Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
جلسه استیضاح متشنج شد

«افشاگری احمدی‌نژاد در صحن علنی و پاسخ رییس مجلس»

2013 February 03

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه پانزدهم بهمن‌ماه (سوم فوریه) «محمود احمدی‌نژاد» رییس جمهوری اسلامی که در جلسه استیضاح وزیر «تعاون، کار و امور اجتماعی‌» کابینه‌اش در مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود، با انتشار نواری از جلسه بین «فاضل لاریجانی» و «سعید مرتضوی»، جو مجلس را متشنج کرد.

از زمانی که آقای احمدی‌نژاد درخواست پخش نوار را مطرح کرد و پاسخ طعنه‌آمیز «علی لاریجانی» که گفت: «چیزی کم نگذارید»، معلوم بود که مساله‌ای جدی بین روسای دو قوه مجریه و مقننه در جریان است.

اظهارات علی لاریجانی را از این‌جا بشنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اظهارات محمود احمدی‌نژاد را از این‌جا بشنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پیش از خواندن بخش‌های نوار، رییس مجلس در واکنش به اعتراض نمایندگان گفت: « آقای احمدی‌نژاد همه چیزتان را بگویید. یک چیزی در جامعه راه می‌اندازید، بعد می‌گویند مسائلی بوده. آقایان امروز روز مهمی است، بگذارید بگویند در جامعه ما حرف‌های زیادی زده می‌شود، اگر راجع به بستگان ما بوده، بگذارید بشنویم».

20130103-Ali-Larijani-Mahmoud-Ahmadinejad-koocheh

رییس دولت پس از پخش این نوار ٢۴ دقیقه‌ای که صدای آن چندان مفهوم نبود، بخش‌هایی از نوار را قرائت کرد که حاکی از فساد مالی «فاضل لاریجانی»‌ و سوءاستفاده از جای‌گاه برادران‌اش در راس دو قوه قضایی و قانون‌گذاری بود.

در جایی از این مکالمه، فاضل لاریجانی می‌گوید: «ببینید من الان پوست‌کنده بگویم من کار دانشگاهی کرده‌ام تا الان و الان تازه دوزاری من افتاده است. الان نوه دارم و خداییش اموراتم با ماهی دو میلیون نمی‌چرخد. خب یک فرصت ویژه پیش آمده است و چند سالی است که ما به کار اقتصادی ورود داشته‌ایم و الا واقعا خداییش کمتر از دیگران نیستیم از لحاظ این‌که بتوانیم مدیریت کنیم».

و می‌افزاید: «الان که وارد شده‌ایم قلق‌ها دستمان آمده است، هم به لحاظ مدیریتی، هم به لحاظ ارتباطی. واقعیت این است اگر یک قدمی برایم بردارد یعنی فرض کنید برایم یک مسکن مختصری به نام یکی از بستگان من برای شروع کارش فراهم کند بعدش بقیه‌ی کارها دیگر به تدریج جلو می‌رویم و دیگر حالا سعی می‌کنم حقوق ریالی هم نگیرم که این‌جا به چشم بیاید. بیشتر نگاهش این باشد که طرفش را حفظ کنیم. مثلا یک جوری این‌طوری نگاه کند، نه این‌که آدم را مقطعی ببیند و بگوید یک استفاده‌ی گذرا کنیم. یک آپارتمان ۶٠٠ – ٧٠٠تایی بدهد دیگر».

و در پاسخ به سوال مرتضوی مبنی بر «شما ویلایی می‌خواهید یا آپارتمان؟» پاسخ می‌دهد «[ویلایی]بهتر است، به چشم نمی‌آید، بهتر است اگر ویلایی باشد». در جای دیگر هم می‌گوید که «قلق» برادران‌اش را در در دو قوه قضایی و مقننه دست دارد.

پس از پایان این سخنان، «علی لاریجانی» پاسخ شدیداللحنی به اظهارات رییس جمهوری اسلامی داد و به وی نیز اجازه پاسخ‌گویی مجدد نداد. آقای احمدی‌نژاد به حالت قهر مجلس را ترک کرد.

20130203-ahmadinejad-koocheh

رییس مجلس گفت: « اتهاماتی را که شما به بنده وارد کردید، مطابق آیین نامه پاسخ می دهم، اما طبق همان آیین نامه شما دیگر حقی برای صحبت ندارید، چرا که اتهاماتی را نسبت به رییس قوه مقننه و قضاییه وارد کردید که شخص رییس قوه قضاییه هم می تواند پاسخگو باشد، اما طبق آیین نامه بنده دو برابر زمان شما وقت برای پاسخگویی دارم.»

وی احمدی نژاد را به عدم تکمین به قانون متهم کرد و افزود: «تهمت هایی که در این جلسه نثار بنده کردید هیچ ربطی به موضوع استیضاح نداشت و اگر قرار بود مطابق آیین نامه رفتار می کردم نباید اجازه می دادم شما حرفی بزنید، اما چون حرف فیلم را به میان آوردید و به جای استیضاح حرف های دیگری را مطرح کردید، اجازه دادم که سخنان خود را بگویید.»

علی لاریجانی عمل محمود احمدی‌نژاد را تهدید خواند و گفت که وی نیز اطلاعات زیادی از بستگان رییس جمهور دارد که مصلحت نمی‌داند با گفتن آن‌ها جو کشور را متشنج کند.

وی ادامه داد: «اگر من نیز مثل شما در جلسه با اخوی شما یعنی داوود احمدی نژاد که مطالب زیادی را درباره نزدیکان و اطرافیان شما وجریان انحرافی مبنی بر ارتباط با منافقین، فسادهای مالی آنها، ارتباط با خارج و غیره مطرح کردند من نیز فیلم گرفته و پخش می کردم آیا این اخلاقی بود؟»

بنا بر گزارش‌ها، «علی لاریجانی»‌ قرار است ساعت شش و نیم عصر روز یک‌شنبه، نشست خبری با رسانه‌ها داشته باشد.

خبر تکمیلی:

خبرگزاری خانه ملت خبر از لغو نشست خبری علی لاریجانی با اصحاب رسانه داد. هم‌چنین اعلام شد که محمود احمدی‌نژاد نیز کنفرانس خبری نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

«متن کامل فایل صوتی پخش‌شده در مجلس»

«فاضل لاریجانی از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,