Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
دایره‌ی شکسته

«بردگان مدرن»

2013 January 31

مهشب­تاجیک / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از معضلات دنیای مدرن تجارت سکس و بهره­برداری از زنان و کودکان و گاهی مردان برای این تجارت است. در بیشتر مواقع در کشورهایی که با معضلات جدی اقتصادی مواجه هستند باندهای عظیمی در این راستا تشکیل می­شوند که به تجارت افراد برای سکس می­پردازند.

علت وجودى این واقعیت دردناک، که وسیع­ترین تعداد کارگران سکس‏ را همواره زنان تشکیل مى‌دهند را باید در بنیان جوامع طبقاتى  مبتنى بر نابرابرى و تبعیض‏­ جستجو کرد

این تجارت در حال حاضر در جهان مدرن چنان گسترده است و سوددهی کلانی را نصیب دست­اندرکاران خود می­کند که حتا از تجارت اسلحه هم در مقام بالاتری قرار دارد. فرایند این تجارت و سود فزاینده­ی آن و دخیل شدن افراد برای بردن سودهای کلان در این میان نوعی برده­داری مدرن را یادآور می­شود.

در کشورهایی مانند اوکراین و یا کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند تایلند و ویتنام که از نابه­سامانی اقتصادی زیادی رنج می­برند بیشتر از کشورهای دیگر رواج دارد و سالانه تعداد کثیری زن و کودک و مردان جوان برای زندگی بهتر به­وسیله­ی سوداگران از کشورشان خارج می­شوند و در خدمت این سیستم قرار می­گیرند که بیشتر آن­ها در نهایت به ویروس ایدز آلوده می­شوند و یا با افزایش سن از این تجارت خارج شده و زندگی­های غم­انگیزی در انتظارشان است.

20130131- dayereye shekaste1

واقعیت موجود این است که این تجارت بنا به سود کلانی که نصیب دست­اندرکاران خود می­کند مانند یک چرخه­ی اقتصادی عظیم است درآمد حاصل از آن درآمدی کلان و بی­زحمتی برای تاجرانش به ارمغان می­آورد. درآمدی که فرد از قبل تن­فروشی دیگران نصیب خود می­کند. پس به طور حتم چنین درآمد سرشاری آنچنان هست که به سادگی نتوان این معضل را ریشه­کن کرد و کارگران این تجارت را که تن­فروشان هستند به زندگی که حق آنان است برگرداند.

تجارت سکس در حال حاضر در جهان مدرن چنان گسترده است و سوددهی کلانی را نصیب دست­اندرکاران خود می­کند که حتا از تجارت اسلحه هم در مقام بالاتری قرار دار

تنها برخوردی که امروزه با این مسئله می­شود زیرذره­بین قرار دادن کسانی است که در آخرین پله­ی این هرم قرار می­گیرند یعنی تن­فروشانی که به بنا به شرایط ناگواری که با آن دست به گریبانند، گاهی ناچارن به این امر تن در می­دهند. در این موارد این افراد به عنوان فاسد کنندگان یک اجتماع مورد لعن و نفرین هستد و با برخوردهای نادرست مواجه می­شوند در حالی­که ریشه­ی این معضل سنگین­تر و عظیم­تر از افرادی است که خود قربانیان این پدیده هستند و در معرض بدترین آسیب­ها قرار می­گیرند و در ازای آن میلیاردها دلار درآمد نصیب گردانندگان اصلی این بازی می­شود. وقتی با این پدیده مواجه می­شویم اولین سخنی که از مبلغین مذهبی، خادمین اخلاقی و مردمی که حد و مرزهای اخلاق را تعریف­های چارچوب شده­ی خودشان می­دانند می­شنویم، مضر بودن این صنعت برای یک جامعه است. عمومن وقتی پدیده­ای باعث می­شود که به گروه­های خاصی آسیب وارد شود، ان پدیده می­تواند مضر و نادرست باشد. ولی چنین برخوردی با فروشندگان و قاچاقچیان اسلحه و یا موارد مخدر نمی­شود زیرا برای جوامع مرزهای اخلاقی است که خصوصیات مثبت و یا منفی یک صنعت را تعریف می­کند.

20130131- dayereye shekaste2

کارگران سکس‏ که همواره تمام جوامع بشرى، در یک وضعیت غیر عادى به­سر برده‌اند. آنان به طور کلى به مثابه یک دسته­بندى نامعلوم اجتماعى مطرح بوده‌اند، افرادی که به نورم‌هاى جامعه پایبند نیستند. لذا، آن‌ها به درون مدار اصلى جامعه راه پیدا نمى‌کنند و در حاشیه‌ى جامعه جاى داده مى‌شوند.

کارگران سکس‏، صرف نظر از مواجهه با شرایط بردگى، مورد ستم‌هاى دیگرى نیز قرار مى‌گیرند، ستم‌هایى که در نفس‏ خود مشابه ستم‌هایى است، که توسط کارگرانى که در مشاغل پایین جامعه به خصوص‏ در بخش‏هاى غیر رسمى­ کار مى‌کنند، تجربه مى‌شود.

 باید سعی کنیم تا شرایطی فراهم شود که به کارگران این صنعت صدمه­ی کمتری وارد شود.

علت وجودى این واقعیت دردناک، که وسیع­ترین تعداد کارگران سکس‏ را همواره زنان تشکیل مى‌دهند را باید در بنیان جوامع طبقاتى  مبتنى بر نابرابرى و تبعیض‏­ جستجو کرد. واقعیت انکارناپذیر این است که تنها با غیرقانونی خواندن این مسئله با حربه­ی اخلاقیات به مبارزه با آن پرداختن هیچگونه معضلی را حل نخواهد کرد. تجارت سکس یک سلسله تبعیض و نابرابری را رقم می­زند که افراد با شرایط نابرابر را همیشه متکی به افرادی نگه می­دارد که می­خواهند از شرایط آنان به سود لازم برسند.

یکی از مهمترین معضلاتی که این تجارت مهیب در بطن خود دارد آسیب رساندن به افرادی از طبقه­ی خاص اجتماع است که به هوای زندگی بهتر و یا حتا در شرایط نابه­سامان­تر برای فرار از گرسنگی وارد این عرصه می­شوند. ما چه بپذیریم و چه نه این حرفه به یک صنعت سودآور در سطح کلان تبدیل شده است که باید سعی کنیم در آن شرایطی فراهم شود که به کارگران این صنعت صدمه­ی کمتری وارد شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,