Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
اتهام‌های جدید به اهالی رسانه

«اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده»

2013 February 05

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه هفدهم بهمن‌ماه، روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، دومین اطلاعیه خود را درباره روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در هفته دوم بهمن‌ماه را صادر کرد. در این اطلاعیه اتهام‌های جدیدی متوجه روزنامه‌نگاران شده است.

متن این اعلامیه به شرح زیر است:

«به دنبال اطلاعیه این وزارتخانه در تاریخ ١١ بهمن ماه جاری پیرامون بازداشت تعدادی از عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی انگلیس موسم به بی بی سی، بخش دیگری از اطلاعات حاصله به استحضار ملت شریف ایران می رسد.

١ . با استمرار پیگرد قضایی و تحقیق از عوامل شاخه داخلی شبکه فوق الذکر، از تاریح صدور اطلاعیه قبلی تاکنون، تعدادی دیگری از اعضای آن بازداشت یا احضار شدند.

ضمنا یک نفر از بازداشت شدگان قبلی به قید وثیقه مرخص شده است و همچنان که اعلام شده بود، این روند تا تحقیق از کل وابستگان آن شبکه با جدیت ادامه خواهد داشت.

٢ . افزون بر شناسایی کامل شاخه داخلی، با عنایات ویژه الهی، کل عناصر مستقر در خارج این شبکه نیز شناسایی شدند.

این شبکه از لحاظ گستردگی، پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجهی از اعضای آن را عناصر فراری فتنه ٨٨ و همکاران سابق روزنامه‌های موسوم به “زنجیره‌ای” تشکیل می‌دهند.

همچنین هسته مرکزی شبکه که در لندن استقرار دارد از همکاری مستقیم سه گروه مستقر در بروکسل، پاریس و استانبول برخوردار است.

20130130-vezarat-ettelaat-koocheh

٣ . چرخه جمع آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می‌شد.

سپس عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و باز نشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها، بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه‌ای صورت می‌گرفت.

۴ . هسته مرکزی مستقر در لندن اخیرا علاوه بر فعالیت‌های به ظاهر رسانه‌ای و خبری، ماموریت تولید سوژه برای جریان سازی را نیز به عوامل داخلی ابلاغ کرده بود. این ماموریت در قالب اقدامات گوناگونی ابلاغ می‌شد.

به عنوان مثال هسته لندن اسامی برخی از عناصر رسانه‌ای و هنری مورد نظر را به شاخه داخل ابلاغ می‌کرد و از آنها می‌خواست به چهره سازی، ترویج و تبلیغ آنها بپردازند.

عناصر داخل موظف بودند با برگزاری گردهمایی‌هایی تحت عنوان تجلیل، بزرگداشت، میهمانی و تحویل هدایایی همچون سکه‌های طلا و وجوه نقد دریافتی از خارج، جریان سازی خبری و یارگیری بپردازند. عکس این روند نیز در چارچوب تهاجم به برخی شخصیت‌ها یا پدیده‌ها ابلاغ و اجرا می‌شد.

۵ . وجود تشابه در ساختار و اهداف کلی و جزئی این شبکه با دو شبکه موسوم به “مستندسازان” و “دوبلورها” که طی یکسال گذشته مورد شناسایی و برخورد قانونی قرار گرفتند، بیانگر وجود اطاق فکر متمرکز و متصل به سرویس های اطلاعاتی بیگانه و استقرار قرارگاه عملیاتی برای طراحی، هماهنگی و اجرای “جنگ نرم دائمی” علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

۶ . اطلاعات مستند موجود حاکی است که‌این شبکه با برخی از بزرگترین و معروفترین سرویس‌های اینترنتی جهان در تعامل ویژه و “همکاری هدایت شده از طریق عناصر فرارسانه‌ای” بوده و حتی نمونه‌هایی از این همدستی و همداستانی را همزمان با اقدامات این وزارتخانه علیه شبکه مورد بحث و به منظور نجات آن به اجرا گذاشته که به نتیجه نرسیده‌اند.

آنجا که این پرونده همچنان در دست پیگیری است انشاالله در اولین فرصت مقتضی و با هماهنگی مرجع‌ قضایی، اطلاعات دیگری به استحضار ملت سرافراز ایران اسلامی خواهد رسید».

بیشتر بخوانید:

«اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره بازداشت روزنامه‌نگاران»

«اتهامات کیهان به روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده»

«اتهامات امنیتی به روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در برنامه تلویزیونی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,