صادرات آمریکا» و «تارا کنگرلو» کارگردان فیلم حضور داشتند.

تریلر فیلم در سایت یوتیوب:

[youtube width=”480″ height=”360″]http://youtu.be/g5NeYLgvgiw[/youtube]

عکس‌ها:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,